Wirtualne biuro, a wynajem fizycznego lokalu – z której opcji wygodniej skorzystać prowadząc działalność gospodarczą?

Kobieta prowadzi swoją działalność gospodarczą w wirtualnym biurze

Obecnie, coraz więcej osób postanawia rzucić pracę na etacie i przenieść się na własną działalność gospodarczą. W zależności od branży i zawodu, każdy stara się w jak największym stopniu zminimalizować koszty utrzymania przedsiębiorstwa. Często sporym problemem okazuje się sam lokal pracowniczy. Szczególnie problematyczne jest to w czasach nieustannych wzrostów kosztów energii.

Dla niektórych, przejście na tryb pracy zdalnej jest jedyną możliwością ratunku w tych ciężkich czasach. Mimo to, nikt nie chce tracić pozycji, jaką ma już na rynku. Z tego powodu, powstały wirtualne biura.

Jak wirtualne biuro może pomóc zdalnemu przedsiębiorstwu?

Likwidacja fizycznego lokalu i przejście na pracę zdalną wcale nie musi oznaczać całkowitego odejścia klientów. Kiedy do wykonywania powierzonej nam pracy nie potrzebujemy przestrzeni fizycznej, płacenie za jej wynajem i rachunki jest zupełnie niepotrzebne. Stali klienci mogą się natomiast lekko zdziwić, kiedy nasza siedziba przestanie istnieć. Chcąc być jednak firmą dobrze odnajdywaną w Internecie, najlepiej nie podawać w systemie rejestracji swojego adresu zamieszkania.

Doskonałą alternatywą okaże się wirtualne biuro. Skorzystanie z tej oferty umożliwi nam uzyskanie indywidualnego adresu siedziby, zlokalizowanego w centrum dużego miasta. To z kolei przełoży się na wyniki wyszukiwania firmy w internecie, na czym powinno nam obecnie najbardziej zależeć. Takiego adresu możemy użyć na naszych wizytówkach, stronie internetowej oraz wszędzie tam, gdzie jest to konieczne.

Odbiór paczek firmowych

Co oferują wirtualne biura?

Oczywiście, działalność biur wirtualnych nie kończy się wyłącznie na udostępnianiu adresu innym firmom. W czasie wynajmu, klientom oferowana jest możliwość odbioru korespondencji, jej segregowania i wysyłania powiadomień o ich przybyciu. W rozszerzonych pakietach istnieje również opcja otwierania listów i wysyłania klientom skanów ich zawartości. Zazwyczaj robione jest to drogą mailową, choć spotyka się również rozwiązania smsowe.

Często odbiór paczek firmowych jest wspaniałym udogodnieniem dla właścicieli firm. Dzięki takiej usłudze, mają oni z głowy kilkukrotne chodzenie po pocztach bądź innych punktach odbioru korespondencji. W niektórych e-biurach istnieje również możliwość wynajęcia fizycznych sali, mających służyć spotkaniom biznesowym.

Komu opłaca się wirtualne biuro?

Oczywiście, usługa wirtualnego biura nie jest opłacalna dla każdego typu działalności. Ciężej jest korzystać z tej oferty przedsiębiorstwom, których praca wymaga obecności z fizycznych lokali. Mowa chociażby o firmach z branż automotive bądź tych, które zajmują się produkcją różnorakiego asortymentu.

W biur wirtualnych najchętniej korzystają firmy z branż informatycznych, marketingowych bądź nawet prawnych. To właśnie w tych dziedzinach nie jest wymagany bezpośredni kontakt z klientem, a do wykonywania powierzonych zadań nie potrzeba specjalistycznego lokalu. Wystarczy jedynie laptop, odpowiednia dokumentacja i wiedza konkretnego specjalisty.