Po co biznesplan

Po co biznesplan

Czy biznesplan to taka żaba, którą każdy przedsiębiorca chowa głęboko w szufladzie? I stara się jej nie brać do ręki? Często przedsiębiorcom kojarzy się on ze złem koniecznym, którego wymagają od nas we wnioskach o dofinansowanie, kredytach i innych inwestycjach. Więc skoro bez tej żaby ani rusz to może by ja tak oswoić?

Mój początek

Im szybciej sobie uświadomimy, że biznesplan to nasze narzędzie, tym lepiej dla nas. I nie chodzi mi o strukturę czy zawartość biznesplanu. Zależy raczej na tym aby „spojrzeć prawdzie w oczy” układając go. Dobry plan ma dla nas dużo informacji na mnóstwo ważnych pytań, od których odpowiedzi zależy przyszłość naszej firmy.

Konkurencja układając biznes plan będziemy mogli się dokładnie i drobiazgowo przyjrzeć naszej konkurencji. Zasięgu jej działalności, sposobów ekspansji czy może słabych punktów i klientów, których możemy przejąć.

Dostawcy to bardzo ważna grupa z którą będziemy non stop współpracować. Na pewno trzeba się przyjrzeć jakości ich produktów, jaką mają konkurencję i nasze możliwości w negocjowaniu cen czy warunków spłaty.

Klienci czyli bezpośredni odbiorcy naszych towarów i usług. Chodzi o określenie wielkości grupy potencjalnych klientów, ich potrzeb, preferencji. Również tu rozpatrzmy nasze szanse pod względem jakości jaką oferujemy.

Makrootoczenie tutaj należy poszukać rozwiązań jakie oferuje nam miejsce naszej działalności. Udogodnienia w postaci finansowania, regulacje prawne mogące wpłynąć na nas. Jak też i zmiany, które mogą nas dotknąć (warto się na nie przygotować).

Firma czyli zasoby, które masz i na jakim one są poziomie. Tu łatwo sobie określić co wymaga poprawy, co jest wykorzystywane w niepełnym stopniu i ewentualnie czego brakuje. Tutaj też zaznacza się możliwości osiągniecia lepszych efektów.

To i tak dopiero wierzchołek góry lodowej, ale od czegoś trzeba zacząć.

Źródła:

  • Philip Kotler: „Marketing. Analiza, planowanie, wdrażanie i kontrola”, Gebethner i S-ka, Warszawa 1994,
  • https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-vademecum-poczatkujacego-przedsiebiorcy-czyli-jak-napisac-dobry-biznesplan.