Segregacja odpadów – jak to zrobić prawidłowo?

Segregacja śmieci

Nikogo nie trzeba przekonywać, że odpady są zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Dlatego ważne jest, aby jak najwięcej z nich poddawać recyklingowi. Do osiągnięcia tego celu potrzebna jest nie tylko chęć działania, ale także zrozumienie, na czym polega prawidłowa segregacja śmieci. Wszak to dzięki niej z odpadów odzyskujemy cenne surowce.

Rozpoznanie frakcji odpadów

Prawidłowa segregacja śmieci rozpoczyna się od ich umiejętnego przyporządkowania do frakcji: metali i tworzyw sztucznych, papieru, szkła, bioodpadów oraz odpadów zmieszanych. Nie jest to trudne, zwłaszcza, że w gminach oraz internecie można zapoznać się z informacjami mówiącymi o tym, w których kontenerach powinny znaleźć się poszczególne odpady. Pomimo tego wiele osób nie wszystkie z nich wyrzuca poprawnie, bowiem nie każdy wie, jak segregować śmieci, o których akurat nie wspomina ulotka.

W dużej mierze problem ten dotyczy śmieci zmieszanych, do których zaliczamy wszystkie odpady nienadające się do przetworzenia i odzyskania z nich surowców. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że słowo „wszystkie” nie dotyczy odpadów wielkogabarytowych oraz niebezpiecznych. Należą do nich między innymi: lekarstwa, oleje silnikowe, baterie, akumulatory, elektronarzędzia oraz sprzęt AGD. Ich miejscem jest Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, a nie wiata śmietnikowa.

Analiza materiału poszczególnych elementów

Właściwe segregowanie odpadów to przede wszystkim prawidłowe rozpoznanie materiału, z którego są wykonane. Niektóre przedmioty trzeba też rozebrać na części, z których każda trafi do innego kontenera. Przykładowo: pudełko po lekach i ulotka trafią do pojemnika na papier, a blistry do odpadów zmieszanych. Podobnie jest z herbatą: fusy wrzucamy do odpadów biodegradowalnych, etykietkę do papieru, a torebkę i sznurek do śmieci zmieszanych.

Więcej wysiłku wymaga także prawidłowa segregacja odpadów papierowych, do których (wbrew powszechnej opinii) nie zaliczamy: kartonów po mleku, papieru lakierowanego, kubków papierowych, toreb na prezenty, kopert oraz toreb (na pieczywo) z foliowym okienkiem. Te ostatnie należy wyrzucić do kontenera na odpady zmieszane albo oderwać foliowe okienko i wyrzucić je do pojemnika na tworzywa, a resztę do odpadów papierowych.

Zmiana podejścia i pomoc

Nie każdy niestety rozumie (lub wie), co ma na celu segregacja śmieci, przez co ma do niej lekceważące podejście. Poprawna segregacja wymaga, więc zmiany sposobu myślenia. Otóż należy przestać patrzeć na śmieci jak na bezużyteczne i kłopotliwe w przechowywaniu odpady, a dostrzec w nich cenne surowce, które można powtórnie wykorzystać. Dzięki takiemu podejściu ochronimy środowisko przed zaśmieceniem oraz pozyskiwaniem z niego kolejnych zasobów.

Różnorodność odpadów sprawia też, że wiele osób gubi się w tym, jak segregować śmieci prawidłowo. Dotyczy to zwłaszcza starszych ludzi, którzy z segregacją mają największe problemy. Sposobem, aby wspomóc ich w prawidłowych działaniach, może być przygotowanie listy z najczęściej pojawiającymi się w domu odpadami i informacją, gdzie je wyrzucać.