Słupki pneumatyczne – co to takiego?

Słupek pneumatyczny stoi przy ulicy

Bezpieczeństwo to jedna z największych wartości we współczesnym świecie. Wszystkie produkty, które mają ją nam zagwarantować, powinny być wykonywane starannie, z zastosowaniem technologii umożliwiających jak największą wydajność i dokładność. Właśnie takimi produktami są słupki pneumatyczne.

Czym są słupki pneumatyczne?

Słupki pneumatyczne to konstrukcje, które spotykane są w przestrzeni miejskiej, przy osiedlach bądź w okolicy starówek. Nierzadko otaczają konstrukcje stalowe, o zachodzi wokół nich potrzeba kontrolowania ruchu. Mają one na celu ograniczanie ruchu w przestrzeniach komercyjnych, takich jak strefy mieszkalne. Występują jednak także w otwartych przestrzeniach, na przykład w pobliżu takich rozwiązań, jak meble miejskie. Ich głównym zadaniem jest blokowanie możliwości przejazdu nieupoważnionym pojazdom, dlatego są niezwykle istotnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w zamkniętych strefach mieszkalnych. Występują również tam, gdzie z pewnych względów konieczne jest ograniczenie ruchu kołowego. Spotkać można je także na parkingach, sieciach supermarketów, salonach samochodowych. Jak zatem widać, są to miejsca o dość dużej intensywności użytkowania. Jak zatem działają słupki pneumatyczne?

Jak działają słupki pneumatyczne?

Działanie słupków pneumatycznych opiera się o wbudowaną w nie sprężarkę pneumatyczną, która znajduje się w skrzynce z centralą sterującą. Mogą być wyposażone także w urządzenia, które pozwalają kontrolować wjazd, takie jak piloty czy system rozpoznawania tablic rejestracyjnych, jak w galeriach handlowych. W takiej sytuacji, po zbliżeniu się pojazdu do słupka, opuszcza się on automatycznie za sprawą odebranego polecenia (na przykład z pilota). Po przejeździe samochodu zapora wraca na swoje miejsce. Dzięki temu żadna niepowołana osoba nie jest w stanie przejechać bez autoryzacji. Blokady można także wyposażać w dodatkowe akcesoria bezpieczeństw.

Słupki pneumatyczne to często spotykane urządzenia, których jednak nie da się nie docenić. Ich prosta konstrukcja umożliwia regulowanie ruchu w miejscach, które są do tego przeznaczone. Zapewniają bezpieczeństwo tam, gdzie jest to konieczne.