Rejestracja przedsiębiorstwa na wirtualny adres firmy

wieżowce z biurami

Czy tylko rekiny przedsiębiorczości oraz finansjery mogą się cieszyć z posiadania siedziby w najlepszym miejscu? Czy żeby zdobyć dobry adres dla prowadzenia działalności, trzeba wynajmować kosztowny lokal? Oczywiście, że nie. Już od 1994 roku funkcjonuje usługa wirtualnego biura, które umożliwia rejestrację przedsiębiorstwa na wirtualny adres firmy.

Każde przedsiębiorstwo w toku rejestracji musi podać adres prowadzenia swojej działalności. Co więcej nie może być to nieistniejący lokal, czy budynek, ale rzeczywisty adres, pod który będzie napływała korespondencja i pod którym powołane organy mogą dokonać swoich czynności. Zazwyczaj przedsiębiorstwa wynajmują lub wchodzą w inny sposób w posiadanie takiego lokalu, w którym mieścić się ma siedziba firmy. Warto jednak pamiętać, że im lepsza lokalizacja lokalu w którym będzie funkcjonować siedziba przedsiębiorstwa, tym wyższe są ceny zakupu takiej nieruchomości lub też jej wynajmu. Nic dziwnego, że tylko największe i najbogatsze firmy posiadają swoje siedziby w najbardziej atrakcyjnych miejscach na całym świecie. Nie oznacza to jednak, że małe i średnie przedsiębiorstwa muszą rezygnować z prestiżowej lokalizacji. Z pomocą przychodzi usługa wirtualny adres firmy.

 

kobieta z mężczyzna w biurze

Wirtualny adres firmy to idealne rozwiązanie dla freelancerów

Jaka jest legalność usługi wirtualny adres firmy?

Wiele osób spotykając się z określeniem wirtualny adres firmy, uważa że nie jest to instytucja legalna, lub ma służyć nie do końca legalnym celom. Jest jednak zupełnie inaczej. Usługa biura wirtualnego, czy jak kto woli adresu wirtualnego firmy, powstała w Stanach Zjednoczonych w roku 1994, gdzie amerykański ekonomista i przedsiębiorca zaobserwował, iż wiele małych przedsiębiorstw oraz takich, które do swojej działalności nie potrzebują mieć fizycznego biura, borykają się z kosztami związanymi z zakupem lub wynajmowaniem pomieszczeń biurowych. Opracował więc usługę, która pozwalała na wynajmowaniu samego adresu, który można podać podczas rejestracji przedsiębiorstwa.

Dzięki temu firma może pochwalić się atrakcyjnym adresem siedziby firmy, mimo że fizycznie jej tam nie ma. Usługa wirtualny adres firmy, nie polega tylko na wynajmowaniu adresu, ale również zazwyczaj obejmuje szereg usług dodatkowych związanych z obsługą korespondencji, czy też usługi księgowo – kadrowe (jeśli jest taka potrzeba i chęć). Biuro wirtualne pozwala na faktyczne oszczędności dla małych, czy też nowo powstałych przedsiębiorstw. Jest ona też wykorzystywana przez przedsiębiorstwa szukające nowych terenów do działania lub lepszych warunków podatkowych. Trzeba przypomnieć, że adres pod którym przedsiębiorstwo jest zarejestrowane to również adres rozliczania się z fiskusem. Można zauważyć, że przedsiębiorstwa szukają miejsca na swoje siedziby przede wszystkim tam, gdzie urzędy są im przychylne, gdzie są wydawane decyzje, które może nie ułatwiają im życia, co nie utrudniają im działalności.

Wirtualny adres firmy w praktyce – jakie korzyści i jakie zagrożenia mogą spotkać przedsiębiorców?

Polskie prawo nie wymusza posiadania przestrzeni biurowej do prowadzenia przedsiębiorstwa. Firmę można założyć i prowadzić równie dobrze z własnego mieszkania. Jednak rejestracja przedsiębiorstwa we własnym domu, mieszkaniu sprawia, że granica pomiędzy życiem prywatnym, a służbowym będzie się zacierać. Prywatność domowników będzie mocno zagrożona. Można prowadzić działalność, ale korzystać przy tym z możliwości jakie daje wirtualny adres firmy. Takie rozwiązanie jest możliwe szczególnie jeżeli pozwala na to rodzaj prowadzonej działalności. Najczęściej z takiego rozwiązania korzystają freelancerzy, osoby pracujące zdalnie, a nawet taksówkarze pracujący na rachunek własny. Zachowują oni prywatność własnego domu, a jednocześnie nie muszą się mierzyć z wielkimi kosztami jakie niesie ze sobą wynajmowanie pomieszczeń biurowych, gdzieś w centrum miasta.

Co więcej korzystając z wirtualnego biura, można się pochwalić siedzibą w renomowanej dzielnicy, czy nawet w najlepszym biurowcu miasta. Jak już wiadomo, siedziba firmy jest związana z miejscem jej rozliczania w Urzędzie Skarbowym. Warto więc sprawdzić, gdzie rejestruje się najwięcej przedsiębiorstw. Prawdopodobieństwo, że są one rozliczane przez przyjazny przedsiębiorcom urząd jest wysokie. Warto więc pomyśleć właśnie o takim miejscu na rejestrację, a taką możliwość daje właśnie wirtualny adres firmy. Podczas poszukiwań najlepszego miejsca na biuro wirtualne warto zwrócić uwagę na jedną bardzo ważną kwestię. Usługodawca powinien być właścicielem lokalu, pod którym ma się znajdować siedziba firmy, lub posiadać zgodę właściciela lokalu do prowadzenia działalności biura wirtualnego. W innym przypadku proces rejestracji może okazać się niepoprawny, lub właściciel lokalu może wypowiedzieć usługodawcy umowę wynajmu, wówczas firma korzystająca z usługi biura wirtualnego pozostanie bez adresu swojej siedziby.