Nowoczesne zarządzanie zasobami IT to wyzwanie, z którym nie trzeba mierzyć się samotnie!

serwer

Korporacje, średnie przedsiębiorstwa, zakłady przemysłowe, fundacje i organy administracji państwowej czy samorządowej – niemal wszystkie większe organizacje korzystają z systemów ERP oraz baz danych, co przekłada się na konieczność optymalnego zarządzania zasobami informatycznymi. Choć duża część z nich decyduje się na rozbudowanie działu IT oraz zainwestowanie we własny sprzęt, tak naprawdę wybór ten wcale nie musi być najkorzystniejszym dostępnym rozwiązaniem. Na rynku już od dekad funkcjonują firmy oferujące stworzenie dedykowanej sieci w wygodnej i bezpiecznej chmurze, a także kolokację serwerowni lub jej całościową relokację. Czy skorzystanie z zewnętrznej infrastruktury IT jest słuszną decyzją?

Własna serwerownia to poważna inwestycja, której można uniknąć

Zbudowanie własnej serwerowni wiąże się z koniecznością poniesienia dużego, jednorazowego wydatku związanego z zakupem i konfiguracją odpowiednich urządzeń. Warto przy tym zauważyć, że do początkowej inwestycji należy także wliczyć stałe koszty utrzymania infrastruktury informatycznej, w które wliczają się nie tylko pensje dla pracowników działu IT, ale też amortyzacja sprzętu, utrzymanie łącz internetowych oraz zużycie prądu. Własna serwerownia wiąże się ponadto z koniecznością wykorzystania wolnego miejsca spełniającego normy BHP (a więc mającego odpowiednie wyposażenie przeciwpożarowe) oraz stwarzającego optymalne warunki do działania sprzętu (niska temperatura i wilgoć powietrza). Zważywszy na te wymogi oraz duże koszty związane z bieżącym utrzymaniem infrastruktury informatycznej, warto jest zastanowić się nad współpracą z data center. Jakie usługi można znaleźć w ofercie przedsiębiorstw dostarczających zewnętrzne zasoby IT?

Dedykowane serwery w chmurze – wygoda i bezpieczeństwo

Podczas współpracy z MAIN Data Center klienci mogą skorzystać z tzw. oferty IaaS, w ramach której firma dostarcza dedykowanej, zewnętrznej infrastruktury informatycznej działającej na zasadzie chmury. Usługa ta jest dostępna w dwóch wariantach: chmurze współdzielonej opartej na innowacyjnym rozwiązaniu WMware vCloud oraz prywatnej chmurze tworzonej zgodnie z wymaganiami klienta. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady – chmura współdzielona jest tańsza, a dzięki standaryzacji umożliwia wygodne zwiększenie wykorzystywanych zasobów, natomiast prywatna chmura jest droższa, ale gwarantuje ona całkowite bezpieczeństwo systemu oraz pozwala na opracowanie przez centrum danych sieci spełniającej wszystkie potrzeby  i wymagania klienta. W przypadku ograniczonej wiedzy z zakresu zarządzania zasobami IT wybór pomiędzy obiema opcjami może wydawać się trudny, dlatego warto jest skontaktować się ze specjalistami z MAIN Data Center, którzy pomogą dobrać optymalne rozwiązanie i rozwieją ewentualne wątpliwości dotyczące teorii i praktyki funkcjonowania chmury.

Kolokacja i relokacja istniejących serwerowni

MAIN Data Server zajmuje się również kolokacją istniejących serwerowni, czyli przekazaniem posiadanych urządzeń do dedykowanego centrum danych. W ten sposób można znacząco zminimalizować koszty związane z funkcjonowaniem zasobów IT, nie tracąc przy tym już poniesionych wydatków na sprzęt. Przeniesienie urządzeń informatycznych do specjalistycznego centrum danych zapewnia ich bezpieczeństwo oraz gwarantuje wysoką niezawodność kolokowanych zasobów. W ofercie MAIN Data Server można znaleźć także relokację serwerowni, czyli całościowe przeniesienie serwerowni klienta do innej lokalizacji, np. nowej siedziby przedsiębiorstwa. Wbrew pozorom czynność ta wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też dużej liczby specjalistów, co może przekraczać możliwości firmowego działu IT. Podczas procesu relokacji pracownicy MAIN Data Server mogą dodatkowo dokonać oceny stanu funkcjonowania serwerowni, zaproponować oraz przeprowadzić jej rewitalizację, w zakres której wchodzi nie tylko wymiana starego sprzętu, ale też optymalizacja działania już posiadanych urządzeń.