Pompa ciepła – co to jest i dlaczego warto?

Popmy ciepła to dobry sposób na ogrzewanie ekologiczne domu

Pompa ciepła to rozwiązanie, które ogrzewa nasze domy, a także niezbędną nam do codziennego funkcjonowania wodę użytkową. Tymczasem, mieliście pojęcie, że jest ona w stanie działać jak lodówka i chłodzić nasz dom w upalne, letnie dni? Więcej o pompach ciepła i tym, co wziąć pod uwagę, gdy poszukujemy tej idealnej, przeczytacie w naszym artykule. Zachęcamy do dalszej lektury!

Pompa ciepła jest urządzeniem wykorzystywanym do ogrzewania wody użytkowej i pomieszczeń. Działa podobnie jak lodówka, która pobiera ciepłe powietrze ze środka i oddaje je na zewnątrz, by wewnątrz wciąż była odpowiednio niska temperatura. W pompie zachodzą podobne procesy termodynamiczne. Pompa pobiera energię z otoczenia budynku, wody, ziemi lub powietrza i oddaje ją do instalacji. Warto podkreślić, że tego rodzaju urządzenia są ekologiczne i działają w sposób bezpieczny dla otaczającego nas środowiska.

Dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła?

Głównym powodem przez który wiele ludzi decyduje się na ogrzewanie domu pompą ciepła jest fakt, że rozwiązanie to uważa się za jeden z najbardziej opłacalnych i ekonomicznych w eksploatacji systemów grzewczych. Mimo, że jest ona zasilana prądem, w dłuższym okresie czasu przynosi spoko oszczędności. Świetnym pomysłem jest połączenie jej z fotowoltaiką, która zapewnia nam niezależność energetyczną, a w efekcie darmowy prąd. Dzięki takiej kombinacji, fotowoltaika zasili wyprodukowanym prądem sprężarkę pompy ciepła, redukując tym samym nasze rachunki, praktycznie do zera.

Zalety pomp ciepła

Pompy ciepła to rozwiązanie, które poza swoją ekonomicznością, ma wiele innych zalet. O czym mowa?

BEZPIECZEŃSTWO. Pompy ciepła są uważane za najbardziej bezpieczne sposoby ogrzewania nieruchomości. Decydując się na to rozwiązanie nie musimy martwić się o ewentualne wybuchy czy zaczadzenia, zupełnie inaczej niż ma to miejsce w przypadku instalacji węglowej bądź olejowej.

BEZOBSŁUGOWOŚĆ. Dobrze dopasowana do wielkości oraz kubatury nieruchomości pompa ciepła jest w pełni bezobsługowa. Nie interesuje Was zakup i ładowanie opału, rozpalanie i czyszczenie pieca. Jedyne, co musicie robić, to regularnie opłacać rachunki za prąd.

GWARANCJA DZIAŁANIA. Pompy ciepła są w stanie przy dobrze wykonanym montażu działać aż do 50 lat.

WYDAJNOŚĆ. Urządzenia tego typu są na tyle wydajne, że mogą być jedynym źródłem ciepła do ogrzewania domu lub innej nieruchomości.

Pompy ciepła są ekonomiczne

Czym się kierować przy wyborze pompy ciepła?

Ogrzewanie nieruchomości pompą ciepła jest opłacalne. O tym już wiemy. Rok rocznie coraz większa liczba osób decyduje się zostać użytkownikami urządzeń tego typu. Co zatem sprawdzić przed zakupem? Na co zwrócić uwagę i jakimi czynnikami się kierować, podejmując decyzję?

  • MOC. Musi być dopasowana do parametrów cieplnych nieruchomości i ilości zużywanej przez jej mieszkańców ciepłej wody. Jeśli dom jest niewielki, dobrze zaizolowany, nigdzie nie ucieka ciepło i mieszkają w nim jedynie rodzice z jednym dzieckiem, spokojnie można wybrać pompę, której moc grzewcza to pomiędzy 3,6 a 5,3kW. Większe domy powinny oscylować w pompy o mocy około 8-10kW, natomiast budynki wiele rodzinne, duże, gdzie zużycie wody jest proporcjonalnie większe, najlepiej by wybrały pompę o mocy co najmniej 11kW.
  • SPRAWNOŚĆ. Zanim zdecydujecie się na kupno konkretnego modelu pompy ciepła, koniecznie sprawdźcie jakim wskaźnikiem COP się charakteryzuje. Wspomniany wskaźnik określa stopień pozyskiwania ciepła w stosunku do ilości prądu, jaki zużywa pompa, by je wytworzyć. Pamiętajcie jednak, że wartość COP jest zmienna i będzie na nią wpływać temperatura dolnego oraz górnego źródła ciepła.

Czym ogrzewacie swoje domy? Zdecydowalibyście się na pompę ciepła, a może już to zrobiliście?