Zniesienie współwłasności samochodu – jak je przeprowadzić?

Niebieski samochód.

Artykuł partnera.

Ustanowienie współwłasności samochodu często służy kierowcom do uzyskania niższej ceny ubezpieczenia. Po pewnym czasie może pojawić się konieczność zniesienia współwłasności. Jak to zrobić?

Jakie dokumenty będą potrzebne do zniesienia współwłasności pojazdu?

Zniesienie współwłasności pojazdu wymaga dopełnienia formalności w wydziale komunikacji urzędu starostwa powiatowego, urzędu miasta lub urzędu dzielnicy. W tym celu właściciele samochodu muszą przygotować:

  • umowę zrzeczenia się praw do części pojazdu,
  • dowód rejestracyjny,
  • kartę pojazdu, jeżeli została wydana,
  • polisę OC.

Od niedawna kierowcy nie są zobowiązani do wożenia ze sobą niektórych dokumentów samochodu, co może sprawić, że nawet nie zauważą utraty ich fizycznej wersji.

Na zgłoszenie zniesienia współwłasności w wydziale komunikacji właściciel samochodu ma 30 dni.

Jak powinna wyglądać umowa zniesienia współwłasności samochodu?

Umowę zrzeczenia się praw do części pojazdu można napisać samemu. Trzeba tylko pamiętać o uwzględnieniu w niej wszystkich najważniejszych informacji. Powinny znaleźć się w niej:

  • dane współwłaścicieli,
  • dane pojazdu (przede wszystkim jego marka, model, numer rejestracyjny, numer VIN),
  • część udziałów, z których rezygnuje współwłaściciel,
  • wartość udziałów.

Ta ostatnia informacja zależy od tego, czy część pojazdu sprzedajemy, czy przekazujemy ją w formie darowizny. O obowiązkowych opłatach w różnych wypadkach można przeczytać niżej.

Gotowe wzory umów zrzeczenia się praw do części pojazdu da się  znaleźć w internecie, chociaż, jak już wspomniano, umowa może zostać napisana samodzielnie.

Jakie koszty ponoszą osoby znoszące współwłasność samochodu?

W zależności od tego, czy część samochodu została przekazana w formie darowizny, czy sprzedana, osoby znoszące współwłasność  samochodu będą musiały uiścić inne opłaty. Nabywca, na którego przejdą pozostałe udziały w samochodzie, po wykupieniu części auta będzie musiał zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Jeśli natomiast otrzymał prawa do części pojazdu jako darowiznę, zapłaci podatek od darowizny.

Ten ostatni podatek może być zniesiony, jeśli przekazania dokonała osoba z najbliższej rodziny, np. małżonek, dziecko, rodzic, brat, siostra, teściowie, zięć, synowa, pasierb, macocha czy ojczym. Kwota darowizny niepodlegającej obowiązkowi zapłacenia podatku wynosi 9637 zł w ciągu 5 lat. W pozostałych przypadkach, czyli gdy wartość udziałów przekroczy tę kwotę lub udziały zostaną przekazane osobie spoza najbliższej rodziny, należy zapłacić podatek od darowizny.

Zniesienie współwłasności samochodu w sądzie

Nie zawsze da się znieść współwłasność bez problemu. Jeśli jeden ze współwłaścicieli nie chce zrezygnować ze swojej części pojazdu, zdarza się, że trzeba wejść z nim na drogę sądową. Jest to jednak ostateczność. Trzeba pamiętać o opłatach, które należy uiścić za postępowanie sądowe, a także o wydłużeniu się samego procesu przekazywania części auta innej osobie, w czasie którego trzeba przecież pokrywać różne koszty związane z utrzymaniem pojazdu.

W celu zniesienia współwłasności samochodu w sądzie trzeba przygotować wniosek o zniesienie współwłasności. W sądzie należy też uzasadnić, dlaczego chce się znieść współwłasność. Uznawanym przez sądy powodem może być na przykład zadłużenie współwłaściciela.

Zadłużenie współwłaściciela a zniesienie współwłasności samochodu

Korzystanie z pojazdu, którego współwłaścicielem jest zadłużona osoba, może wiązać się z różnymi nieprzyjemnościami. Współwłaściciel, który ma długi, może nie wywiązywać się ze swoich zobowiązań finansowych względem pojazdu, a także narazić drugiego posiadacza samochodu na różne problemy. W skrajnej sytuacji auto może nawet zostać wystawione na licytację komorniczą, a wtedy jego właściciel będzie musiał wykupić część po zadłużonej osobie lub oddać na licytację również swoje udziały w pojeździe.

Jak znieść współwłasność po śmierci współwłaściciela?

Jedną z sytuacji, w których zniesienie współwłasności może być szczególnie nieprzyjemne, ale i wymagane, jest śmierć jednego ze współwłaścicieli pojazdu.

Udziały zmarłego współwłaściciela stają się częścią jego spadku. Podlegają więc postępowaniu sądowemu, w trakcie którego wskazywane jest to, kto zostanie kolejnym posiadaczem części auta. Otrzyma ją osoba wymieniona w testamencie lub wskazana przez sąd.

Jeśli osoba, która w ten sposób zostanie właścicielem części pojazdu, nie będzie chciała pełnić tej funkcji lub z innych względów nie będzie mogła lub nie powinna tego robić, powinna znieść współwłasność na zasadach opisanych wyżej.