Pożyczka na uzupełnienie budżetu studenckiego

Uśmiechnięta kobieta przed komputerem

Polski student jest mniej zamożny niż jego zagraniczny „kolega”, w takich krajach jak Niemcy, Szwecja, czy Czechy i Słowacja. Bywa, że najubożsi studenci przed uzyskaniem wsparcia w postaci stypendium socjalnego i dodatku mieszkaniowego, muszą pożyczać pieniądze od bliskich, albo sięgają po pożyczkę pozabankową, którą można otrzymać w krótkim czasie. Czy jednak warto się w ten sposób zapożyczać?

1600 zł studenckiego budżetu

Według aktualnych badań studenci w Polsce wydają miesięcznie średnio 1600 zł. W porównaniu z wydatkami szwedzkich studentów to niewiele – ci wydają aż 1312 euro, czyli w przeliczeniu na złotówki ok. 5500 zł. W Czechach statystyczny student wydaje około 2400 zł, podobnie na Słowacji.

Z kwoty 1600 zł student musi się utrzymać, zapłacić za kwatery – miejsce w akademiku, na które może liczyć co 10 polski żak, albo za miejsce w wynajmowanym mieszkaniu. To dwa najbardziej popularne miejsca noclegowe dla studentów w naszym kraju. Poza tym studenci wydają pieniądze na utrzymanie, na usługi – telefon i internet, czy też na bilety, aby móc odwiedzić rodziców, o ile student uczy się daleko od domu rodzinnego.

Z czego utrzymuje się student?

Zdecydowana większość, bo 75 proc. polskich studentów korzysta z pomocy rodziców podczas nauki na uczelniach wyższych, zwykle mieszkając poza domem. Dla jednej piątej żaków materialna pomoc rodzicielska to jedyne źródło utrzymania. Blisko połowa studentów pracuje, głównie dorywczo, najchętniej wykonując prace w jakikolwiek sposób związane z kierunkiem studiów. Jako inne źródła utrzymania studenci wskazują stypendia – socjalne, naukowe, sportowe czy mieszkaniowe, rzadziej rentę czy kredyt studencki.

Doraźna pomoc dla studenta

Kiedy student przyjeżdża na studia do innego miasta, zwykle nie otrzymuje od razu stypendium socjalnego, a znalezienie pracy zajmie mu trochę czasu. Zdarza się, że budżet studencki nie domyka się i wówczas młody człowiek staje przed problemem jego uzupełnienia. Może oczywiście poprosić o więcej pieniędzy rodziców czy dalszą rodzinę albo poradzić sobie samodzielnie.

Z pomocą przychodzą pożyczki chwilówki, które można zaciągnąć szybko, bez dopełniania wielu formalności właściwych dla wnioskowania o kredyt bankowy. Wielu pożyczkodawców stawia warunek minimalnego wieku pożyczkobiorcy. Na przykład w serwisie Moneyman.pl wynosi on 18 lat. Wystarczy więc być pełnoletnim, aby zaciągnąć w tym serwisie pożyczkę pozabankową. Na dodatek pierwsza pożyczka dla nowych klientów jest bezpłatna. Jeśli więc student ma pewność, że będzie mógł spłacić w perspektywie np. 30 dni takie zobowiązanie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby doraźnie uzupełniło ono jego budżet.