PILNE! – grozi nam cenzura w Internecie

Cenzura internetu

W czasie kiedy Mundial trwa w najlepsze Komisja Europejska postanowiła nam przygotować niespodziankę. Po, obudzimy się w innym świecie, bez Wykopu czy ulubionego fanpejdża.

Podatek od linkowania

Wprowadzanie opłat za udostępnianie nie tylko linków, ale też treści na serwisach. Dotyczy to także cytatów czy wycinków informacji. Skorzystają na tym wydawnictwa czy serwisy informacyjne. Podobno ma to przeciwdziałać fake newsom jednak prawdopodobnie efekt będzie odwrotny. Wątpię aby ktoś chciał płacić za umieszczanie na stronie swojej stronie linków.

Ochrona praw autorskich

Kolejny aspekt dotyczy konieczności wprowadzenia na serwisy (gdzie użytkownicy publikują różne treści jak Wykop 9gang czy nawet Facebook), bota który będzie filtrował i odrzucał treści łamiące prawa autorskie. O standardzie i jakości tych botów można było się przekonać w zderzeniu z Content ID na YT.

Edukacja

Oczywiście wzięto i na ogień serwisy edukacyjne. Mimo zapewnienia, że ta branża nie ucierpi, to również i tu ustalono pewne „udogodnienia”. Cyfrowe treści wykorzystywane w charakterze edukacyjnym będą mogły być przez różne serwisy udostępnianie tylko na podstawie licencji, która znając życie będzie płatna.

Kod programowania

Jeśli ustawa przejdzie i zostanie wdrożona to również uderzy w wiele projektów open source, które bazują na otwartym kodzie. Oczywiście takie rozwiązanie jest na rękę przedsiębiorstwom, które czerpią zyski z produkcji i obrotu oprogramowania zamkniętego. Przy czym należy zaznaczyć, że ten pierwszy model programowania zawiera mniej błędów gdyż użytkownicy mogą bez problemu wyszukiwać je w nim.

Jeśli dyrektywa w swojej wersji zostanie wdrożona to bardzo okroi dostęp nie tylko do wartościowych informacji, ale też i rzetelnych badań czy nowych trendów w sztuce, uderzy to w ISO oraz inne start-upy. Na wydatki będą mogły sobie pozwolić tylko wielkie serwisy, zazwyczaj zależne od lobby, które będą mogły dosłownie kształtować przepływ wiedzy oraz „kształcić” nowe pokolenia.

I Ty możesz coś z tym zrobić! Wejdź na https://antyart13.pl/ i sprawdź jakie masz opcje!