Temperament klienta

Typ charakteru klienta

Każdy człowiek jest inny i jak tak spojrzymy po prawdzie to nie ma dwóch takich samych charakterów. Ma wpływ na jego kształt nie tylko geny czy predyspozycje ale także środowisko, w którym dany człowiek przebywa/przebywał.

Flegmatyk

To bardzo spokojna osoba, która jednak jeśli przychodzi co do czego potrafi być bardzo niezdecydowana. Jeśli jednak chodzi o solidność to nie ma drugiej takiej jak ona. Za to wybór między kilkoma opcjami sprawia, że analizuje je przed podjęciem decyzji.

Dlatego jeśli masz do czynienia z tym typem osobowości nie postępuj raptownie. Okazując takiej osobie cierpliwość i budując z nią relacje lepiej na tym wyjdziesz.

Melancholik

Jest to osoba, której nie przeszkadza rutyna. Jest spokojnym typem osobowości, który potrafi być regulaminowy do przesady. Radzi sobie z problemami bardzo dobrze nieraz w twórczy sposób ale zawsze w swoim tempie.

Jako klienta przyciągną go promocje, a najlepiej jeśli chodzi o przemowę to działają nań dane liczbowe, tabele i fakty. Do tej osoby najlepiej przemawia profesjonalizm.

Choleryk

Praca z taką osobą to na pewno ciekawe przeżycie. Obojętnie na jakim stanowisku taka osoba jest liderem, który widzi tylko cel. Przeszkoda, tylko zmotywuje go do działania. Za taką brawurową postawę płaci zrażając do siebie ludzi swoim bezprecedensowym stylem bycia.

Taka osoba widzi cele a nie relacje, dlatego rozmawiając z nią miej krótkie i jasne argumenty przygotowane zawczasu. Ukazuj mu jego cele ale zostaw pole manewru, niech sam podejmie decyzję.

Sangwinik

To pełna energii i radości osobowość, taki przyjaciel wszystkich. Ciężko niekiedy nadążyć za taką osobą, a przyciąga ona innych jak magnez. Jest też bardzo emocjonalny. Za to boryka się z problemem asertywności i bierze na siebie więcej niż da radę unieść.

Z wypowiedzi sangwinika często czasem wywnioskować o co mu dokładnie chodzi. Ale jeśli nastawimy się na budowanie z nim relacji. Podeprzyj się autorytetem znanej osoby. Tak najlepiej do niego przemówisz.

Sprawa nie jest tak prosta jak opisane powyżej. Nie ma osoby o czystym typie osobowości. Każdy z nas ma trochę z każdego, z czego przeważa jeden z nich. Warto to mieć na uwadze i rozmawiając z sangwinikiem miejmy na uwadze, że może w nim siedzieć także mniejszy melancholik.

Źródła:

  • http://www.blogofirmie.pl/
  • http://www.japrzedsiebiorca.biz/
  • http://finanseodkuchni.pl/jak-prowadzic-firme/