Zakupy przez internet czy w sklepie stacjonarnym?

Kobieta robi zakupy przez internet w łóżku

Zakupy online wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W dzisiejszych czasach przez internet można zakupić praktycznie wszystko. Z tego przywileju korzysta ogromna liczba osób. Niektórzy jednak obawiają się e-sklepów. Zupełnie niepotrzebnie. Jest to opcja, która posiada wiele zalet. Z drugiej strony, to zakupy stacjonarne uchodzą za bezpieczniejsze. Warto więc porównać ze sobą oba rozwiązania, tak aby określić, które z nich jest korzystniejsze.

Zalety i wady zakupów internetowych

Pierwszą zaletą zakupów online jest szeroki wybór produktów. W sieci można znaleźć towary, które są niedostępne w pobliskich sklepach stacjonarnych. Zróżnicowany asortyment sprawia, że każdy znajdzie to, czego aktualnie poszukuje. Kolejnym plusem są korzystne ceny. W sklepach internetowych można zazwyczaj zakupić produkty o wiele taniej. Dotyczy to w szczególności towarów, które pochodzą od znanych producentów. Czasami można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Następną zaletą jest oszczędność czasu. Nie trzeba tracić go na dojazd do sklepu, czy też przemieszczenie galerii handlowych. Wielkim atutem jest również fakt, że jest to rozwiązanie niezwykle komfortowe. Każdy może samodzielnie zdecydować, kiedy zrobić zakupu. Nie trzeba dostosowywać się go godzin zamknięcia obiektu. Jest to szczególny problem osób pracujących, które nie zawsze mogą pozwolić sobie na wizytę w centrum handlowym.

Wadą zakupów internetowych jest ryzyko niezgodności towaru z opisem. W sieci funkcjonuje wielu nieuczciwych sprzedawców, którzy wprowadzają klienta w błąd. Towar przedstawiony na zdjęciach może różnić się od produktów, które otrzymuje się po otworzeniu paczki. Minusem jest również brak możliwości obejrzenia produktu przed zakupem. Niektórzy narzekają również na długi czas oczekiwania. Oczywiście w wielu przypadkach zamówienie realizowane jest w ciągu kilku dni roboczych, jednak może przeciągnąć się to do kilkunastu dni. Za wadę można również uznać konieczność opłacenia przesyłki.

Zalety i wady zakupów stacjonarnych

W sklepach stacjonarnych można swobodnie obejrzeć towar, tak aby ocenić jego rzeczywistą jakość. Ubrania, czy też obuwie można przymierzyć, co zmniejsza ryzyko błędnego zakupu. Ponadto towar otrzymujemy w momencie zapłaty. Nie musimy oczekiwać na przesyłkę. Plusem jest również brak dodatkowych kosztów. Dla niektórych osób chodzenie po sklepach jest odprężające.

Ceny w sklepach stacjonarnych są jednak zwykle sporo wyższe niż w internetowych. Ponadto asortyment jest mocno ograniczony, więc nie każdy znajdzie to, czego aktualnie potrzebuje. Ponadto taka forma zakupów wymaga sporej ilości wolnego czasu. Wiele osób musi pokonać sporą ilość kilometrów, aby dotrzeć do wybranego obiektu handlowego.

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem finansowym Finanserwis.pl