Znajomość kodu to nie wszystko! Czego jeszcze wymaga praca IT?

Praca przed komputerem

Zapotrzebowanie na usługi programistów i innych specjalistów od nowoczesnych technologii, jest obecnie bardzo duże. Praca IT może być wspaniałym doświadczeniem, ale nie wystarczy sama znajomość kodu, by się w niej odnaleźć. Sprawdź, jakie dodatkowe cechy i umiejętności powinny charakteryzować kandydatów, którzy chcą zacząć swoją przygodę w tej branży.

Praca IT a ciekawość i chęć poszukiwania nowych rozwiązań

Nowe technologie to dziedzina, która ciągle się rozwija. Coś, co jeszcze kilka lat temu było innowacyjne, teraz powoli odchodzi w zapomnienie. Dlatego osoba, której marzy się praca IT, powinna być na bieżąco ze zmianami zachodzącymi w branży. Co więcej, musi być nastawiona na samodzielną naukę. To oznacza m.in. czytanie branżowych publikacji. Za każdym razem, kiedy w artykule lub książce pojawia się nieznany termin, najlepiej samodzielnie wyszukać jego znaczenie. W ten sposób można szybko zwiększyć zakres swojej wiedzy i dzięki temu, projektować rozwiązania na najwyższym poziomie. Warto też korzystać z kursów internetowych, webinariów i uczęszczać na wydarzenia branżowe w swojej okolicy. Wstęp do wielu z nich jest darmowy, a można się nauczyć przydatnych rzeczy i zorientować w aktualnych trendach.

Obowiązkowy język angielski

Znajomość języka angielskiego jest przydatna w IT z kilku powodów. Pierwszym z nich jest fakt, że słowa wykorzystywane w językach programowania są często zapożyczane z angielskiego. Poza tym, wybór źródeł informacji, z których programiści mogliby korzystać, jest znacznie większy dla osób, które znają angielski. Dzięki temu, mogą one rozwijać swoją wiedzę, zadawać pytania ekspertom z całego świata i zwiększać zakres kompetencji. W tym języku jest też często prowadzona dokumentacja projektów. Angielski jest ważny również w kontaktach z klientami i obcojęzycznymi kolegami z pracy. Coraz więcej polskich firm współpracuje z zagranicznymi kontrahentami, realizując międzynarodowe projekty. W takich zespołach niezbędna jest znajomość angielskiego, która pozwala na swobodną komunikację. Właśnie dlatego oferty pracy IT z wymaganym językiem angielskim są standardem.

Umiejętność pracy w zespole

Popularna wizja programisty siedzącego cały dzień przed komputerem, nie jest do końca zgodna z prawdą. Owszem, tak wygląda duża część jego pracy, ale to nie znaczy, że nie musi on się z nikim komunikować. Praca IT wymaga kontaktu z innymi osobami, pracującymi nad wspólnym projektem. Czasem jest to wyłącznie porozumiewanie się za pośrednictwem komunikatorów internetowych, a czasem zwykła rozmowa. Powodzenie projektu zależy w dużej mierze od tego, czy każdy członek zespołu potrafi przekazać swoją wiedzę, nie boi się przedstawiać innym swoich pomysłów i pytać, jeśli czegoś nie rozumie.

Warto sprawdzić, jak wygląda praca IT w poszczególnych firmach. Na tej podstawie łatwiej będzie określić, czy jest to dobry pomysł na życie. Na stronie https://altimi.com/praca-it/ można zapoznać się z opisem pracy w jednym z wrocławskich software house’ów i przy okazji, zobaczyć jakie oferty pracy IT są obecnie dostępne.