Wróciłeś z Niemiec? Dowiedz się, jak rozliczyć podatek z zagranicy

Rozliczanie podatku po powrocie z zagranicy

Artykuł partnera.

Niemcy są jednym z najpopularniejszych kierunków emigracji zarobkowej z Polski. Oznacza to, że coraz większa grupa osób polskojęzycznych rozlicza się według niemieckiego prawa fiskalnego z uzyskiwanego tam dochodu. W naszym krótkim poradniku podpowiadamy, co zrobić, aby rozliczenie podatku z Niemiec było możliwie najkorzystniejsze. Sprawdź nasze propozycje i uzyskaj atrakcyjny zwrot podatku zza granicy.

Kogo dotyczy rozliczenie podatku z Niemiec?

Obowiązek fiskalny w niemieckim urzędzie skarbowym (Finanzamt) dotyczy każdej osoby, która pozyskiwała dochód na terenie kraju. Jednak rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce dotyczy rodzimych rezydentów podatkowych, którzy zarabiali zarówno w Niemczech, jak i w Polsce. Osoby takie muszą złożyć deklarację PIT w urzędach obu państw, w każdym rozliczając się z dochodu uzyskanego w danym kraju. Taka sytuacja dotyczy również migrantów zarobkowych, którzy wrócili do Polski i podjęli pracę po powrocie. Składając deklarację do obu systemów podatkowych, należy pamiętać, że zarobki opodatkowane w jednym kraju są zwolnione z tego obowiązku w drugim – na podstawie umowy między Polską a Federalną Republiką Niemiec, która ma zapobiec podwójnemu płaceniu daniny. Ze względu na różnice pomiędzy polskim a niemieckim rozliczeniem fiskalnym składając PITa, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnego biura księgowego, które sprawnie i bezpiecznie przeprowadzi podatnika przez cały proces.

Jak rozliczyć w Polsce podatek z Niemiec?

Kluczowe dla sprawnego rozliczenia podatku z Niemiec w Polsce jest złożenie odpowiednich dokumentów we właściwym urzędzie. Jak już wspomnieliśmy, w przypadku dochodów pozyskiwanych na terenie obu państw konieczne jest rozliczenie się i w Polsce, i w Niemczech. Finanzamt wymaga od podatnika tylko jednego rodzaju dokumentu – jest to deklaracja dotycząca dochodów uzyskanych w Niemczech. Jeśli podatnik spełnia warunki i zamierza skorzystać z przysługujących mu ulg, konieczne są też dokumenty potwierdzające prawo do nich. Urząd skarbowy w Polsce oczekuje od płatnika więcej informacji. Aby rozliczyć w Polsce podatek z Niemiec, należy przedłożyć do fiskusa PIT-36 oraz załącznik PIT-ZG, zawierający informację o dochodach zza granicy.

Czy można rozliczyć podatek z Niemiec przez internet?

Sporym ułatwieniem dla podatników jest opcja złożenia PITa przez internet, dostępna zarówno w fiskusie, jak i Finanzamcie. Dzięki temu deklarację można wysłać z dowolnego miejsca o dogodnej porze, bez konieczności czekania w urzędowych kolejkach. Co więcej, jeżeli komplet niezbędnych dokumentów zostanie złożony odpowiednio wcześnie, podatnik ma szansę na szybsze uzyskanie zwrotu w każdym z obu państw. Termin składania deklaracji z dokumentami mija 30. kwietnia w Polsce, a w Niemczech ostatniego dnia lipca.

Czas oczekiwania na zwrot

Oczekiwanie na zwrot podatku uzależnione jest od momentu i sposobu składania PITa. Średni czas oczekiwania na zwrot w Niemczech wynosi około trzech miesięcy, jeśli jednak rozliczenie zostanie przekazane do Finanzamtu długo przed końcem lipca, zwrot powinien pojawić się wcześniej. Jak wspominaliśmy, czas oczekiwania na zwrot podatku skraca również przesłanie wszystkich informacji i dokumentów za pośrednictwem internetu.