Zarządzanie transportem i pracownikami mobilnymi – jak robić to łatwiej?

Zarządzanie transportem i pracownikami którzy pracują mobilnie

Prowadzenie firmy posiadającej własną flotę firmową może być jeszcze prostsze, gdy wykorzysta się dedykowane oprogramowanie firmowe.

Aby zarządzanie transportem odbywało się jeszcze prościej, wygodniej i szybciej, warto zdecydować się na nowoczesne oprogramowanie klasy TMS. Co dokładnie oferują tego typu programy? Kiedy warto zdecydować się na ich wdrożenie?

Oprogramowanie TMS – co to jest?

TMS jest skrótem pochodzącym od angielskiego transportation management system, co można przełożyć jako system do zarządzania transportem.

Tego typu program komputerowy zapewnia pełną gamę funkcji wykorzystywanych przez firmy transportowe, dlatego też jest on zaliczany do kategorii programów dedykowanych. Oznacza to, że jest on znacznie bardziej funkcjonalny w porównaniu ze standardowymi, uniwersalnymi programami komputerowymi.

Warto wskazać, że obecnie na rynku dostępne są również bardziej zaawansowane systemy komputerowe klasy TMS+ i ERP, które oferują dostęp do rozbudowanej gamy funkcji pomagających w zarządzaniu firmą. Takim systemem jest między innymi SOTiPM, który oferuje dostęp do pełnej gamy funkcjonalności dla sprawnej obsługi transportu i pracowników mobilnych.

Kto może skorzystać z programów TMS?

Najczęściej na oprogramowanie wspierające zarządzanie transportem decydują się firmy logistyczne, spedycyjne, transportowe, które dysponują własną flotą pojazdów. Dzięki dedykowanemu programowi firma może wtedy łatwo zarządzać posiadanymi zasobami – samochodami, pracownikami, placem, magazynem, a przez to prowadzić swoją działalność efektywniej.

Warto jednak wskazać, że program dla transportu klasy TMS może być używany nie tylko przez firmy zajmujące się wyłącznie transportem, lecz także inne firmy, które korzystają z własnych flot transportowych oraz zatrudniają pracowników mobilnych. Mogą one wtedy działać również jako mobilne systemy sprzedaży.

W tym zakresie program może sprawdzić się w firmach zatrudniających:

  • handlowców,
  • ankieterów,
  • monterów,
  • serwisantów,
  • przedstawicieli medycznych i farmaceutycznych,
  • kontrolerów.

Funkcjonalności systemów TMS

Systemy TMS mogą zaoferować swoim użytkownikom szeroką gamę funkcji, które pozwalają na łatwiejsze prowadzenie czynności. Zaliczane są do nich między innymi:

Harmonogramowanie tras oraz ich optymalizacja

Dzięki tej funkcji oferowanej przez program możliwe jest przygotowanie właściwej trasy na podstawie punktów, jakie należy odwiedzić. Można również opracować trasę, która będzie najszybsza lub najtańsza.

Monitorowanie floty

TMS współpracujący z urządzeniami mobilnymi z GPS używanymi w pojazdach pozwala na stałe monitorowanie floty w czasie rzeczywistym. Dzięki temu można efektowniej obsługiwać różne nieplanowane zdarzenia, opóźnienia.

Zarządzanie zasobami firmy

Oprogramowanie umożliwiające zarządzanie transportem pozwala na efektywne zarządzanie zasobami wchodzącymi w skład mienia firmy, na przykład samochodami, magazynem, placem. Dodatkowo umożliwiają one zarządzanie pracownikami firmy.

Automatyzacja działań

Dużym atutem systemów TMS jest możliwość korzystania z rozwiązań automatyzujących pracę. Dzięki nim można między innymi łatwiej przygotowywać dokumenty stosowane w transporcie oraz prowadzić wygodne i szybkie rozliczenia z kontrahentami.

Mobilny system sprzedaży

Wybrane systemy wspierające zarządzanie transportem umożliwiają również prowadzenie sprzedaży na odległość. Działają one wtedy jako mobilne systemy sprzedaży, które pozwalają na łatwe składanie zamówień bezpośrednio u klienta lub kontrahenta.

Obsługa operacji

może również wspomagać efektywną obsługę operacji prowadzonych w zakładzie, terenie oraz w biurze. Pozwala on między innymi na awizację, ważenie towarów, wspomaga ich załadunek i rozładunek, magazynowanie, usuwanie, raportowanie.

Integracje systemu i dodatkowe moduły

Wybierając program TMS, warto również zdecydować się na taki, który oferuje szeroką gamę integracji oraz możliwość korzystania z dodatkowych modłów. Możliwe jest wtedy współdziałanie z systemami RCP, RFID, GPS, giełdami transportowymi, czujnikami, systemem BDO, paliwa (SENT).