Nowy standard telewizji naziemnej – co warto o nim wiedzieć?

Oglądanie tv naziemnej w salonie

Nowy standard telewizji naziemnej został zapowiedziany już jakiś czas temu. Zmiany te obejmują nie tylko Polskę, lecz także inne kraje Unii Europejskiej. Proces zmiany standardu DVB-T na jego nowszy zamiennik rodzi wiele pytań, warto więc zgłębić ten temat i w odpowiedni sposób się na to przygotować.

W jakim celu wprowadzony zostaje nowy standard telewizji naziemnej?

Rozwój cyfryzacji, tak samo jak technologii, jest nieunikniony. W marcu 2022 roku nastąpi oczekiwana przez wiele osób zmiana standardu nadawania sygnału telewizyjnego. To właśnie pod koniec tego miesiąca pierwsze województwa będą przechodziły proces wymiany starszego standardu DVB-T na nowoczesny DVB-T2/HEVC. W całej Polsce DVB-T zostanie całkowicie wyparte w czerwcu tego samego roku. Można sobie zadać w tej chwili pytanie: po co? Czy oprócz wytycznych z UE nie ma w tym żadnego innego celu? Okazuje się, że jest.

Nowy standard telewizji naziemnej uwalnia w pewien sposób potencjał sieci 5G. Dodatkowo wprowadzenie DVB-T2 jest świetną wiadomością dla tych osób, które chciały oglądać naziemną telewizję cyfrową w wyższej jakości, np. takiej, którą oferują nowoczesne telewizory, czyli chociażby 4K. Co więcej, większą swobodę dostaną same stacje telewizyjne, ponieważ będą one w stanie nadawać większą liczbę kanałów lub zwiększyć jakość już tych istniejących.

Czy nowy standard telewizji naziemnej może spowodować problemy?

Nowy standard telewizji naziemnej dla niektórych posiadaczy odbiorników telewizyjnych może wiązać się z niemałymi problemami. Dlatego zanim jeszcze zostaną wprowadzone zmiany, warto sprawdzić, czy nasz telewizor obsługuje standard DVB T2/HEVC. Jak to zrobić?

Pierwszą opcją dostępną jedynie w wybranych regionach Polski jest możliwość uruchomienia specjalnego kanału. Jest on nadawany właśnie w standardzie DVB T2/HEVC. Oznacza to, że jeśli nasz telewizor wyświetli obraz, a także usłyszymy dźwięk, to cały sprzęt jest kompatybilny z nowoczesnym standardem. Inną możliwością jest sprawdzenie instrukcji obsługi lub danego modelu w internecie. Dostępna w tych źródłach specyfikacja powinna rozwiać wszelkie wątpliwości.

Co zrobić, jeśli nowy standard telewizji naziemnej nie jest obsługiwany przez nasz odbiornik?

Jeśli planowaliśmy wcześniej zakup nowego telewizora, właśnie w tym momencie jest na to idealny moment. Głównie dlatego, że producenci ostrzegają przed możliwym brakiem towaru w przyszłości. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nowoczesne telewizory, takie jak chociażby marki Samsung, mają wiele dodatkowych funkcji, które znacząco wpłyną na komfort Twojego życia i rozrywki. Dlatego też jest to podwójna korzyść. Po pierwsze, będziemy mogli oglądać telewizję w wysokiej jakości dzięki standardowi DVB T2/HEVC, a po drugie, korzystać z nowoczesnych funkcji, które podnoszą jakość obrazu i dźwięku.