Podpis kwalifikowany w chmurze krok po kroku

Kobieta korzysta z podpisu kwalifikowanego

W dzisiejszych czasach większość procesów, które zajmują dużo czasu, jest automatyzowana. Przykładem jest rosnąca popularność używania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. To innowacyjne rozwiązanie umożliwia podpisywanie i wysyłanie wielu dokumentów w ciągu zaledwie kilku minut. Sprawdź, co trzeba zrobić, aby uzyskać dostęp do podpisu elektronicznego.

Zalety kwalifikowanego podpisu elektronicznego

Podpis elektroniczny staje się popularnym rozwiązaniem nie tylko dla przedsiębiorców, ale również dla osób do użytku prywatnego. E-podpis to cyfrowa wersja podpisu odręcznego, którą można wykorzystywać do podpisywania różnego rodzaju dokumentów, w tym umów oraz pism urzędowych. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest możliwość złożenia podpisu w każdym miejscu, o każdej porze. Wystarczy skorzystać z urządzenia z dostępem do sieci i za pomocą przeglądarki lub dedykowanej aplikacji, złożyć podpis. Korzystając z kwalifikowanego podpisu elektronicznego możesz mieć pewność, że będzie on równie wiążący, co jego odręczna wersja. Ten rodzaj e-podpisu jest uznawany nie tylko w Polsce, ale również w każdym państwie należącym do Unii Europejskiej. Podpisujesz codziennie wiele dokumentów, które następnie musisz przesłać do kontrahenta pocztą? Tracisz czas na stanie w kolejkach w urzędach oraz na poczcie? Dzięki elektronicznemu podpisowi możesz zaoszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze. Nie musisz przeznaczać środków na koperty, znaczki, nadawanie listów ani drukowanie tysięcy dokumentów. E-podpis to rozwiązanie umożliwiające podpisanie dokumentów drogą cyfrową i przesłanie ich do Twojego klienta lub kontrahenta w wiadomości mailowej.

Co trzeba zrobić, aby uzyskać dostęp do e-podpisu?

Procedura uzyskania podpisu elektronicznego nie należy do skomplikowanych, jednak warto się z nią zapoznać, aby nie pominąć żadnego etapu. Jeśli jesteś zainteresowany tego typu rozwiązaniem, w pierwszej kolejności wybierz jedno z centrów certyfikacji w Polsce. Znajdziesz je w każdym z większych miast. Wybór zaufanego dostawcy e-podpisu daje gwarancje jego autentyczności oraz wsparcie ze strony specjalistów na każdym etapie procesu.

Jeśli już wybrałeś firmę, od której chcesz uzyskać kwalifikowany podpis elektroniczny, wybierz okres ważności tego rozwiązania. Najbardziej opłacalną formą jest subskrypcja długoterminowa, którą możesz uzyskać nawet na kilka lat. Jeśli zależy Ci na sprawnym przejściu wszystkich formalności, warto zdecydować się na wypełnienie elektronicznego wniosku o uzyskanie e-podpisu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyś wybrał się do wybranego centrum certyfikacji, gdzie specjaliści z pewnością odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

Ostatnim, jednocześnie bardzo ważnym etapem jest weryfikacja tożsamości. W Polsce możesz odbyć tę procedurę u notariusza, w Punkcie Potwierdzania Tożsamości lub w Punkcie Rejestracji. Na taką wizytę niezbędne jest zabranie dokumentu tożsamości (może być to dowód osobisty lub paszport). Jeśli chcesz uzyskać certyfikat biznesowy potrzebne będzie upoważnienie z Twojego miejsca pracy. Dzięki temu dokumentowi zaświadczysz, że dodatkowe dane mogą zostać umieszczone do Twojego certyfikatu.