Szkolenie zamknięte dla twojej firmy – co to jest i dlaczego warto z niego skorzystać?

Pracownicy siedzą na zamniętym szkoleniu dla firmy

Różnego rodzaju kursy i szkolenia dla firm bez wątpienia pomagają w podniesieniu kwalifikacji zawodowych. Udział w takich spotkaniach jest doskonałą okazją do poszerzania wiedzy teoretycznej, wymiany doświadczeń z innymi ludźmi oraz nawiązania bliższych relacji ze współpracownikami i przełożonymi. Istnieją różne typy i rodzaje szkoleń pracowników. Samym kursom czy warsztatom można nadawać różne formy, w zależności od zidentyfikowanych potrzeb i wyznaczonych celów. W naszym poradniku zawarliśmy najważniejsze informacje na temat tak zwanych szkoleń dedykowanych. Z lektury tego tekstu dowiesz się między innymi na czym polegają różnice między szkoleniami zamkniętymi a otwartymi, a także jakie są korzyści płynące ze szkoleń zamkniętych pracowników.

Co to jest szkolenie zamknięte?

Szkolenie zamknięte (inaczej: dedykowane albo wewnętrzne) jest formą szkoleń organizowanych na zlecenie klienta i odbywających się w jego siedzibie lub w innym miejscu po uzgodnieniu. Decydując się na taką opcję można ustalić wiele istotnych szczegółów, m.in. zakres tematyczny, czas i miejsce, kwestie merytoryczne, a także wybranie konkretnego eksperta, który dane szkolenie przeprowadzi. Gama różnego rodzaju szkoleń wewnętrznych dla firm jest obecnie bardzo bogata. Dostępne są dedykowane kursy dla menedżerów, działów sprzedaży, handlowców, jak i osób pracujących w wielu innych branżach. Program kursu zamkniętego jest ściśle dopasowany do wymagań klienta i odpowiada specyfice tego, co chce on osiągnąć po szkoleniu.

Szkolenie zamknięte a otwarte – które lepsze?

Zacznijmy od tego, że zarówno szkolenia zamknięte, jak i otwarte są pożyteczne. Ciężko podważyć wartość każdej z wymienionych inicjatyw, ponieważ bez wątpienia pozwalają one w podniesieniu kwalifikacji zawodowych i zwiększają szansę na awans czy znalezienie dobrze płatnej pracy. Z całą pewnością warto jednak wiedzieć, czym różnią się od siebie szkolenia zamknięte oraz otwarte, by móc dopasować ich formę i tematykę do wykonywanej przez nas profesji. Szkolenia otwarte odbywają się zazwyczaj w siedzibie firmy szkoleniowej, w ściśle wyznaczonym terminie. Na takie szkolenie może przyjść każdy, kto się na nie zapisał – bez znaczenia w jakiej firmie i na jakim stanowisku pracuje. Na szkoleniu otwartym można poznać nowych ludzi, wymienić doświadczenia i uczyć się nawzajem od siebie. Profesjonalne szkolenia dedykowane są natomiast realizowane w siedzibie klienta i są skierowane wyłącznie dla pracowników danej firmy. Udział w szkoleniu zamkniętym jest zarezerwowany dla określonej grupy osób. Firma szkoleniowa przygotowuje je zgodnie z indywidualnymi potrzebami firmy zlecającej, po zapoznaniu się ze specyfiką pracy klienta, jego kulturą organizacyjną i funkcjonującymi modelami pracy czy zarządzania.

Dlaczego warto realizować szkolenia zamknięte?

W dobie ciągle zmieniającego się rynku pracy rozwijanie swoich kompetencji i poszerzanie umiejętności jest niezwykle ważne. Nigdy bowiem nie wiemy, kiedy nadarzy się okazja na awans czy zmianę branży. Z pewnością warto więc zainteresować się różnymi warsztatami oraz kursami – a tych dziś na szczęście nie brakuje. W przypadku szkoleń wewnętrznych (dedykowanych) lokalizację, program kursu, liczebność grupy oraz pozostałe ważne elementy można dopasować pod konkretną firmę/jednostkę. Szkolenie zamknięte pracowników może bazować na realnych przykładach danego klienta, a dzięki możliwości personalizacji programu staje się szczególnie atrakcyjne dla określonej grupy odbiorców.

Kto organizuje i prowadzi szkolenia zamknięte dla firm?

Przygotowaniem i realizacją szkoleń zamkniętych zajmują się wyspecjalizowane firmy szkoleniowe. Projektują one szkolenie wewnętrzne na potrzeby konkretnego klienta, dostarczają wszystkie potrzebne materiały, a także dbają o formę przekazywania wiedzy. Przygotowując szkolenie dedykowane organizator ma możliwość jego indywidualnej modyfikacji, dzięki czemu powstaje produkt „szyty na miarę”. Profesjonalne firmy szkoleniowe współpracują zarówno z dużymi organizacjami o zaawansowanej strukturze, jak i podmiotami z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Nie da się ukryć, że największym zainteresowaniem wśród wszystkich kursów dla firm cieszą się właśnie szkolenia zamknięte, dedykowane danemu klientowi i odpowiadającego specyfice jego przedsiębiorstwa. Obecnie szkolenia w formule zamkniętej są dostępne niemal w każdym większym mieście. Z pewnością warto brać w nich udział.