Wymiary wizytówki – jaki format wybrać?

Mężczyzna trzyma w dłoni wizytówkę

Artykuł partnera.

W Polsce standardowe wymiary wizytówek różnią się od tych stosowanych np. w Skandynawii czy Europie Zachodniej. Warto o tym pamiętać decydując się na ich zaprojektowanie. Wizytówki to nieodłączny element w relacjach biznesowych, dlatego ich projekt powinien być dobrze przemyślany i przykuwać uwagę. Warto poznać też standardowe wymiary wizytówek, które zostały określone po to, by mogły zmieścić się bez problemu do wizytownika.

Standardowe wymiary wizytówek

Standardowy rozmiar wizytówki będzie inny w różnych krajach. W Polsce najczęściej spotyka się te o wymiarach 50×90 mm. W Europie Zachodniej powszechnie stosowany format to z kolei 55×85 mm. W krajach skandynawskich obowiązują wymiary 55×90 mm. Te parametry oznaczają, że wizytówka w danym rozmiarze zmieści się do wizytownika osoby z danego miejsca. O dobraniu właściwego formatu wizytówek należy pamiętać szczególnie wtedy, gdy planuje się biznesowy wyjazd za granicę.

Jakie kryteria wziąć pod uwagę wybierając rozmiar wizytówki?

Wybierając wymiary wizytówki należy wziąć pod uwagę nie tylko kraj, w którym chce się jej użyć. Trzeba mieć też na uwadze zawód wykonywany przez daną osobę czy obszar działalności firmy. Na bardziej nietypowe rozwiązania mogą sobie pozwolić np. przedstawiciele branży artystycznej. Dobór wielkości, kształtu i orientacji wizytówki ma też duży związek z tym, czy postawi się na projekt klasyczny czy autorski. Pierwszy z nich polega na korzystaniu z gotowych szablonów. To dobre rozwiązanie, gdy wygląd wizytówki ma być prosty i oparty na nieskomplikowanych kompozycjach. W przypadku projektu klasycznego wymiary wizytówki do druku muszą być zależne od oprawy graficznej. Niektórzy decydują się też na rozwiązanie odwrotne – dopasowanie oprawy graficznej do rozmiaru wizytówek. Warto jednak pamiętać o tym, by nie przesadzić z oryginalnością projektu i nie wprowadzić chaosu.

Wymiary wizytówek – dwie strategie projektowe

Projektując wizytówkę można obrać jedną z dwóch dostępnych strategii. Pierwsza z nich dotyczy wizytówek o standardowych wymiarach, które będą wyróżniały się sposobem przedstawienia danych – kompozycją graficzną, stylizacją itp. Inna koncepcja to zaprojektowanie wizytówki o nietypowym wymiarze, która jednocześnie stanowi ciekawy obiekt, niebędący jedynie przenośną reklamą, która ginie w kieszeni czy wizytowniku wśród wielu innych. Zawsze należy jednak pamiętać o tym, że wizytówka powinna być przede wszystkim czytelna.

Co zrobić, by wizytówka wyglądała jeszcze bardziej efektownie?

Wybór odpowiedniego rozmiaru wizytówek to nie wszystko. Warto zadbać o przekazywaną na nich treść nie tylko poprzez odpowiednie rozmieszczenie informacji, ale również poprzez np. zastosowanie uszlachetnień druku. Dzięki nim poszczególne elementy wizytówki zostaną wyróżnione, a walory estetyczne – poprawione. Osoby szukające wysokiej jakości wizytówek w atrakcyjnych cenach powinny zapoznać się z ofertą firmy https://uvopex.pl/. Możliwe jest tam przygotowanie wizytówek wg indywidualnego projektu i możliwość skorzystania z pomocy specjalistów!