Płytka elektroniczna

Płytka elektroniczna

Płytka elektroniczna jest także nazywana płytką drukowaną, która jest podstawą każdego urządzenia elektrycznego. Ciężko uwierzyć, że jeszcze wiele lat temu, nikt nawet nie spodziewał się podstawy montażowej układu elektronicznego, która jest wykonana w postaci ścieżek naniesionych na niewielką formatkę z laminatu. Dawniej montowano urządzenia na płytach perforowanych, a poszczególne ścieżki elementów łączono ze sobą za pomocą „pajęczyny” przewodów, które były ręcznie lutowane przez człowieka. Obecnie, każdy elektronik posiadający doświadczenie, potrafi wykonać płytkę drukowaną w sposób samodzielny. Jak się jednak okazuje, nie zawsze jest taka potrzeba, ponieważ coraz częściej występują gotowe płytki elektroniczne do różnych zastosowań.

Każdy projekt powstaje na podstawie prototypu. Projektowanie płytki drukowanej nowego przyrządu jest mozolnym i trudnym procesem, a jej wykonanie jest kosztowne. Istnieje jednak inny na to sposób, jeśli chcesz szybko i sprawnie sprawdzić działanie układu elektronicznego, możesz posłużyć się płytkami uniwersalnymi. Wybór najlepszej uzależniony jest od tego, jakie elementy elektroniczne będą zastosowane w danym układzie oraz jak bardzo jest skomplikowany.

Płytki drukowane – jak zmontować prototyp układu elektronicznego?

W obecnych czasach, elektronicy mają do wyboru sporo metod, które mogą wykorzystać do zbudowania funkcjonalnego prototypu niemal dowolnego układu elektronicznego. Do najprostszych, ale jednocześnie najtańszych rozwiązań należą płytki stykowe – pozwalające na montaż układów z użyciem elementów przewlekanych oraz modułów wyposażonych w jednorzędowe listwy kołkowe w rastrze 2,54 mm. Jeżeli jednak urządzenie ma funkcjonować przez dłuższy czas i być odporne na przypadkowe zwarcia lub utratę kontaktu wyprowadzeń elementów z resztą układu, z pomocą przychodzą płytki drukowane prototypowe, zwane także płytkami uniwersalnymi. Trzecią metodą jest samodzielne zaprojektowanie mozaiki ścieżek i wytrawienie jej na pokrytym miedzią laminacie szklano-epoksydowym.

Rodzaje płytek elektronicznych

Obwód drukowany, najczęściej nazywa się płytką PCB, która znajduje się w prawie każdym urządzeniu elektronicznym, zarówno domowego, jak i przemysłowego zastosowania.

Dzięki, przyrządom elektronicznym możemy wykonywać wiele czynności i zadań. Rozwój automatyki rozwija się bardzo szybko. Wynika to z tego, że płytka drukowana idealnie nadaje się do tworzenia dowolnych układów elektronicznych, mniej lub bardziej skomplikowanych, które następnie stanowią element składowy danego urządzenia. Układ elektroniczny w takim narzędziu jest ważnym elementem, ponieważ odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie, dlatego tak istotna jest odpowiednia jakość płytki PCB.

Co to jest płytka PCB?

Skrót PCB to pochodzi od angielskiej nazwy Printed Circuit Board, inaczej nazywany obwodem drukowanym Jest to płytka stworzona z materiału izolacyjnego, który jest pokryty folią z miedzi i służy do montażu części elektronicznych. Część, która przewodzi prąd, stanowią ścieżki miedziane i pola lutownicze nazywane padami, które razem z segmentami tworzą układ elektroniczny.

Płytka PCB może występować w różnych postaciach w zależności od oczekiwanych parametrów, takich jak:

  • ilość warstw: jedno i wielowarstwowe
  • materiał, z którego jest wykonana
  • grubość, sztywność
  • obciążalność prądowa

Podsumowując płytki PCB są powszechnie używane i występują w bardzo wielu urządzeniach. Wzrost automatyzacji procesów i nadzoru nad nimi, wywołuje coraz większe potrzeby wdrażania elektroniki w obszarze codziennego życia. Co więcej, płytki drukowane stają się dla przemysłu coraz bardziej skomplikowane z uwagi ich na miniaturyzację. Natomiast w obszarze doświadczeń, innowacji i edukacji, popularna jest również płytka pcb uniwersalna. Pozwala ona na próbne montaże prostych układów elektronicznych, prototypów i staje się podłożem dla zdobywania wiedzy przyszłym projektantom.