Obalamy 5 najpopularniejszych mitów na temat złota!

Złote szkatułki i monety leża na stole

Artykuł partnera.

W ciągu ostatniej dekady złoto stało się fenomenem inwestycyjnym w większości części świata. Istnieje jednak ocean nieprawdziwych informacji wokół kruszcu, które wprowadzają w błąd potencjalnych nabywców królewskiego metalu i doprowadzają do tego, że trzymają oni tak cenne aktywo z dala od swoich portfeli inwestycyjnych. W poniższym artykule pomożemy Ci przebrnąć przez meandry zwodniczych informacji, rozprawiając się z najpopularniejszymi mitami na temat inwestycji w złoto.

Rzut oka na historię

Legenda o ukrytym „złotym mieście” El Dorado jest dowodem na to, jak prosty mit może stać się powodem masowej histerii. Na początku XVI wieku hiszpańscy konkwistadorzy zapuścili się do Ameryki Południowej, gdy dotarły do nich opowieści o istnieniu miasta zbudowanego z litego złota. Myśl o tym, że mogliby położyć ręce na tym fantastycznym bogactwie zawładnęła zupełnie ich wyobraźnią. Zaufanie do pogłosek skłoniło konkwistadorów do rozpoczęcia wieloletnich poszukiwań. Miasta nigdy nie znaleziono, a szaleństwo za złotem doprowadziło do wielu tragedii, zdrad i zabójstw. Wszystko to dla zasłyszanych opowieści! Minęły wieki, ale wiele mitów dotyczących złota pokutuje do dziś.

Mit 1: Musisz być bogaty, by kupić złoto

Jest to najczęstsze błędne przekonanie, jeśli chodzi o kupowanie złota. Prawda jest taka, że nie musisz być majętną osobą, by inwestować w ten metal szlachetny. W rzeczywistości, złoto jest jednym z fizycznych towarów, które możesz nabyć w oparciu o swój budżet – to nie złoto nie decyduje o Twoim budżecie; to Twój budżet decyduje o złocie. Renomowany dealer metali lokacyjnych ma zwykle bogaty wybór gramatury swoich produktów i klientom, którzy dopiero wdrażają się w temat inwestowania i preferują mniejsze kwoty, oferuje możliwość zakupu sztabek o wadze 0,5 i 1 grama.

miejsce na photo1

Mit 2: Złoto jest bardzo zmienne i dlatego jest inwestycją czysto spekulacyjną

Złoto jest sprawdzonym zabezpieczeniem przed inflacją i służy jako niezawodna bezpieczna przystań w czasach kryzysu. Różne badania wykazały, że powinno być częścią dobrze zdywersyfikowanego portfela – nawet 5-procentowy udział ma stabilizujący efekt i może przyczynić się do poprawy wyników. Złoto jako inwestycja długoterminowa jest więc dokładnym przeciwieństwem obiektu spekulacyjnego. Szybkie zyski z krótkoterminowych inwestycji w złoto to zupełnie inna historia, ponieważ mogą one rzeczywiście okazać się wysoce spekulacyjne. Cena złota jest w rzeczywistości dość zmienna z powodu wielu czynników wpływających na nią. Zmienność cen złota nie jest jednak w żadnym wypadku tak wysoka, jak w przypadku innych towarów (takich jak na przykład ropa naftowa), a metal szlachetny wypada również dobrze w porównaniu z akcjami.

Mit 3: Złoto odgrywa nieistotną rolę w sektorze finansowym

Wielu inwestorów uważa, że wraz z końcem standardu złota, znaczenie metalu szlachetnego w globalnym sektorze finansowym odeszło w zapomnienie. Jest to błędne przekonanie, ponieważ banki centralne nadal powiększają swoje zasoby i przechowują sztabki złota jako rezerwy walutowe. Najnowsze dane Światowej Rady Złota pokazują, że rezerwy kruszcu w skarbcach banków centralnych na całym świecie światowe zwiększyły się o 333,2 tony w pierwszej połowie 2021 roku, co dowodzi, że pozostaje ono uniwersalną walutą.

Mit 4: Inwestowanie w złoto jest zbyt ryzykowne

Każda inwestycja ma swoje zalety i ryzyko. Tak też jest w przypadku złota. Ale czynnik ryzyka nie sprawia, że złoto jest mniej preferowaną opcją. Jeśli chodzi o porównanie ryzyka związanego z inwestycjami, to te, które zależą od wyceny waluty papierowej lub te na rynkach akcji, wydają się być bardziej ryzykowne. Złoto to rzadki surowiec naturalny, na który zawsze jest duży popyt. Jest ono również wykorzystywane przez różne gałęzie przemysłu, w tym między innymi w produkcji biżuterii, medycynie, sprzęcie elektronicznym i przemyśle lotniczym. Złoto, nazywane bezpieczną przystanią, uważane jest przez wielu analityków rynkowych za cenne zabezpieczenie przed inflacją, a także bardziej ryzykownymi tradycyjnymi inwestycjami w papiery wartościowe, takimi jak akcje i obligacje.

Mit 5: Złoto jest bezwartościowe w porównaniu z gotówką

Złoto jest pieniądzem przez ponad 6000 lat, o czym świadczą historyczne i archeologiczne zapisy. Różne formy waluty i bogactwa, które znamy dzisiaj są całkiem nowe, w porównaniu do kruszcu, i wszystkie one mogą być oceniane w kategoriach wagi złota. W opinii Ray’a Dalio, założyciela Bridgewater Associates (amerykańskiej firmy zarządzającej inwestycjami, która od 1975 roku obsługuje klientów instytucjonalnych, w tym fundusze emerytalne, fundusze kapitałowe, fundacje, rządy zagraniczne i banki centralne) to gotówka w porównaniu do aktywów takich jak złoto pozostaje “bezwartościowa”. „Wybuch pandemii koronawirusa miał negatywny wpływ na zyski oraz bilanse, a wartości aktywów spadły, co sprawiło, że gotówka wyglądała stosunkowo atrakcyjnie. Jednak co zrobiły w tej sytuacji wszystkie banki centralne? Wyemitowały kolejną tonę gotówki…Kiedy zastanawiasz się, jakie aktywa są najbezpieczniejsze w posiadaniu i myślisz o gotówce, pamiętaj, że chociaż jej wartość nie ulega na bieżąco znaczącym zmianom w porównaniu do innych aktywów, to charakteryzuje się ona kosztowną ujemną wartością w stosunku do towarów i usług oraz wszystkich innych aktywów finansowych, który stanowi około kilku procent rocznie.”.

Złoto inwestycyjne – gdzie kupić i sprzedać?

Jak widzisz, złoto jest dość potężnym narzędziem, jeśli chodzi o inwestycje. Wierząc w te mity,  stracisz okazję do zdywersyfikowania swojego portfela inwestycyjnego o wartościowe aktywo. Złoto możesz zakupić w fizycznej formie u renomowanych dealerów metali lokacyjnych, jeśli jednak już posiadasz sztabki, monety bulionowe lub biżuterię i zastanawiasz się, gdzie możesz sprzedać posiadane zasoby, najlepiej udać się do skupu złota, takich jak Zlotagotowka, która oferuje najwyższe na rynku ceny za złom złota i srebra.