Szybkie przelewy bankowe, co to jest, jak korzystać i ile to kosztuje?

Kbieta robi szybki przelew bankowy z telefonu

Artykuł partnera.

Według statystyk KIR tylko w sierpniu 2021 r. rozliczono w systemie Express Elixir, umożliwiającym realizację przelewów natychmiastowych oraz przelewów na numer telefonu, aż 11,04 mln transakcji o wartości 8,6 mld zł. Liczba zrealizowanych przelewów natychmiastowych w porównaniu do sierpnia 2020 r. zwiększyła się o 104 proc., a wartość wzrosła o 61 proc. Sprawdzamy, czym są szybkie przelewy bankowe i w czym tkwi ich fenomen.

Błyskawiczna alternatywa

Przelew bankowy to obecnie jeden z najbardziej popularnych, najwygodniejszych i jednocześnie najprostszych sposobów wykonywania płatności bezgotówkowych. Standardem w przypadku takiego przelewu jest księgowanie pieniędzy na rachunku odbiorcy w ciągu jednego dnia roboczego. Na szczęście dostępna jest znacznie szybsza alternatywa!

Nieustannie zmieniająca się technologia wpływa na efektywność dokonywania transakcji bankowych. W większości banków wykonamy już szybkie przelewy bankowe, dzięki którym nasze pieniądze trafią na konto odbiorcy niemal natychmiast po złożeniu dyspozycji. Tego rodzaju przelewy międzybankowe idealnie sprawdzają się zwłaszcza w sytuacji, gdy musimy wywiązać się z terminu zapłaty raty kredytu lub rachunku.

Szybkie przelewy bankowe pod patronatem KIR

Przelew błyskawiczny Express Elixir to usługa pozwalająca na przelanie pieniędzy z jednego banku do drugiego, w ciągu maksymalnie kilku minut. To najszybszy obecnie, a przy tym bezpieczny sposób realizowania transakcji bezgotówkowych. Nad poprawnością całej operacji czuwa KIR, a same pieniądze transferowane pomiędzy kontami w różnych bankach nie trafiają po drodze do żadnych firm pośredniczących. Co ciekawe, w Europie, poza Polską, podobny system posiada jedynie Wielka Brytania.

Przelew został zrealizowany

W systemie Express Elixir nie ma sesji przychodzących i wychodzących. Pieniądze księgowane są w czasie rzeczywistym. Możemy zapomnieć podczas wykonywania takiego przelewu o niezbyt satysfakcjonującej informacji, że „przelew jest w trakcie realizacji”. Zamiast tego natychmiast po autoryzacji przelewu zobaczymy „przelew został zrealizowany”.

Szybkie przelewy bankowe to propozycja zarówno dla klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Przelewy Express Elixir wykonywane są wyłącznie w polskich złotych, a maksymalna wartość pojedynczego przelewu w chwili obecnej nie może przekraczać 100 000 zł. KIR nie pobiera żadnych opłat z tytułu natychmiastowego przelewu, jednak taką opłatę może naliczyć nam nasz bank.

Szybki przelew bankowy Express Elixir dostępny jest w wielu bankach, jednak warunki korzystania z takiej usługi różnią się w zależności od konkretnej instytucji. Przelew natychmiastowy można wykonać nie tylko online w serwisie bankowości elektronicznej, lecz także w placówce banku oraz przez telefon. Opcja jest także dostępna dla użytkowników BLIK.

Szybkie przelewy bankowe

W największych polskich bankach natychmiastowe przelewy są dostępne nie tylko w dni powszednie, lecz także w weekend. W niektórych bankach taka usługa jest dostępna wyłącznie w określone dni robocze. Warto więc wcześniej sprawdzić, czy nasz bank realizuje przelewy natychmiastowe, np. w sobotę lub w niedzielę.

W przypadku systemu Express Elixir wiele banków obsługuje przelewy natychmiastowe przez 24 godziny na dobę, jednak niektóre z nich świadczą taką usługę tylko przez kilka godzin dziennie lub robią dla nich krótkie przerwy (najczęściej w nocy), podczas których nie realizują księgowań. Z systemu Express Elixir można korzystać przez 24 godziny na dobę.

Natychmiastowe przelewy, błyskawiczne rozwiązanie problemu

Szybkie przelewy online to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na natychmiastowym transferze pieniędzy na konto odbiorcy. Skorzystaj z natychmiastowego przelewu Express Elixir m.in. gdy:

  • chcesz zapłacić rachunek lub ratę pożyczki w dniu terminu płatności,
  • już się spóźniłeś z jakąś płatnością – przelew ekspresowy zminimalizuje koszty opóźnienia (zapłacisz mniej odsetek oraz unikniesz postępowania windykacyjnego)
  • wpłacasz zaliczkę,
  • planujesz skorzystać z jakiejś ograniczonej czasowo oferty promocyjnej,
  • potrzebujesz szybko przesłać pieniądze bliskiej osobie,
  • musisz wykonać przelew o niestandardowej porze, np. w nocy lub w dniu wolnym od pracy.