Optymalne rozwiązania w ogrodzeniu – panele czy siatka?

Ogrodzenie przy firmie

Jeśli interesujesz się postawieniem ogrodzenia wokół swojej posesji, to z pewnością natkniesz się na jego rozmaite warianty. Jeszcze kilka lat temu, największą popularnością cieszyły się konstrukcje wykonane z siatki ślimakowej, którą rozkłada się na zamieszczonych w ziemi słupkach.

Instalacja tego typu posiada swoje zalety – jest bardzo tania, łatwa w montażu i łatwo jest dopasować ją do działki o dowolnych rozmiarach. Pomimo tego, rozwiązanie to zazwyczaj nie jest optymalne, gdyż cechuje się ono znacznie mniejszą wytrzymałością niż nowoczesne panele ogrodzeniowe.Jest to przede wszystkim kwestia stabilności konstrukcji – siatka nie jest dodatkowo utwierdzona w gruncie, dlatego stosunkowo łatwo można ją zerwać, poluzować lub naruszyć w inny sposób. Potencjalny włamywacz nie powinien mieć problemów z wycięciem dziury w płocie, nawet jeśli ten będzie składał się z drutów o większej grubości. Poza tym, zastosowanie zwykłej siatki bez dodatkowego żywopłotu nie zapewni Ci zbytniej prywatności, co ma bardzo duże znaczenie w przypadku prywatnych posesji i ogrodów.

Dlaczego warto zdecydować się na panele ogrodzeniowe?

Najczęstszą alternatywą dla prostej siatki ślimakowej są panele ogrodzeniowe. Są one powszechnie wykorzystywane przy ogrodzeniach wyższej klasy, szczególnie przy obiektach, które wymagają bardziej kompleksowych zabezpieczeń, takich jak:

  • Szkoły, uczelnie, przedszkola
  • Prywatne osiedla mieszkaniowe
  • Boiska, korty
  • Składy materiałów

Są one trwalsze, lepiej ochraniają przed potencjalnymi włamaniami, a przede wszystkim oferują znacznie szerszy wybór. Na rynku dostępne są setki rozmaitych paneli, różniących się wysokością, grubością, użytym materiałem i ogólną konstrukcją. Poza tym, w razie ewentualnego uszkodzenia konkretnej sekcji ogrodzenia, o wiele łatwiej jest wymienić pojedynczy panel niż łatać całą siatkę.

Z czego wykonuje się panele ogrodzeniowe?

Standardowe panele ogrodzeniowe zazwyczaj wykonuje się z materiałów takich jak:

  • Stal nierdzewna
  • Drewno
  • Beton

Często można napotkać się także na rozwiązania mieszane, które spełniają przede wszystkim funkcje estetyczne – zestawiając z sobą kilka tworzyw można uzyskać bardzo ciekawy wygląd, sprawiający, że dość monotonne ogrodzenie zacznie się wyróżniać.

Najpopularniejsze są panele wykonane z metalu, gdyż posiadają bardzo dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, a w razie potrzeby łatwo jest je naprawić. Wielu ludzi ceni sobie charakterystyczny, przytulny urok drewna, lecz to, aby nie poddać się negatywnemu działaniu opadów atmosferycznych i wilgoci, musi być regularnie pokrywane stosownym laminatem. Konstrukcje betonowe są rozwiązaniem pośrednim – wiele modeli cechuje się dość bogatym zdobnictwem, lecz im bardziej skomplikowane wzornictwo, tym większe ryzyko jego przypadkowego uszkodzenia.