Programy księgowe dla biur rachunkowych już online

kobieta pracująca w biurze rachunkowym

Nowe technologię wchodzą do kolejnego obszaru naszej codzienności. Chodzi o księgowość, która wydawała się zarezerwowana dla tradycyjnych programów. Zmiany zostały wymuszone z jednej strony przez Ministerstwo Finansów, a z drugiej przez rzeczywistość w jakiej zostali postawieni księgowi podczas pandemii Covid 19. Na rynku właśnie pojawiły się pierwsze programy księgowe dla biur rachunkowych online.

Programy do prowadzenia księgowości w sieci

Programy księgowe dla biur rachunkowych to podstawowe narządzie pracy księgowych. Jeszcze do niedawna wydawało się, że rynek opanowany jest przez kilka firm, które dostarczają oprogramowanie od wielu lat. Okazało się jednak, że zmiany, które dla wielu i tak wydawały się nieuchronne, zostały w ostatnich miesiącach zdecydowanie przyspieszone. Księgowość powoli zaczyna przenosić się do Internetu.

Chmura, która jeszcze do niedawna w wielu wzbudzała tylko niepokój, dziś jest już codziennością. Technologia online jest podstawą nowoczesnej bankowości internetowej. Dzięki niej załatwiamy sprawy w urzędach, w tym także w Urzędach Skarbowych. Można powiedzieć, że jako ostatnie do rewolucji chmurowej dołączają właśnie programy księgowe dla biur rachunkowych. Zmiana, która i tak była nieuchronna dzieje się na naszych oczach. Wszystko wskazuje na to, że tak jak telefony komórkowe wyparły tradycyjne aparaty, tak programy do prowadzenia księgowości online już niedługo zdominują cały rynek.

osoby patrzą na diagramy

Ministerstwo i programy księgowe dla biur rachunkowych

Podstawową przyczyną zmiany na rynku są działania Ministerstwa Finansów. Od kilku lat urzędnicy jednoznacznie zapowiadają cyfryzację księgowości i przeniesienie jej do chmury. W resorcie powołano nawet specjalnego pełnomocnika, który zajmuje się właśnie tym tematem. Kilkanaście miesięcy temu z kolei zainicjowano program e-Urząd Skarbowy, który był jasnym sygnałem nadchodzących zmian. Zresztą wprowadzenie plików JPK, wysyłanie deklaracji PIT przez Internet, czy zapowiedzi np. centralnego rejestru faktur, to tylko niektóre z działań Ministerstwa Finansów przenoszących księgowość stopniowo do chmury.

Jak się do niedawna wydawało programy księgowe dla biur rachunkowych nie nadążają za zmianami wprowadzonymi przez MF. Ich oferta nie zmieniła się właściwie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Poza kolejnymi rozwiązaniami i narzędziami wymuszonymi przez zmiany w prawie, programy do prowadzenia księgowości działały w oparciu o tradycyjną, można powiedzieć przestarzałą technologię.

Biorąc pod uwagę działania Ministerstwa Finansów można więc było odnieść wrażenie, że programy księgowe dla biura rachunkowych nie nadążają za zmianami jakie są stopniowo ale konsekwentnie wprowadzane.

Covid zmienia programy do prowadzenia księgowości

Zmiany wymusiła także pandemia, a dokładnie obostrzenia jakie jej towarzyszyły. Głośno mówiło się o pracownikach służby zdrowia, albo kierowcach transportu publicznego, którzy nie mogli pozostać w domu, nawet kiedy wprowadzono najbardziej restrykcyjne zakazy. Nikt jednak nie wspominał o księgowych, którzy musieli jeździć do klientów, odbierać dokumenty, chodzić do biura… A wszystko przez programy do prowadzenia księgowości, które uniemożliwiały pracę zdalną.

Programy księgowe dla biur rachunkowych w starych technologiach wymagają bowiem instalacji na komputerze w biurze, utrzymywania serwerów, a ich obsługa zdalna, z domu jest niemożliwe. Poza tym wiele z nich wymaga ręcznego wprowadzania dokumentów…

aplikacja na telefon

Dlatego coraz więcej księgowych zaczęło szukać nowych rozwiązań.

Jak się okazało na rynku są już programy księgowe dla biur rachunkowych w nowych technologiach. Chodzi np. o program Taxomatic. Jest on w całości oparty o chmurę – dokładnie tak jak bankowość internetowa (jest również w ten sam sposób zabezpieczony). Umożliwia obsługę klientów po zalogowaniu w każdym miejscu i na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu – na komputerze, laptopie, tablecie, a nawet smartfonie. Poza tym pozwala na elektroniczne wprowadzanie dokumentów – wystarczy, że klient zrobi zdjęcia faktur i wprowadzi je do programu. Taxomatic odpowiada na wszystkie wyzwania stawiane nowoczesnym programom do prowadzenia księgowości.