Najlepsze pomysły na biznes na wsi – jak rozkręcić dochodową firmę?

Wieś w której prowadzony jest dochodowy biznes

Praca w rolnictwie osobom spoza takich rejonów najczęściej kojarzy się z bardzo ciężką pracą, hodowlą bydła i żniwami. Jako cechy wskazuje się zwykle zacofanie gospodarcze, trudności ze znalezieniem pracy, ale za to przyjemne do wypoczynku tereny. Nieważne, jaki biznes na wsi chcemy otworzyć, większe znaczenie ma  sam pomysł i jego poparcie biznesplanem adekwatnym do miejsca zamieszkania. Odpowiednia gospodarność i pomysłowość może sprawić, że mieszkaniec wsi ma szansę otworzyć swój własny i dochodowy biznes – jakie pomysły warto rozważyć, i jak wykorzystać miejsce zamieszkania do zarabiania pieniędzy?

Uprawa ekologicznych warzyw i produktów odzwierzęcych

Obecna jakość żywności w sklepach pozostawia wiele do życzenia – pełno w niej sztucznych substancji konserwantów i przedłużaczy świeżości, przez co często tracą one swój naturalny smak i zapach, wraz z cennymi wartościami odżywczymi. Przez to właśnie zapotrzebowanie na naturalne i pochodzące z ekologicznych upraw warzywa i owoce jest ogromna, podobnie jak np. mleko, mięso czy jaja kurze. Taka praca w rolnictwie i hurtowa sprzedaż wychodowanych produktów to bardzo dobry pomysł na biznes na wsi, szczególnie jeżeli dysponujemy działką i polem do zasiania warzyw, czy do hodowli kur lub bydła. Ekologiczna uprawa a potem sprzedaż produktów odzwierzęcych oraz warzyw i owoców bardzo się opłaca, ponieważ nie dość, że popyt na nie jest ogromny, to jeszcze średnie ceny są zdecydowanie wyższe od tych, za które można kupić ich odpowiedniki w marketach czy sklepach spożywczych. Taka praca na wsi i założenie działalności wymagają jednak spełnienia pewnych wytycznych, by można było mówić o ekologicznej uprawie. Jakie kryteria muszą być spełnione. Jakie są to kryteria? Przede wszystkim:

  • Naturalna uprawa bez nawozów czy wykorzystywania hormonów wzrostu,
  • Hodowla kur czy bydła bez karmienia ich sztucznymi mieszankami,
  • Nawożenie gleby naturalnym kompostem, obornikiem końskim czy bydlęcym,

Całkowite odrzucenie sztucznych chemikaliów pod postacią nawozów czy innych mieszanek spowoduje, że warzywa na pewno nie będą tak dorodne jak te sklepowe, ale będą miały niepowtarzalny smak i zapach, co jest największą ich wartością. Biznes na wsi w oparciu o sprzedaż takich produktów, nawet lokalnie, może przynieść naprawdę spore zyski! Wielu rolników prowadząc taką działalność podejmują współpracę ze sklepami oferującymi żywność ekologiczną, dzięki czemu zysk z takiego biznesu jest regularny. Wysoka jakość jedzenia jest dzisiaj bardzo pożądana, a wielu ludzi jest w stanie zapłacić naprawdę dużo pieniędzy, by móc odżywiać się zdrowo – to może być naprawdę dochodowy biznes!

Mini ogród zoologiczny

Kolejny pomysł na biznes na wsi może wydawać się nieco szalony, ale jeżeli znajdujemy się w okolicy popularnej pod względem turystycznym, np. w rejonie gór, morza lub popularnych zabytków, warto rozważyć otworzenie własnego mini ogrodu zoologicznego. Sprowadzenie zwierząt najbardziej kojarzących się z danym rejonem, lub zwyczajnie prezentacja tych gatunków, które są typowe dla terenów wiejskich może okazać się ogromną rozrywką dla osób na co dzień mieszkających w mieście. Można również rozważyć taką opcję jak np. sprowadzenie dzikich zwierząt, jednak jest to już nieco bardziej czasochłonne i wymaga uzyskania pozwoleń ze strony gminy. Turyści z pewnością będą zachwyceni możliwością zobaczenia na żywo zwierząt, które nierzadko dotychczas mogli widzieć jedynie w telewizji czy Internecie. To doskonała rozrywka dla najmłodszych, ale i ich rodziców praktycznie w każdym sezonie, również tym zimowym. By założyć taki mini ogród zoologiczny, potrzeba kilka hektarów ziemi do zagospodarowania na wybiegi i klatki dla zwierząt. Zainwestować trzeba zwykle od 20 tys. złotych w górę, w zależności od wielkości tego przedsięwzięcia. Inny aspekt takiej działalności to również możliwość zatrudnienia co najmniej kilkunastu pracowników, jeżeli taki ogród zoologiczny będzie prosperował dobrze – praca na wsi jest bardzo cenna, ponieważ trudno jest ją znaleźć. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na reklamę swojego mini ogrodu zoologicznego – by zachęcić turystów do jego odwiedzenia, warto postarać się o banery i reklamy w miejscach odwiedzanych przez nich najczęściej, jak również o aktywną reklamę w Internecie. Zdecydowanie będzie się opłacało!

