Wakacje z gotówką czy kartą – co warto wiedzieć?

Gotówka

Mimo, że część kosztów związanych z wakacjami możemy pokryć przed podróżą, to i tak czeka nas decyzja, czy na wyjazd zabrać ze sobą gotówkę, czy też kartę. Chociaż bowiem obecnie możemy z uprzedzeniem opłacić koszty podróży, noclegów, a nawet wstępów do wybranych instytucji i rozmaitych atrakcji, pieniądze na miejscu na pewno nam się przydadzą. W jakiej formie zabrać je na wakacje?

Wyjazd z kartą

W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie życie bez kart płatniczych. Karty bankomatowe, kredytowe czy też prepaid towarzyszą nam niemal na każdym kroku – dzisiaj możemy przy ich pomocy płacić praktycznie za wszystkie usługi i towary. Nie da się ukryć, że w codziennym życiu jest to wygodne rozwiązanie – odchodzi problem ciężkiego portfela i rozsypujących się drobnych. Wygoda to też argument przemawiający za tym, że kartę warto zabrać na wakacje, gdzie chcemy czuć się swobodnie i nie nosić przy sobie zbyt dużej ilości gotówki. Jednakże takie rozwiązanie ma istotne minusy.

Problemy pojawiają się w momencie, gdy chcemy wypłacić pieniądze z bankomatu. – Tłumaczy przedstawiciel e-kantoru Centnet.pl. – Warto bowiem pamiętać, że nie za wszystko na wakacjach możemy zapłacić kartą, zwłaszcza uliczne atrakcje, przekąski czy zakupy na  targu, a także napiwki w restauracji wymagają posiadania gotówki. W tej sytuacji możemy narazić się na stratę w wyniku konieczności opłaty prowizji za skorzystanie z  bankomatu. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy wyjeżdżamy za granicę. Tutaj płacąc kartą czy wypłacając obcą walutę z bankomatu musimy liczyć się z kosztami przewalutowania, co wiąże się ze znacznie większym wydatkiem, niż zakup waluty w  kantorze.

Oprócz większych kosztów transakcji zawieranych przy użyciu karty, dochodzą jeszcze kwestie bezpieczeństwa. Zgubienie czy kradzież karty może sprawić, że zostaniemy w obcym miejscu bez pieniędzy. Również błędy w transakcjach, np. podwójne obciążenie rachunku daną kwotą, narażą nas na straty. Naprawa tych sytuacji jest możliwa, ale może być kłopotliwa i czasochłonna.

Gotówka na wakacje

Wyjeżdżając na wakacje, wciąż chętnie posługujemy się gotówką. Dzięki temu zyskujemy pewność, że będziemy mogli bez problemu zapłacić za wszystkie usługi, atrakcje i towary, bez konieczności poszukiwania bankomatu i ponoszenia dodatkowych opłat za skorzystanie z maszyny i wypłatę pieniędzy. Jest to zdecydowanie bardziej opłacalne rozwiązanie, kiedy podróżujemy za granicę. Jeszcze przed wyjazdem możemy bowiem zaopatrzyć się w niezbędną ilość obcej waluty, po dobrym kursie i na satysfakcjonujących warunkach, co umożliwiają kantory internetowe. Za wymianę walut w kantorze zapłacimy o  wiele mniej niż w bankomacie. Podróżując z gotówką możemy łatwo zadbać o jej bezpieczeństwo, rozdysponowując ją w kilku miejscach i dzięki temu zmniejszając ryzyko, że w trakcie wakacji zostaniemy bez pieniędzy, co może się zdarzyć, gdy stracimy kartę. Dobrym rozwiązaniem może być zdeponowanie części gotówki np. w hotelowym sejfie. Podsumowując, gotówka na wakacjach daje większe możliwości niż karta i jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku podróży zagranicznej.