Wykorzystanie technologii wytłaczania w obróbce materiałów gumowych

Maszyna do wytłaczania materiałów gumowych

Technologie obróbki materiałów gumowych mają bezpośredni wpływ na ich właściwości. Poprzez pojęcie technologii wytłaczania gumy rozumie się ciągły proces otrzymania wyrobów lub półwyrobów z tworzyw elastomerowych, które podlegają uplastycznieniu w układzie uplastyczniającym wytłaczarki i kolejno ukształtowaniu przez wyciskanie materiału ustnikiem o odpowiednim kształcie, który znajduje się w głowicy wytłaczarki. Jakie zalety niesie ten rodzaj obróbki materiałów gumowych?

Wytłaczanie dowolnych kształtów

Celem procesu wytłaczania jest formowanie i mieszanie elastomerów. Firmy, których park maszynowy wyposażony jest w nowoczesne modele wytłaczarek, mają możliwość wytłaczania wyrobów gumowych o dowolnych kształtach i rozmiarach. Jak zapewnia producent uszczelnień gumowych Larkis, wystarczy dostarczyć specyfikację ze szczegółowymi parametrami, by móc wyprodukować element gumowy kompatybilny z urządzeniami i maszynami klienta. Wytłaczarki zapewniają doskonałą wydajność i co ważne, ciągłą produkcję tych samych elementów. Dzięki temu dają gwarancję wykonania w krótkim czasie partii wyrobów o tych samych wymiarach i parametrach. Prosta budowa sprawia, że przezbrojenia przebiegają sprawnie, a bezstratny układ podawania surowca czyni produkcję bezodpadową. Wpływa to bezpośrednio na niższe ceny gotowych wyrobów.

Zalety wytłaczania materiałów gumowych

Niewątpliwą zaletą wykorzystania technologii wytłaczania w obróbce materiałów gumowych jest wytłaczanie wyrobów o różnych przekrojach i gabarytach. Wystarczy zastosowanie odpowiedniego ustnika, by móc wytłaczać niewielkie uszczelki wykorzystywane w sprzęcie AGD albo węże o zróżnicowanej długości i przekroju stosowane w przemyśle maszynowym. Wytłaczarki są na tyle uniwersalne, że służą do wytłaczania produktów gumowych i silikonowych. Technologia zapewnia wytłaczanie produktów o wymiarach w tolerancji zgodnej z ISO 3302 E2.

Dewulkanizacja przy użyciu wytłaczarek

Technologia wytłaczarek do gumy umożliwia przeprowadzenie procesu dewulkanizacji. Podczas wulkanizacji gumy dochodzi do usieciowienia struktury, co sprawia, że guma traci bezpowrotnie swoją płynność i nie może być ponownie uplastyczniona i przetworzona. Dopiero dewulkanizacja odwraca ten proces poprzez eliminację wiązań powstałych podczas wulkanizacji. Dzięki wytłaczarkom możliwe jest ponowne otrzymanie surowca, który może być wykorzystany do produkcji uszczelnień i innych elementów gumowych. Niewątpliwą zaletą jest to, że materiał można wykorzystać jako pełnowartościowy surowiec wtórny lub jako składnik mieszanki elastomerowej.