Wyzwania pracy w formie zdalnej i sposoby na dobrą organizację

Mężczyzna w domu pracuje zdalnie i patrzy przez okno

Artykuł partnera.

Rzeczywistość pandemiczna wpłynęła na podejście pracodawców do home office. Dawniej ta forma wykonywania obowiązków była obecna w znacznie mniejszej liczbie firm, dzisiaj jest to standardem. Coraz więcej pracodawców deklaruje utrzymanie pracy w formie zdalnej nawet po pandemii. Niektóre firmy planują też pracę w modelu hybrydowym. Jak odnaleźć się w wyzwaniach pracy zdalnej i dobrze ją zorganizować? Przeczytaj!

Najczęstsze mity na temat pracy zdalnej

Wokół różnych zawodów krąży mnóstwo mitów – programista gra w trakcie pracy, mechanik myje części, zamiast je wymieniać, a pracownik w home office zapewne właśnie ogląda telewizję albo jest na zakupach. Ograniczenia związane z pandemią spowodowały przejście sporej liczby pracowników w tryb pracy zdalnej. Taki krok wpłynął na znaczną zmianę w postrzeganiu wykonywania obowiązków służbowych w domowym zaciszu. Nadal jednak istnieje spora grupa osób (być może nawet w bliskim otoczeniu), które nie traktują wykonywania pracy w formie zdalnej na równi ze stacjonarną.

Czy praca zdalna wiąże się z wyzwaniami?

Podobnie jak 8-godzinny dzień pracy w biurze, tak samo praca zdalna ma swoje mankamenty. Jednak mnóstwo z nich można wyeliminować przy użyciu pewnych narzędzi, technik i sposobu organizowania sobie dnia. Jednym z podstawowych problemów osób, które nie praktykowały wcześniej pracy zdalnej, jest brak koncentracji. Rozpraszają się wydarzeniami wokół, być może nawet nie odcinając się od włączonego w tle telewizora. Przeglądają każdą stronę www, o której w danej chwili pomyślą, lub odpływają myślami podczas pracy. Dobra wiadomość jest taka, że z tymi rozpraszaczami można skutecznie walczyć. Oto lista sposobów!

Jak pracować w domu skutecznie – organizacja

To absolutna podstawa do osiągnięcia wysokiej produktywności. Jak pracować w domu, żeby się nie wypalić? Określenie obowiązków i zorganizowanie sobie najbliższej przestrzeni zmniejszy ryzyko rozproszenia. Osoby mające zwyczaj odwiedzania portali społecznościowych powinny zrezygnować z przeglądania ich podczas pracy. Kluczowe jest też rozpoczynanie wykonywania zadań o stałej godzinie. Poczucie braku zobligowania do startu powoduje przeciekanie czasu przez palce i frustrację z późniejszego nawału obowiązków. Przecież wszystkie zadania i tak trzeba potem nadrobić.

Skuteczny home office – dobre stanowisko

Zapomnij o wykonywaniu obowiązków w sypialni. Czytanie na leżąco usypia szybciej niż na siedząco. Twoje miejsce pracy nie powinno kojarzyć się z odpoczynkiem, dlatego wygodna kanapa absolutnie odpada. W biurze siedzisz przy biurku (ewentualnie stoisz), dlatego w domu zorganizuje swoje miejsce tak samo. Przy laptopie albo komputerze nie umieszczaj przedmiotów, które mogą cię dekoncentrować. Z drugiej strony zapewnij sobie szybki dostęp do akcesoriów przydatnych podczas pracy. Pozwoli ci to nie odrywać się od zajęć, gdy będziesz potrzebować słuchawek czy ładowarki do laptopa.

Produktywność podczas pracy zdalnej – check lista

Ten punkt jest uzależniony od charakteru twojej pracy. W niektórych firmach praca zdalna bazuje na wykonywaniu zadań, a rozliczenie bazuje na stopniu ich realizacji albo momentu oddania w gotowej formie.  Dobra lista zadań stworzona jest na podstawie priorytetyzacji, w zestawieniu z czasem potrzebnym na realizację poszczególnych obowiązków. Umożliwia ona zepchnięcie na dalszy plan mniej ważnych działań i wykonanie w pierwszej kolejności tylko tych najistotniejszych.

Jak dobrze pracować zdalnie – szukaj balansu w kontakcie z zespołem

Nie chodzi o to, by na bieżąco sprawdzać powiadomienia na portalach społecznościowych – o tym już mówiliśmy. Aby zupełnie nie stracić poczucia jedności z zespołem, pozwalaj sobie na kontakt z nimi w trakcie pracy. Świadomość, że w trakcie wykonywania obowiązków inni mogą na ciebie liczyć, zwiększa poczucie samozadowolenia i satysfakcji. Unikaj jednak odbierania telefonów i czytania maili, gdy akurat skupiasz się na wykonaniu kluczowej części zadania. Wpłynie to na obniżenie poziomu koncentracji i wydłuży wykonywanie zlecenia.

Podsumowanie efektywności pracy zdalnej – jak dobrze ją zorganizować?

Jak wypada podsumowanie pracy zdalnej w kontekście omówionych czynników? Pracodawcy i pracownicy obecnie zdecydowanie cieplej wypowiadają się o home office. Aby odnaleźć się w niej  podstawą jest odpowiednia optymalizacja zadań i zorganizowanie siebie w nowej sytuacji.

Jeśli interesują Cię realne doświadczenia i przykłady skutecznego przejścia na tryb zdalnej pracy, zwróć uwagę na to, jak firmy radziły i radzą sobie z organizacją pracy zdalnej.

Za przykład może posłużyć nam Software House z Łodzi i ich dedykowany kanał na firmowym komunikatorze. Więcej o tym pomyśle przeczytasz tutaj.