Projektowanie domu na niewygodnej działce

Projektowanie domu na wąskiej i niewygodnej działce

Niektóre zamówienia architektoniczne są wyjątkowo trudne do zrealizowania w 100% zgodnie z wizją inwestora, więc projekty domów na wąską działkę mogą początkowo zaskoczyć samego inwestora. Rozmiar działki budowlanej przeznaczonej na wybudowanie domu jednorodzinnego, ma spore znaczenie przy planowaniu i projektowaniu, ale jeszcze większe ma sam kształt tejże działki.

Przy działce o dużej powierzchni, ale bardzo wąskim przekroju – pomimo posiadanego metrażu do zabudowy, projektant nie może zrealizować wielu standardowych rozwiązań z uwagi właśnie na ograniczenia przestrzenne. Z jednej strony, to przepisy budowlane i ustawowe determinują np. odległości zabudowy od granic działki, z drugiej strony to sam inwestor ma konkretne oczekiwania i nie wyobraża sobie swojej nieruchomości bez pewnych funkcji. Dobry architekt musi połączyć wszystkie te strony i pogodzić je przedstawiając projekty domów na wąską działkę.

Gdzie zamówić projekty domów na wąską działkę?

Nie każde biuro architektoniczne posiada niezbędne „know-how”, czyli doświadczenie praktyczne w realizowaniu takich zamówień, więc przed przystąpieniem do negocjacji warunków cenowych i podpisaniem umowy na projekt, warto prześwietlić dotychczasowe inwestycje o podobnych parametrach i charakterystyce budynku – spośród dotychczasowych projektów biura. Na szczęście w dzisiejszych czasach Internet ze swoimi rozlicznymi specjalistycznymi portalami i grupami online pozwala na niemal natychmiastową wymianę rekomendacji, informacji i opinii. Dzięki temu każdy powinien odnaleźć architekta, który wykona dla niego projekty domów na wąską działkę, które pogodzą surowe wymagania techniczne i wysokie oczekiwania estetyczne przyszłego właściciela. Oczywiście w sytuacji, kiedy wizja właściciela stoi w oczywistej sprzeczności z normami budowlanymi czy standardami funkcjonalności – warto posłuchać się specjalistów w osobie architekta czy kierownika budowy.

Pogodzenie niemożliwego na placu budowy

Na placu budowy – zwłaszcza domu jednorodzinnego – prędzej czy później musi dochodzić do sytuacji wymagających podejmowania trudnych wyborów lub rezygnowania z dotychczasowych założeń. Jeśli wąska działka nie pozwala na zaprojektowanie np. altany z wiatą śmietnikową, możliwe jest sięgnięcie po systemy podziemnych pojemników na odpady. Gdy natomiast jej ustawienie nie pozwala na zaprojektowanie planowanej liczby miejsc postojowych dla samochodów, projekty domów na wąską działkę mogą zaproponować zupełnie inne rozwiązania w zakresie przetrzymywania pojazdów – np. zamiast garażu, ustanowić parking zewnętrzny z zadaszeniem. Często to dostępność lub cena materiałów budowlanych, narzędzi i wykonawstwa konkretnych firm determinuje to, jak daleko ostatecznie wykonana nieruchomość będzie się różniła od początkowego projektu. Dlatego warto otaczać się zarówno architektami jak i budowlańcami, którzy profesjonalnie i obiektywnie doradzą w sytuacji wymagających pogodzenia wielu spornych interesów.