Projektowanie ubrań – Jak zacząć karierę?

Kobiety na wybiegu

Planowanie rozpoczęcia zawodu jako projektant mody jest w dzisiejszych czasach kwestią jednej, solidnej decyzji. Jeśli uwielbiasz modę, potrafisz rysować, masz smykałkę do projektowania odzieży oraz nie brakuje ci cierpliwości i zmysłu estetycznego to znak, że świat mody czeka właśnie na Ciebie! Jeśli już zdecydujesz się zostać projektantem, musisz dokładnie rozplanować zakres działalności tak, aby Twoja kariera miała przed sobą perspektywę dużego rozwoju. 

Dla kogo chcemy tworzyć?

W pierwszej kolejności musisz odpowiedzieć sobie na to podstawowe pytanie. Ukierunkowanie na konkretną grupę odbiorców wróży większy sukces, niż projektowanie ubrań dla każdego. Chcesz projektować dla dzieci czy dorosłych? A może dla tych i dla tych? Jeśli w Twoim butiku mają kupować zwykli ludzie, musisz projektować ubrania w taki sposób, by były one funkcjonalne i nadawały się do noszenia w pracy, w szkole czy na randce. Chcąc skupić się na bardziej awangardowych projektach, musisz pogodzić się z faktem, że Twoje ubrania znajdą odbiorców tylko w wąskim gronie.

Bądź na bieżąco

Chcąc projektować ubrania musisz wiedzieć co jest aktualnie modne i jakie są nadchodzące trendy. Warto czytać modowe magazyny jak Harper’s Bazaar,Vogue – nazywany biblią mody czy też modowe książki. Dużo istotnych rzeczy można znaleźć w biografiach wielkich projektantów, w których autor skupia się nie tylko na ich życiu, ale również na tym, jak odnieśli taki sukces. Śledź poczynania najlepszych trendsetterów, czyli osób, które w bliskim stopniu są związane z modą, ale niekoniecznie są projektantami. Odwiedź Targi Mody w Poznaniu, a w przyszłości zrób wszystko, by się tam znaleźć!

Kreuj swój wizerunek!

Kreatywne ćwiczenia rysunku. Początek kariery zawodowej.

Źródło: pexels.com

Największą wizytówką i reklamą Twojej marki będziesz Ty sam! Nie bój się wyrażać siebie. Miej swój indywidualny styl. Wyróżniaj się! Twórz różne rodzaje ubrań, bo moda i otwarty umysł dają ogromne możliwości!

Gdzie zacząć?

Możesz śmiało pokazać, jakie z ciebie niezłe ziółko. Warszawa jest przykładem na to, jak świetnie przyjmowane są na rynku nowe butiki z odzieżą. Zostanie projektantem wymaga naprawdę wiele pracy. Nie wystarczy tylko ćwiczyć rysunek. Warto iść na profesjonalny kurs rysowania i szycia, zapoznać się z tkaninami, materiałami, dowiedzieć się, jak je zdobywać oraz jak planować swój budżet. Niesamowicie ważne są również zasady konstrukcji ubrań. Musisz nauczyć się, że ubranie ma być uszyte w taki sposób, by było odpowiednio dopasowane. Jeśli życie stoi przed Tobą otworem, idź na artystyczne studia związane z tą tematyką: poszerzysz horyzonty i poznasz innych zapaleńców. Może z jednym z nich stworzysz nowy styl ubioru?

Sprawdź też koszulki z modnym nadrukiem na https://niezleziolko.net/. Może będą dla Ciebie inspiracją?

Biznes modowy

Wiesz już jak zacząć projektować ubrania, wiesz kto będzie w nich chodził czy to dzieci czy dorośli, masz fajny pomysł na odzież, buty i dodatki, nie masz jednak kluczowej rzeczy – własnej firmy! Stwórz biznesplan, nakreśl podstawowe cele, określ z jakiego zakresu działań marketingowych chcesz skorzystać i zbadaj rynek. Brak tych działań może mieć w przyszłości fatalne skutki, dlatego od razu zacznij od tego. Pamiętaj, żeby skupić się na działaniach promocyjnych. Idealne do tego będą najpopularniejsze media społecznościowe jak Facebook, Instagram czy Twitter. Dzięki temu zwiększysz zasięg oddziaływania firmy, a Twoje projekty zaczną być bardziej rozpoznawalne każdego dnia. Pamiętaj jednak, że ludzie chcą nie tylko pięknych krojów, ale również dobrych materiałów. Daj się poznać nie tylko w Internecie, ale również w kontakcie bezpośrednim. Stwórz kilka modeli swoich ubrań na próbę, sprawdź, jak się noszą i podaruj w prezencie. To najlepsza reklama ze wszystkich!

Własny butik czy sprzedaż online?

W dzisiejszych czasach jest to bardzo częsty dylemat. Co wybrać, by w naszej karierze nastąpił rozwój? Jak klienci preferowaliby robić zakupy? Czy stworzenie samej strony internetowej, bez stacjonarnego butiku byłoby na sam początek wystarczające? Musi, jeśli nie masz wystarczająco dużo środków pieniężnych do zagospodarowania. Co prawda, zdecydowanie przyjemniejsze są zakupy w luksusowym atelier projektanta mody, gdzie można w każdej chwili zdobyć poradę jak powinno się ubierać do swojej sylwetki lub zobaczyć jak leżą ubrania czy buty. Jednak zanim wynajmiesz apartament w centrum miasta, zatrudnisz dekoratora i uruchomisz linie produkcyjną sprawdź, co będzie dla Ciebie najbardziej opłacalne.

Tylko spokój nas uratuje

Zanim jednak spełnisz swoje marzenia i wzniesiesz się na szczyty sławy, sprawdź, czy na zaprojektowaną odzież wystarczy ci klientów. Jak to zrobić? Musisz popracować nad rynkiem docelowym. Trwa to trochę czasu, ale przyniesie w przyszłości korzyści. Pamiętaj również by zaznaczyć, że jest to polska marka i jako młodemu projektantowi przysługuje Ci takie samo prawo do ochrony Twoich projektów, jak bardziej doświadczonym w branży. Ochrona wzoru przemysłowego i znaku towarowego to podstawa!

Po załatwieniu formalności, rób co kochasz, bo projektowanie ubrań to sztuka, którą po prostu się czuje.

Źródło: