Zalety druku cyfrowego

Przygotowania do druku

Wszystkie materiały przeznaczone do druku cyfrowego dostarczane są do urządzenia drukującego w postaci danych komputerowych, dlatego w tej technologii nie jest potrzebne przygotowanie formy drukarskiej, co obniża koszty. Druk cyfrowy zaliczamy do metod druku płaskiego, cenionego przede wszystkim ze względu na niską cenę wydruków i krótki czas realizacji. Najbardziej znana metoda druku cyfrowego to druk elektrofotograficzny, czyli laserowy. Jakie są zalety druku cyfrowego i co warto o nim wiedzieć?

Artykuł partnerski

Szybkie wydruki o wysokiej jakości

W drukarniach, które oferują nam druk cyfrowy, zlecenia mogą być realizowane „od ręki”, ponieważ faza przygotowawcza trwa bardzo krótko, a prędkość druku jest wysoka. Nie ma też przestojów pomiędzy kolejnymi zleceniami. Otrzymujemy wydruki o jakości zbliżonej do tych, które powstają dzięki drukarkom offsetowym. Dobre drukarki cyfrowe dają nam możliwość realizowania wydruków na wielu różnych podłożach, na przykład na papierze o szerokim przedziale gramatur. Obrazy i teksty, które drukujemy, obrabiane są wyłącznie cyfrowo, w związku z czym mamy możliwość łatwo zarządzać kolorem, czy skalować wydruk. Kolejna zaleta druku cyfrowego to brak konieczności mycia zespołów farbowych przy wymianie kolorów oraz prosta i szybka zmiana tonerów.

Nowoczesne drukarki cyfrowe, które warto poznać

Dzięki firmie FUJIFILM Sericol Polska z Warszawy przyjrzeliśmy się też bliżej nowoczesnym drukarkom, które różnią się od klasyków spotykanych na co dzień w mniejszych drukarniach, czy biurach. Firma ta stawia na ciągły rozwój i wprowadza innowacyjne rozwiązania, które mogą zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów. Jednym z takich rozwiązań są drukarki z technologią LED UV, urządzenia bardzo ekologiczne, które zużywają znacznie mniej energii. Lampy LED pracują też dłużej niż maszyny z tradycyjnymi lampami UV, co obniża koszty ich obsługi. Do druku możemy wykorzystywać specjalne tusze light, które umożliwiają bardzo gładkie przejścia tonalne. Wydruki wykonane tymi tuszami są klarowne, a lakier podkreśla je błyszczącym wykończeniem. Kolejne ciekawe drukarki cyfrowe to drukarki z płaskim stołem. Umożliwiają one drukowanie na sztywnych oraz elastycznych podłożach. Do tworzenia wydruków wielkoformatowych możemy z kolei wykorzystać maszyny rolowe. Powstają dzięki nim na przykład plakaty, materiały do punktów sprzedaży, czy grafiki na pojazdy, a także billboardy i podświetlane znaki reklamowe. Nowoczesne drukarki cyfrowe tego typu umożliwiają druk na lekkim i prostym w montażu polietylenie, który jest przyjazny dla środowiska, ponieważ nadaje się do recyklingu. Podsumowując, drukarki cyfrowe to nie tylko te niewielkie urządzenia, które królują w naszych domach i biurach. To także maszyny, dzięki którym możemy tworzyć znacznie większe wydruki, na przykład do różnego rodzaju reklam.