Program do układania grafiku — dlaczego warto się na niego zdecydować?

Mężczyzna układa grafik.

Wbrew pozorom odpowiednie zaplanowanie grafiku nie należy do łatwych zadań. Oprócz uwzględnienia wszystkich wniosków pracowników oraz przeanalizowania ilości pracy w danym miesiącu musimy również pamiętać o zasadach Kodeksu Pracy, których nieprzestrzeganie może wiązać się z wysokimi karami. Ponadto wielu przedsiębiorców popełnia błąd, nie zauważając, jak dużym wydatkiem dla firmy okazują się nadgodziny pracowników – wbrew pozorom poprawnie stworzony grafik pozwoli nam w zauważalny sposób zwiększyć budżet przedsiębiorstwa i podnieść efektywność zatrudnionych osób. Z tego też powodu coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z takiego rozwiązania jak program do układania grafiku. Czym wyróżnia się tego typu usługa i dlaczego zyskuje coraz większą popularność?

Program do układania grafiku jako oszczędność czasu i pieniędzy

To prawda, że szczególnie w przypadku dużych firm, które zatrudniają wielu pracowników, stworzenie poprawnego grafiku okazuje się niezwykle czasochłonnym zajęciem i często wymaga wprowadzenia dodatkowych zmian. Z tego też powodu możemy nie dostrzec nadgodzin pracowników lub nie zauważyć sposobów pozwalających na ich uniknięcie. W efekcie narażamy się na większe koszty, które w rocznym rozrachunku okazują się bardzo wysokimi kwotami. Z myślą o tym, aby ułatwić planowanie pracy, powstał program Grafik Optymalny, który informuje nas o wszystkich nadgodzinach oraz wydatkach z nimi związanych. Ponadto tego typu program pomaga nam w takim rozłożeniu zmian, żeby każdy przepracował odpowiednią liczbę godzin oraz miał zapewniony wypoczynek przewidziany przez Kodeks Pracy.
Bardzo częstym błędem podczas układania grafiku okazuje się nieuwzględnianie przepisów Kodeksu Pracy, które informują nas o takich kwestiach jak wolna niedziela, odpoczynek dobowy czy liczba dni wolnych. Efektem stają się kary pieniężne nakładane na przedsiębiorstwa, które jeszcze bardziej zwiększają wydatki firmy. Dlatego też korzystając z programu Grafik Optymalny, zyskujemy pewność, że bez żadnych komplikacji przejdziemy wszystkie kontrole i zyskamy również uznanie wśród pracowników, którzy będą spokojni o przestrzeganie ich praw.

W jaki sposób program do układania grafiku wpływa na efektywność pracy?

Warto również wspomnieć, że oprócz zwiększenia budżetu firmy wspomniany program do układania grafiku pomoże nam w poprawie efektywności pracowników i pozytywnie wpłynie na uzyskiwane przez nich rezultaty. Wynika to z faktu, że za sprawą Grafiku Optymalnego zmniejszamy ryzyko pojawienia się sytuacji, w której większość pracowników przebywa na urlopie, co uniemożliwia sprawne funkcjonowanie przedsiębiorca. Jednocześnie program pomaga nam uwzględnić w grafiku wszystkie prośby zatrudnionych osób i zapewnia im odpowiednią liczbę dni wolnych od pracy.

Niewątpliwą zaletą tworzenia grafików za pomocą specjalnych programów jest również ich łatwa dystrybucja. Gotowy grafik pracownicy mogą w każdej chwili sprawdzić przy użyciu komputera lub telefonu. Z tego też powodu zyskują możliwość szybszego poinformowania pracodawcy o ewentualnych zmianach w ich dyspozycyjności, co pozwala na sprawne uzupełnienie wszystkich luk i zapewnia płynną pracę firmy.