Sklep internetowy z żywnością w dobie pandemii

Sklepy internetowe w dopie pandemii mają się bardzo dobrze i stale funkcjonują

W dobie pandemii wiele biznesów ucieka do sieci internetowej. W dzisiejszym artykule zastanowimy się czy w internecie znajdzie się również miejsce dla sklepów internetowych spożywczych. Jest to dość specyficzna branża, która ma największy problem z transportem krótkoterminowej żywności. Czy można to jakość obejść.

Sklep stacjonarny magazynem dla sklepu internetowego

Po pierwsze sklep internetowy wychodzący ze sklepu stacjonarnego [więcej…] ma znacznie prostsze zadanie niż sklep internetowy startujący od zera. Sprzedawca ma doświadczenie w handlu już jako takie i szybciej dostosuje się do realiów internetowych ale najważniejsze w tym wszystkim jest towar i gotowa infrastruktura logistyczna firmy. Sklep stacjonarny jest jednocześnie magazynem. W przypadku artykułów spożywczych może to być nie lada wyzwanie dla przedsiębiorców od razu startujących w biznes internetowy. Produkty spożywcze mają to do siebie, że jeżeli chodzi o przechowywanie oraz termin przydatności to są najbardziej kapryśnymi produktami. Sklep stacjonarny jest zatem świetną bazą dla sklepu internetowego. Chłodnie, lodówki, zamrażarki to wszystko startujący w internet przedsiębiorca już ma.

Sklep internetowy dla klientów lokalnych

Co raz popularniejszą metodą jest sprzedaż lokalna. Użytkowników internetu, którzy aktywnie robią zakupy w sklepach internetowych przybywa. Kiedyś sieć była zdecydowanie globalnym narzędziem pomagającym w sprzedaży, teraz może być również lokalnym. Dzisiaj żyjemy w świecie, w którym łatwiej można by zdobyć klienta dla sklepu internetowego ze swojego miasta niż przyciągnąć go do sklepu stacjonarnego. Skąd ta zmiana? Po pierwsze sklep internetowy obejmuje zasięgiem teren który uzna sobie za słuszny. Użytkownik robiący zakupy online w sklepie internetowym działającym na terenie Twojego miasta, nie musi wiedzieć gdzie dokładnie ten sklep się znajduje. Ważne dla niego jest to że może zrobić szybko zakupy, a sprzedawca mu dostarczy zakupy jeszcze tego samego dnia. Ten sam klient statystycznie, najprawdopodobniej by już do sklepu stacjonarnego się nie pofatygował.

Sklep internetowy (czytaj więcej…) działający lokalnie może objąć z powodzeniem teren jednego miasta. Z punktu widzenia marketingowego, łatwiej jest też wypromować sklep internetowy na terenie jednego miasta niż na terenie całego kraju. Raz że taniej, dwa, znacznie szybciej.

Jak zaplanować logistykę dostaw z sklepu internetowego do klienta?

Największym wyzwaniem dla sklepu internetowego obsługującego lokalną społeczność jest dostawa produktów. Lokalność świadczenia usług daje możliwość sprzedawania produktów, których nie można by było wysłać kurierem. Muszą być one jednak dostarczone w ciągu 24 godzin. Opierając się na doświadczeniu już funkcjonujących sklepów internetowych spożywczych w sieci widać, że większość z nich obrało strategię samodzielnej dostawy bazującej na przedziałach godzinowych. Na przykład zamówienia złożone od 12:00 do wieczora są realizowane następnego dnia z samego rana. Zamówienia złożone do godziny 12:00 realizowane są tego samego dnia popołudniu o określonym przedziale godzinowym. Ilość przedziałów czasowych, w których klient może otrzymać zamówienie w sklepie internetowym produkty zależy od kilku czynników, głównym z nich to możliwości transportowe sprzedawcy oraz czynnik ludzki, czyli czy sprzedawca ma specjalnego pracownika, pracowników do rozwożenia towaru.

Sklepy internetowe w dobie pandemii mają się bardzo dobrze. Sytuacja nietypowa z pewnością pchnęła technologię e-commerce do przodu oraz zmieniła świadomość ludzi wcześniej nie robiących zakupów w sklepach internetowych. Sprzedaż żywności online to już nie obcy temat w sieci internetowej, w dobie pandemii to remedium rozwiązujące największe problemy takie jak bezpieczeństwo robienia zakupów oraz skutki gospodarcze lockdown’ów.