Oprogramowanie klasy ERP – dlaczego go potrzebujesz?

Zespół planuje działania w przedsiębiorstwie

Oprogramowanie klasy ERP to narzędzie, które ułatwia efektywne planowanie, a także zarządzanie różnymi zasobami przedsiębiorstwa. ERP musi być niezawodne, funkcjonalne i przystosowane do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa.

ERP to skrót od Enterprise Resource Planning, a pod tym określeniem kryje się po prostu system wspomagający zarządzanie zasobami firmy. 87% przedsiębiorstw przebadanych przez MSI korzysta z takiego systemu, a 7% planuje jego zakup w najbliższym czasie. 80% przedsiębiorców wybiera oprogramowanie klasy ERP ze względu na jego funkcjonalność, 52% zwraca uwagę głównie na cenę, a 48% na możliwość integracji danego ERP z innymi systemami (źródło: https://it-consulting.pl/autoinstalator/wordpress/2019/06/05/systemy-erp-2019/). Oprogramowanie ERP jest tym narzędziem, bez którego coraz częściej nie może się obejść nowoczesna firma.

Dlaczego ERP jest niezbędne w biznesie?

Oprogramowanie klasy ERP ułatwia zarządzanie procesami biznesowymi zarówno w największych przedsiębiorstwach, jak i w nieco mniejszych. Dzięki takiemu oprogramowaniu można łatwo kontrolować różne obszary biznesu. Oprogramowanie klasy ERP automatyzuje wiele zadań i ułatwia kontrolę finansów firmy, usprawnia zarządzanie zasobami ludzkimi (np. procesy kadrowe, rekrutacje), produkcję i jej planowanie, umożliwia ścisłą kontrolę stanów magazynowych, pozwala efektywnie zarządzać zapasami i łańcuchem dostaw. Trudno dziś wszystkie te procesy realizować ręcznie. Systemy ERP dostarczają błyskawicznie wiedzy o różnych obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa, co pozwala nie tylko szybko reagować na różne zdarzenia, ale także opierać się przy tym na wiarygodnych i zawsze aktualnych danych.

Dobre oprogramowanie klasy ERP – co powinno zapewniać?

Na rynku można znaleźć wiele różnych systemów ERP, co nie znaczy, że wszystkie są tak samo funkcjonalne i użyteczne. Wybór oprogramowania powinien zostać poprzedzony analizą potrzeb przedsiębiorstwa. Dopiero potem można zacząć szukać systemu i firmy, która go wdroży oraz przystosuje do specyfiki danego biznesu. Warto stawiać na produkty najwyższej klasy, a do tego uniwersalne. To powinien być system oparty o najnowszą i stale rozwijaną technologię. Przykładem jest Dynamics 365 Business Central firmy Microsoft, którego używają małe i średnie przedsiębiorstwa na całym świecie. W Polsce również znajdziemy firmy, które zajmują się wdrażaniem tego systemu (np. Nav24). Dlaczego właśnie oprogramowanie klasy ERP od Microsoftu jest przykładem dobrego systemu? Korzysta z nowoczesnej technologii, jest skalowalny i elastyczny, opiera się na sprawdzonych rozwiązaniach IT, udostępnia jedno środowisk dla wszystkich procesów biznesowych, dane są bezpieczne, a do tego użytkownicy mają do dyspozycji intuicyjny interfejs.

Dobre oprogramowanie klasy ERP powinno być ściśle dostosowane do potrzeb danej organizacji. Tylko wtedy stanie się ważnym wsparciem prowadzenia biznesu. Dlatego warto korzystać również z usług doświadczonego zespołu IT przy wdrażaniu oprogramowania.