Współczesne metody udostępniania i wysyłania plików

Udostępnianie i wysyłanie plików.

Istnieje wiele sposobów na udostępnianie i pobieranie plików w internecie. Obecnie coraz modniejsze stają się wirtualne dyski oraz serwis Wetransfer,  szczególnie w przypadku zastosowań biznesowych. Istnieje jednak wiele innych, znacznie dłużej istniejących na rynku rozwiązań. W tym artykule przyjrzymy się bliżej niektórym z nich.

Jak udostępniać pliki?

Serwisy i witryny do udostępniania plików istnieją niemal od początku internetu, a ich dynamiczny rozwój rozpoczął się w okolicach końcówki dwudziestego wieku. Wiele serwisów lub protokołów, które były zdominowały rynek z początków dwudziestego pierwszego wieku, obecnie nie istnieje lub jest używana przez garstkę użytkowników.

Do ich upadku przyczyniło się wiele rzeczy, jednak bez wątpienia jedną z nich był brak weryfikacji udostępnianych plików, a tym samym niezwykle powszechne tam wirusy. Do takich popularnych niegdyś sposobów udostępniania można zaliczyć między innymi platformy Kazaa czy Bearshare.

Istnieje jednak jeden z popularnych udostępniania, który pomimo niezwykle długiej obecności na rynku, wciąż należy do jednej z najlepszych i najpopularniejszych metod udostępniania oraz pobierania plików — torrent.

Torrent — kolektywne dzielenie się plikami

Torrent, pomimo tego, że powstanie tego rozwiązania datuje się na rok 2001, cechuje się niezwykle innowacyjnym podejściem do udostępniania plików, nawet jak na współczesne standardy. Pliki torrent nie są przechowywane w jednym, konkretnym miejscu — pojedynczy plik przechowywany jest przez dziesiątki, a nie rzadko tysiące osób. Ściągając plik torrent, zamiast ściągania go z jednego źródła, ściągasz małe fragmenty od wielu różnych użytkowników — tych, którzy akurat są online oraz oferują najwyższą jakość łącza.

Cecha ta obecnie jest mniej istotna, niż kiedyś, jednak była kluczowa na początku dwudziestego pierwszego wieku, kiedy torrent pozwalał na osiągnięcie znacznie szybszych transferów plików, niż alternatywne metody.

Czy torrent jest legalny?

Torrent sam w sobie nie jest nielegalny — w końcu jest po prostu platformą do udostępniania plików. Jednak popularność zyskał on głównie dzięki dużej dostępności nielegalnego oprogramowania, muzyki oraz filmów.

W Polsce samo pobieranie z sieci filmów oraz muzyki, do której nie posiadamy praw posiadania, nie jest nielegalne. Nielegalne jest jednak udostępnianie plików — a pobieranie ich za pomocą protokołu torrent zawsze wiąże się z tym, że pobierając je, jednocześnie udostępniasz je innym użytkownikom.

Torrent jest miejscem, w którym z łatwością znajdziesz pliki niedostępne w innych miejscach, przy używaniu go jednak warto zachować ostrożność!