Projekty domów na wąską działkę – cenne porady od profesjonalnego architekta dla budujących

Projekt domów na wąską działkę.

Wymiary i kształt działki mają bardzo duży wpływ na wybór konkretnego projektu domu. Przyjmuje się, że wąska działka to taka, której szerokość wynosi około 16-18 metrów. Okazuje się, że na takiej działce można spokojnie zbudować dom o powierzchni nawet 140 metrów kwadratowych. Przedstawiamy cenne porady od profesjonalnego architekta dla osób, które poszukują projektu na wąską działkę.

Popularność wąskich działek

Od kilku lat wąskie działki stają się coraz bardziej popularne. Z jednej strony jest to związane z coraz mniejszą dostępną przestrzenią do budowy domów (zwłaszcza w pobliżu dużych miast), a z drugiej strony niższa cena takich działek. Warto wejść na stronę DomoweKlimaty.pl i sprawdzić projekty domów, które idealnie sprawdzą się na wąskiej działce.

Jak zmieścić swój wymarzony dom na wąskiej działce?

Okazuje się, że nawet wymarzony projekt domu może zmieścić się na wąskiej działce. Wystarczy tylko zastosować kilka trików. Oczywiście nie chodzi tutaj o całkowitą zmianę konstrukcji domu, tylko o likwidację okien w bocznej części, zmniejszenie wysięgu balkonu lub tarasu, a także przeniesienie bramy garażu dwustanowiskowego na boczną ścianę. W przypadku każdej takiej zmiany oczywiście warto skonsultować się z projektantem.

Budowa domu na wąskiej działce.

Jaki projekt domu wybrać na wąską działkę?

Decydując się na wybór projektu domu na wąską działkę, należy dokładnie zaznajomić się z powierzchnią terenu oraz z przepisami. W przypadku takiej działki zwykle nie można sobie pozwolić na budowę bardzo rozłożystego domu parterowego, jednak można zdecydować na budynek wielokondygnacyjny z poddaszem użytkowym. W ten sposób będzie sporo przestrzeni, a dom będzie wyjątkowo komfortowy i wygodny.

Sprawdzone rozwiązania dla wąskich działek – porady

Zdaniem architektów i projektantów projekty domów na wąskie działki zmuszają do kreatywnego myślenia. W ten sposób domy rzeczywiście stają się bardziej atrakcyjne dla oka, ciekawe i wygodne w użytkowaniu.

Projekt domu.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie domu piętrowego, ponieważ wykorzystanie pionowej przestrzeni jest doskonałym sposobem na zwiększenie powierzchni budynku. Bliżej granicy działki można przysunąć te pomieszczenia, które nie posiadają okien, na przykład kotłownię lub łazienkę. W ten sposób możliwe jest zbliżenie się do granicy działki i to całkowicie zgodnie z przepisami budowlanymi.