Wady i zalety grywalizacji

Grywalizacja.

W obecnych czasach wydawać by się mogło, że nie istnieje problem ze znalezieniem przez przedsiębiorcę odpowiednich ludzi do pracy. Wszelkie umiejętności twarde, jak wykształcenie i wiedza, można łatwo zweryfikować, jednak jeśli chodzi o wartości i postawy kandydatów, jest już nieco trudniej. Właśnie dlatego powstała nowa forma zarządzania kapitałem ludzkim, która opiera się na wykorzystaniu grywalizacji.

Czym jest grywalizacja?

Firmy, takie jak np. Gamfioferują narzędzia do motywacji pracowników wspieranych grywalizacją. Zjawisko to polega na wykorzystaniu elementów gry w innych obszarach niż tych związanych z rozrywką, np. w zarządzaniu, procesach decyzyjnych, czy rozwiązywaniu problemów. Ponieważ obecni kandydaci na stanowiska w firmach to tzw. millenialsi, są oni przyzwyczajeni do wychowania w otoczeniu technologii i mediów cyfrowych. Codziennością jest dla nich obsługa komputera, świat wirtualny i gry, stąd wziął się pomysł na motywowanie takich pracowników poprzez gamifikację. W przedsiębiorstwach najchętniej wykorzystuje się ją przy rekrutacji pracowników, onboardingu czy rozwoju.

Jakie są wady i zalety gamifikacji?

Do największych zalet, jakie posiada wdrożenie grywalizacji w firmie, zalicza się: poprawę wizerunku pracownika i przyciągnięcie nowych talentów, usprawnienie procesu doboru pracowników do organizacji, usprawnienie procesu adaptacji pracowników, ich rozwoju w organizacji i dzielenia się wiedzą z otoczeniem pracowniczym. Dodatkowo poprawa systemu komunikacji i wzmocnienie kultury poprzez kształtowanie celowych postaw, zachowań i wartości. Jeśli chodzi o wady, możemy do nich zaliczyć: ryzyko niedopasowania gry do danego obszaru, ryzyko pobudzenia niezdrowej rywalizacji, ryzyko zbyt dużego uzależnienia pracowników od nagród oraz ryzyko wystąpienia znudzenia, w związku z upowszechnieniem grywalizacji w różnych obszarach, a także utrudniona komunikacja w przypadku braku kontaktu twarzą w twarz. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat grywalizacji, wejdź na stronę https://www.gamfi.com/.