Agroturystyka – ugość turystów i zarób!

Mieszkańcy wiosek w popularnych turystycznie częściach Polski od dawna już dorabiają w ten sposób – mowa oczywiście o agroturystyce, która zdobywa coraz większą popularność wśród turystów przybywających z miast. Nie chcą oni spać w ekskluzywnych hotelach – wolą znaleźć się w miejscu, które najbardziej identyfikuje się z tamtejszą kulturą, społecznością i życiem. Co jest potrzebne do założenia agroturystyki? Jeżeli jesteś posiadaczem gospodarstwa wiejskiego i dysponujesz kilkoma wolnymi pokojami, możesz spokojnie spróbować założyć działalność agroturystyczną. Od tego, jaki biznes na wsi w tematyce agroturystycznej będzie miał sens zależy dużo miejsce, w którym chcemy go otworzyć. Jeżeli jest to głęboka wieś, wokół której nie ma żadnych zabytków, atrakcji ani miejsc chętnie odwiedzanych przez turystów, to otworzenie agroturystyki nie stanie się dla nas dochodowym biznesem. Warto również wziąć pod uwagę kwestię atrakcji w naszym gospodarstwie – turyści chętniej wybiorą takie miejsce, jeżeli prócz zakwaterowania będą mogli np. obejrzeć zwierzęta hodowlane, spróbować lokalnych przysmaków, czy choćby odpocząć w przydomowym ogrodzie. Im lepsza oferta, tym większa szansa na to, że turyści będą chętnie przybywać do naszego gospodarstwa agroturystycznego!

Wioska z pięknymi widokami w której prowadzona jest dochodowa agrokulturystyka

Sklep z sadzonkami i roślinami

Uprawiać na sprzedaż można nie tylko warzywa czy owoce w ekologicznych warunkach, ale również rośliny ozdobne i sadzonki najróżniejszych odmian! Kolejnym pomysłem na biznes może być własny sklep z sadzonkami, który w swojej ofercie może mieć najróżniejsze typy roślin ogrodowych, ozdobnych, ale również z czasem pojawiać się w nim mogą akcesoria ogrodnicze czy własnoręczne wyroby, np. z drewna, nadające się jako ozdoby do ogrodu. Wysyłka sadzonek za pośrednictwem poczty czy kuriera nie sprawia większych problemów, dlatego działalność może być nie tylko lokalna, ale również krajowa. Internetowy sklep ogrodniczy bazujący na własnych uprawach to dobry pomysł dla osób, które chciałyby założyć własny biznes na wsi, jednak znając realia tamtejszego rynku wiedzą, że sprzedaż Internetowa jest niezbędna by się utrzymać i zarobić. By odnieść sukces w tej branży i prowadzić dochodowy sklep z sadzonkami nie wystarczy sprzedawać tego, co wszyscy – warto zaproponować klientom coś nietypowego, np. drzewka ozdobne które rzadko spotykane są w Polsce, a mimo to mogą kwitnąć w naszych warunkach atmosferycznych, czy różne rodzaje kwiatów ozdobnych. Internetowy sklep ogrodniczy to ciężki kawałek chleba, a wyróżnienie się na tym rynku może być trudne, jednak odpowiednia reklama i duży wysiłek z czasem sprawi, że nasz biznes na wsi będzie prosperował coraz lepiej.

Paintball – rozrywka dla odważnych!

Pomysły na biznes na wsi niekoniecznie muszą wiązać się z plonami i uprawianiem roli – coraz popularniejszym pomysłem na spędzenie wolnego czasu dla młodych ludzi jest tzw. paintball, czyli strzelanie do siebie z broni napełnionej lekką, bezpieczną amunicją z farbą. Do uprawiania tego sportu konieczny jest duży, najlepiej zalesiony teren z górkami i wąwozami. Jeżeli jesteśmy posiadaczami takiego terenu, to z pewnością możemy rozważyć otwarcie takiego biznesu – chętnych jest naprawdę sporo, a zainwestowanie na start nie jest aż tak kosztowne. Trzeba zakupić sprzęt, czyli broń, ochraniacze, pociski z farbą, kombinezony i okulary ochronne różnych rozmiarów, i właściwie to wszystko! Działalność tego typu coraz częściej pojawia się w polskich rejestrach, i może być dla nas naprawdę dochodowym biznesem, szczególnie jeśli działka na której ma to funkcjonować jest położona w atrakcyjnym turystycznie miejscu. Zdarza się jednak, że dobra reklama i nagłośnienie swojej działalności w mediach może sprawić, że nawet biznes na wsi znajdujący się w odległym zakątku bez atrakcji turystycznych w pobliżu może przyciągać klientów – wszystko zależy od pomysłowości przedsiębiorcy!

O autorze: Aleksandra Karcz – pisarka, publicystka, autorka licznych artykułów lifestyle. Absolwentka Akademii Ekonomiczno Humanistycznej w Warszawie.