Oszustwa sms – jak się przed nimi bronić?

Mężczyzna dotał SMS na swój telefon od oszustów

Na przestrzeni ostatnich lat coraz częściej korzystamy ze zdobyczy technologii, także podczas płatności czy w kontaktach z bankami. Takie udogodnienia dają większą elastyczność i sporą oszczędność czasu. Więżą się też niestety z nowymi rodzajami ryzyka. Odkąd bankowość na smartfonach stała się bardziej popularna pojawiło się kolejne ryzyko– oszustwa sms. Oto na co należy zwracać uwagę, by nie dać się nabić w butelkę.

Rodzaje oszustw sms

Jeszcze niedawno oszustwa sms większości osób kojarzyły się z naciągnięciem na tak zwane smsy premium. Przykładem takiego oszustwa może być sytuacja gdy otrzymujemy sms o informacji wylosowaniu naszego numeru w konkursie i konieczności odpowiedzenia na łatwe pytanie by odebrać nagrodę. Koszt takiej odpowiedzi bywa wysoki, a dodatkowo często okazuje się, że odbiór nagrody będzie możliwy dopiero po wysłaniu długiej serii takich płatnych smsów.

Dziś oszustwa sms są jeszcze bardziej podstępne. Wykorzystują to, że niemal każdy na swojej komórce korzysta z Internetu. Oszuści wykorzystują też to, że zakupy przez Internet z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Dziś często oszustwo polega na tym, że ofiara otrzymuje smsa z linkiem, pod którym ma zalogować się do banku lub podać jakieś dodatkowe dane, często wrażliwe. Takie oszustwo to już phishing, który w obecnych czasach nie ogranicza się tylko do drogi mailowej. W takiej wiadomości sms można też otrzymać link do strony, która zaszyfruje nam telefon, komórkę, a czasem nawet dostęp do dysków w chmurach.

Co to jest phishing?

Phishing jest jedną z najczęstszych form oszustwa Internetowego. Hakerzy i oszuści Internetowi za jego pomocą starają się wyłudzić poufne dane, które mają im umożliwić dostęp do konta bankowego lub karty kredytowej. Takie oszustwo może mieć też na celu np. wzięcie kredytu na oszukaną osobę.

Atak phishingowy polega najczęściej na rozesłaniu dużej liczby maili, a dziś również smsów, z linkami do stron łudząco przypominających strony banków, ale czasem też strony dostawców przesyłek czy sklepów internetowych. W ten sposób oszuści próbują wyłudzić od dane logowania się do banków, dane z kart kredytowych i inne poufne dane np. potrzebne do uzyskania kredytu przez Internet.

Jak się bronić przed oszustwami przez sms?

Oszuści, którzy próbują złapać potencjalne ofiary za pomocą phishingu liczą przede wszystkim na brak uwagi z naszej strony. W dzisiejszych czasach większość osób jest już świadoma, że tego typu ataki się zdarzają, a banki na każdym kroku przypominają m.in. o tym jakie formy kontaktu stosują, a jakich nie.

Podstawową metodą obrony przed oszustwem sms powinna być nasza uważność. Jest kilka zasad, które warto przestrzegać, by się uchronić przed tego typu atakami:

  • adres, z którego pochodzi wiadomość – często będzie miał niewielką zmianę w porównaniu z oryginalnym adresem banku np. zamiast BANK.PL będzie BANK_PL;
  • język jakim została napisana wiadomość – oszuści często nie są Polakami i takie wiadomości zawierają błędy gramatyczne bądź stylistyczne;
  • początek adresu, na który kieruje nas link zawarty w wiadomości – tu także często będzie tylko drobna, niemal niezauważalna zmiana np. zamiast www.banksa.pl/…/ będzie www.bank.sa.pl/…/.

Warto też pamiętać o tym, że banki nigdy nie przesyłają nam, ani wiadomości sms, ani maili z linkiem na którym mamy zweryfikować swoje dane.