Skaner LiDAR w iPhone 12 Pro i 13 Pro – jak działa i do czego może się przydać na co dzień?

Skaber LiDAR w iphonach które leżą na stole

Artykuł sponsorowany.

Marka Apple po raz kolejny prezentuje wizjonerski scenariusz z innowacyjną technologią w roli głównej. Tym razem na piedestał kładzie LiDAR, rewolucyjny sensor laserowy 3D mapujący rzeczywistość. System montowany dotychczas w samochodach i samolotach gigant z Cupertino sprowadził do wersji kompaktowej, umieszczając go na pokładzie swoich flagowych smartfonów z sygnaturą Pro.

Dziś o tym, jak działa skaner LIDAR w iPhone 12 Pro i 13 Pro i w czym może Ci pomóc.

iPhone’y 12 Pro i 13 Pro – perfekcja w każdym calu

Co stanowi wspólny mianownik iPhone 12 Pro i 13 Pro? Wizualna perfekcja połączona z potężnym zapleczem parametrów technicznych. Smukła sylwetka idealnie dopasowuje się do kształtu dłoni, więc komfort oraz intuicyjność użytkowania wchodzi na zaawansowany poziom. Ekrany Super Retina to 50 milionów płynnie wyświetlanych kolorów, ich realistyczne odwzorowanie pozwala cieszyć się obrazem ostrym jak brzytwa. Dzięki procesorom Bionic iPhone 12 Pro i iPhone 13 Pro stają się symbolem niezawodności. Wisienką na torcie applowskich modeli jest oczywiście wbudowany sensor LiDAR sąsiadujący z obiektywami trzech (tylnych) aparatów.

Skaner w telefonie

Czym jest skaner LiDAR?

To ukłon w stronę innowacji. LiDAR w telefonie ze stajni Apple jest przepowiednią technologii wyższego szczebla, wykorzystującym promieniowanie optyczne, czyli światło. Skaner emituje wiązkę laserową, która skanuje otoczenie i kompletuje informacje na jego temat. Następnie na ich podstawie tworzy cyfrową mapę w rzucie 3D. Czujnik dokonuje bardzo precyzyjnych pomiarów, dlatego odtworzona rzeczywistość jest nieprawdopodobnie realistyczna.

Zastosowanie skanera LiDAR w telefonie iPhone 12 Pro i iPhone 13 Pro

Wyspecjalizowany skaner LiDAR w smatfonie posiada imponujące możliwości, więc perspektyw jego użycia jest wiele.

  1. Mapowanie rzeczywistości to kluczowa misja skanera LiDAR. W modelach iPhona 12 Pro i 13 Pro pełne spektrum technologii rozszerzonej rzeczywistości odkrywamy dzięki aplikacjom AR. Wśród nich znajduje się kultowy Snapchat z narzędziem Lens Studio, które we współpracy z sensorem pozwala „ożywić” nasz filtr w trójwymiarze i nałożyć go na zdjęcie. Technologia modelowania rzeczywistością jest bardzo pomocna przy aranżowaniu wnętrz czy ogrodów. Używając aplikacji typu IKEA czy iScape, wizualizujemy kolorystykę ścian, rozmieszczenie mebli i umiejscowienie roślin. Ważne! Aplikacje używające skanera, automatycznie uruchamiają LIDAR.
  1. Zdjęcia przy słabym świetle? Żaden problem. Sensor „widzi” w totalnej ciemności. Dzięki temu pomaga ustawić optymalną ostrość obrazu nawet wtedy, gdy światło jest ubogie. To ogromne wsparcie zwłaszcza w przypadku zdjęć w trybie nocnym. Sześciokrotny wzrost szybkości układu AF w iPhonach z LiDARem w porównaniu do modeli pozbawionych czujnika przestrzennego daje bezkompromisowy wynik.
  1. Technologia LiDAR wykonuje pomiary z matematyczną dokładnością. O tym przekonamy się, uruchamiając Miarkę bądź Lupkę – fabryczne aplikacje obecne w iPhone 12 Pro i iPhone 13 Pro. Zdalne mierzenie wzrostu i przedmiotów czy dystansu od siebie (przydatne w czasach pandemii) nigdy nie było bardziej precyzyjne.
  1. Sensor laserowy tworzy rewelacyjny duet z grami. Potwierdza to m.in. Minecraft Earth, umożliwiający przenoszenie wirtualnych budowli do realnych pomieszczeń.

Skaner LiDAR w telefonie rozpoczął nową erę technologiczną. Apple, znany z wizjonerstwa, udowodnił, że ambitnie podchodzi do tematu rozszerzonej rzeczywistości. Z pewnością iPhone’y 12 Pro i 13 Pro nie są jego ostatnimi asami w tej rozgrywce.