Wady oraz zalety druku cyfrowego

Kolorowe kartki na różowym tle

Druk cyfrowy należy do najpopularniejszych i zarazem najszybszych metod druku. Jednak podobnie jak i inne sposoby, ma swoje wady oraz swoje zalety.

Czym jest druk cyfrowy?

Druk cyfrowy to druk, który powstaje za pomocą maszyny drukarskiej bezpośrednio odwzorowującej obrazy znajdujące się w danych zapisanych w formacie komputerowego pliku. Metoda ta nie używa matryc ani żadnych innych elementów pośredniczących. Jest to bardzo powszechny rodzaj druku. Oferuje go wiele drukarni, w tym także drukarnie online, takie jak na przykład JKB Print.

Specyfika druku cyfrowego

Oprócz wspomnianej bezpośredniości działania druk cyfrowy ma także inne istotne cechy, które wyróżniają go spośród innych metod.

Z punktu widzenia klienta istotną właściwością druku cyfrowego jest możliwość modyfikacji elementów graficznych w każdej następnej odbitce. Jest to spore ułatwienie, które pozwala wyeliminować pomyłki i w ten sposób uchronić klienta przed stratami.

Zalety druku cyfrowego

Ze względu na dużą operacyjną elastyczność druku cyfrowego, którego usługę świadczą drukarnie online (np. JKB Print), znikają takie ograniczenia, jak chociażby minimalny nakład. W zasadzie druk możliwy jest nawet w przypadku jednego egzemplarza. Jest to szybka i wydajna metoda, zapewniająca wspomnianą wcześniej personalizację.

Dodatkowym atutem jest spora uniwersalność. Drukowi cyfrowemu niestraszne są różne podłoża drukarskie. Za atrakcyjność cenową druku cyfrowego odpowiada to, że każdorazowo nie trzeba w nim tworzyć formy drukarskiej – zmniejsza to czas potrzebny na wydruk, a tym samym pozwala ograniczyć wydatki.

Wady druku cyfrowego

Do wad druku cyfrowego zaliczyć można fakt, że staje się on mało atrakcyjny cenowo w przypadku, gdy drukujemy nakłady o objętości średniej oraz wysokiej.

Zwraca się również uwagę na to, że w pewnych sytuacjach może zaistnieć trudność w odwzorowaniu niektórych kolorów. Zasadniczo w porównaniu do druku offsetowego druk cyfrowy cechuje również nieco mniejsza precyzja.

Kiedy wybrać druk cyfrowy?

Jeżeli zależy nam na czasie i szybkim wykonaniu wydruku o niewielkim nakładzie, chcemy mieć wpływ na personalizacje materiałów, to druk cyfrowy będzie dla nas wręcz idealnym rozwiązaniem. W przypadku wielkich nakładów lepszym wyjściem będzie z pewnością druk offsetowy.

Druk cyfrowy oferuje wiele drukarni online, które przyjmują i realizują zamówienia w pełni zdalnie, co dodatkowo wpływa na komfort w zlecaniu usługi wydruku.