Projekt ubrania – rysunek, jak dobrze go zrobić?

rysunek projektu ubrania

Nie tylko projektant mody może zajmować się przygotowywaniem rysunków ubrań. Szkice tworzyć mogą również amatorzy, chcący dać upust swojej kreatywności. W każdym z przypadków warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, jak wyglądać powinien dobry projekt ubrań, czyli taki, który pozwoli konstruktorowi go uszyć. Jak więc stworzyć projekt ubrania – rysunek oddający wizję kreatora? Czy projektowanie to trudne zajęcie?

Czy projektant musi umieć rysować?

Podstawową kwestią, mając na myśli projektowanie, są umiejętności kreatora. Dobry projekt ubrania – rysunek jest zwykle efektem pracy doświadczonej osoby, która do perfekcji opanowała regułę prezentowania poszczególnych materiałów, krojów i detali na przygotowanym szkicu.

Trzeba bowiem pamiętać, że dobrze zrobiony projekt ubrań musi na tyle oddawać wizję kreatora, by konstruktor lub producent był w stanie w pierwszej kolejności ją zrozumieć, a następnie przygotować fizyczną wersję projektu. Czy to jednak oznacza, że rysowaniem ubrań nie mogą zająć się amatorzy lub osoby nieposiadające talentu? Oczywiście, że nie! Aby jednak spod ich dłoni powstał profesjonalny projekt odzieży, powinni kierować się określonymi zasadami.

Projektowanie ubrania w kilku krokach

Oto wskazówki, jakimi warto kierować się tworząc projekty ubrań – rysunki zyskają wówczas profesjonalnego wyrazu:

  • projektowanie zacząć należy od szkicu sylwetki, na jakiej zamierzamy pracować; ciało dziecka, kobiety, bądź mężczyzny nie musi mieć dorysowanych szczegółów, jednak ważne, by odzwierciedlało charakterystyczne cechy postury,
  • sylwetkę modela warto narysować z przodu i tyłu, tak by projekt ubrań zaprezentować konstruktorowi z każdej strony,
  • następnie przejść można do właściwej pracy nad projektem odzieży; projektowanie powinno uwzględniać zarówno sposób układania się ubrania na ciele, jak i detale, które mają znaleźć się w fizycznej wersji odzieży;
  • po naszkicowaniu ubrania przejść można do jego pokolorowania oraz podkreślenia najważniejszych elementów wizji. Twoje projektowanie już prawie skończone.

Co ciekawe, dobry projekt ubrania można przygotować zarówno wersji odręcznej, jak i komputerowej, za pomocą specjalnych oprogramowań dedykowanych kreatorom mody. Świetny artykuł na temat początków kariery projektanta znajdziesz na https://www.trinet.com.pl/projektowanie-ubran-jak-zaczac-kariere/. Dzięki niemu projektowanie z pewnością stanie się łatwiejsze.

Projektowanie dopracowane w każdym calu

Doświadczeni projektanci przygotowują swoje szkice z drobnymi wskazówkami dla konstruktorów. Zwykle dotyczą one rodzaju materiału, jaki powinien zostać użyty podczas szycia. Praktykę tą stosuje się dlatego, że projekt ubrania – rysunek nie zawsze oddaje w pełni właściwości tkaniny, jaką ma na myśli kreator. Nie ma ściśle ustalonego sposobu na dopisywanie uwag na szkicu – może być to zrobione na przykład poprzez dodanie strzałki wskazującej część projektu, która stworzona powinna zostać z materiału wybranego przez projektanta.

O jakich elementach, mając na myśli projektowanie, nie można zapomnieć?

Kobieta zajmująca się projektowaniem ubrań

Źródło: pixabay.com

Ideą każdego projektanta jest, by wizja wykreowana w jego głowie była unikatowa i jedyna w swoim rodzaju. To właśnie dlatego na rysunki nanosi się wiele detali, stanowiących o oryginalności danego kroju.

Na szkicu należy wyraźnie zaznaczyć między innymi rozmieszczenie i wzór kieszeni, zakładek, czy zaszewek. Ważne, by wizjoner umieścił na swoim projekcie informację o rozcięciach, czy sposobach wykończenia tkanin, jakie chce znaleźć w swojej odzieży. Zarówno przy przygotowywaniu całej kolekcji, jak i pojedynczych modeli ubrań ważne będzie zaznaczenie na projekcie głębokości i ułożenia linii dekoltu, czy wyglądu kołnierza. Elementy te są integralną częścią dobrych projektów – tylko dzięki temu konstruktor będzie w stanie w pełni oddać wizję projektanta.

Co jeszcze trzeba wiedzieć, mając na uwadze projektowanie…

Punktem wyjścia dla osoby tworzącej rysunki projektowe powinien być szkic sylwetki, a dopiero potem właściwa wizja odzieży i samo projektowanie. Trzeba pamiętać, by na przygotowanym projekcie zawrzeć jak najwięcej czytelnych detali, które ułatwią producentowi przygotowanie kroju, a następnie stworzenie fizycznej wersji ubrania wymyślonego przez kreatora. Najważniejsze, by swój szkic przygotować ołówkiem, a dopiero w końcowym etapie zająć się podkreślaniem najważniejszych elementów i nanoszeniem koloru. Projektowanie ubrań może być dobrym startem dla osoby, chcącej poznać tajniki rysunku! Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z tym artykułem, projektowanie nie będzie już dla ciebie czarną magią!

Artykuł napisała:
Monika Chyżyńska – publicysta

Źródło:

  • Ewa Fałkowska-Rękawek, Podstawy projektowania odzieży, Warszawa 2000.