Co można sprzedawać bez działalności gospodarczej?

Sprzedawanie na małą skale bez działalności gospodarczej

Prowadzenie sklepu internetowego to doskonały pomysł na własny biznes. Daje ogromne możliwości w zakresie generowania przychodu i kreowania marki, ale wiąże się jednocześnie z pewnymi kosztami. Chcąc ich uniknąć, niektórzy sprzedawcy decydują się na działalność nierejestrowaną. Daje ona szansę prowadzenia e-commerce’u bez zbędnych formalności i wydatków. Jeśli zastanawiasz się, jaki asortyment możesz oferować swoim klientom w takim modelu, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Sprzedaż na małą skalę bez działalności gospodarczej

Jeszcze jakiś czas temu prowadzenie jakiejkolwiek działalności zarobkowej wiązało się z koniecznością rejestracji firmy w CEIDG. Dziś — dzięki przepisom wprowadzonym w Konstytucji Biznesu — formalności te nie są wymagane. Oznacza to, że każdy może całkowicie legalnie i bezkosztowo prowadzić własną działalność na małą skalę.

Pamiętaj jednak, że mimo braku konieczności rejestrowania firmy, działalność nierejestrowana nadal zobowiązuje Cię do przestrzegania praw konsumenta i odprowadzania podatku dochodowego.

Ile można zarobić na sprzedaży bez działalności gospodarczej?

Nie bez powodu wspomnieliśmy, że sprzedaż bez firmy może odbywać się wyłącznie na małą skalę. Działalność nieewidencjonowana jest bowiem rozwiązaniem przeznaczonym dla małych przedsiębiorców, którzy dopiero testują swoje pomysły na biznes. Ich możliwości ograniczone są między innymi limitem przychodów, który wynosi połowę minimalnego wynagrodzenia krajowego. W roku 2023 jest to 1745 zł brutto miesięcznie (od stycznia do czerwca) lub 1800 zł (od lipca do grudnia).

Zauważ, że mowa o limicie przychodów, a więc pełnej wartości sprzedanych towarów. Nie możesz odliczyć od nich swoich kosztów, więc im mniejsze będą Twoje wydatki, tym więcej zarobisz w ramach działalności nierejestrowanej. Realny zysk zostanie obniżony przez takie elementy jak cena pozyskania asortymentu czy podatek dochodowy.

Co można sprzedawać bez działalności gospodarczej?

Bez działalności gospodarczej możesz sprzedawać właściwie wszystko, co nie wiąże się z koniecznością uzyskania specjalnych pozwoleń, takich jak koncesje. Masz też pełną swobodę modyfikowania swojego asortymentu, ponieważ zmiany w tym zakresie nie wymagają od Ciebie aktualizowania kodów PKD. Eliminujesz więc zbędny element biurokracji.

Warto wspomnieć także o możliwościach, jakie w przypadku działalności nierejestrowanej daje dropshipping. To model logistyczny pozwalający na prowadzenie sprzedaży bez magazynu i przenoszący kluczowe procesy na hurtownię, w której się zaopatrujesz. Dzięki takiemu rozwiązaniu redukujesz więc ponoszone koszty oraz ryzyko inwestycyjne, maksymalizując tym samym swoje zyski w ramach obowiązującego Cię limitu.

Choć bez zakładania firmy możesz sprzedawać produkty z bardzo wielu różnych kategorii, nie wszystkie sprawdzą się równie dobrze z perspektywy ograniczeń działalności nierejestrowanej. Najbardziej atrakcyjne pomysły na handel w tym modelu prezentujemy poniżej:

Sprzedaż materiałów cyfrowych

Handel plikami cyfrowymi to jeden z najlepszych pomysłów na sprzedaż bez działalności gospodarczej. Wszystko za sprawą maksymalnej redukcji ponoszonych kosztów. Monetyzacja własności intelektualnej nie wymaga opłacania skomplikowanych procesów logistycznych, pozwalając Ci traktować przychód jak dochód.

Sprzedawać możesz materiały cyfrowe różnego rodzaju — od e-booków, przez kursy i szkolenia online, aż po grafiki, zdjęcia i utwory muzyczne. Wszystko zależy od tego, na jakiej dziedzinie znasz się najlepiej i w jaki sposób chcesz pozyskiwać swój asortyment. Do dyspozycji masz zarówno oferty internetowych dostawców, jak i produkty wytwarzane we własnym zakresie.

Ogromnym plusem działalności tego typu jest również pełna automatyzacja sprzedaży. Nie musisz tracić czasu na realizację zamówień, ponieważ produkty wysyłane będą do klientów natychmiast po dokonaniu przez nich płatności. Aby korzystać z takich udogodnień, wystarczy sięgnąć po funkcjonalną platformę e-commerce. Dzięki niej z łatwością połączysz swoją działalność nierejestrowaną z innymi obowiązkami, takimi jak studia czy praca na etacie. 

Sprzedaż odzieży i akcesoriów

Handel ubraniami nie wymaga ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej, więc doskonale sprawdza się w przypadku działalności nierejestrowanej. Odzież możesz nabywać w różnego rodzaju hurtowniach, ale też — jeśli tylko posiadasz niezbędne umiejętności — produkować samodzielnie. Ciekawy pomysł stanowi na przykład sprzedaż koszulek czy akcesoriów z nadrukami. W ten sposób zaoferujesz swoim klientom absolutnie unikalny i personalizowany asortyment.

Sprzedaż rękodzieła

Wspomnieliśmy już o tym, że swoje produkty możesz wytwarzać własnoręcznie. Artykuły hand made to świetny pomysł na asortyment sklepu prowadzonego w ramach działalności nierejestrowanej. Pozwalają Ci bowiem ograniczyć koszty pozyskania towaru, a tym samym zmaksymalizować zysk w zakresie dozwolonego limitu. Co zaś najważniejsze, możesz w tym przypadku zarabiać na swoich pasjach i umiejętnościach. Do popularnych produktów DIY zaliczają się między innymi:

  • personalizowane albumy i scrapbooki,
  • biżuteria i akcesoria,
  • dekoracje do domu,
  • stojaki na alkohole,
  • obrazy i plakaty,
  • zabawki z naturalnych materiałów,
  • artykuły wpisujące się w trendy eko.

Rękodzieło daje Ci ogromne możliwości w zakresie kreowania własnej marki. Przetestowanie pomysłu na tego typu biznes pod parasolem działalności nierejestrowanej wydaje się więc znakomitym rozwiązaniem.

Sprzedaż mebli

Handel meblami bez działalności gospodarczej może wyglądać nieco inaczej niż w przypadku opisanych wyżej kategorii. Wyroby tego typu odznaczają się zazwyczaj wyższymi cenami, toteż wystarczy sprzedać parę produktów miesięcznie, aby osiągnąć dozwolony limit przychodów. Jest to zatem atrakcyjne rozwiązanie dla majsterkowiczów, którzy chcą dorobić na swojej pasji.

Swoim klientom możesz oferować na przykład drewniane meble ogrodowe, huśtawki dla dzieci czy stoliki i krzesła do domu. Dzięki działalności nierejestrowanej bez ryzyka wejdziesz na rynek e-commerce i sprawdzisz, czy Twoje produkty cieszą się wystarczającym zainteresowaniem.

Sprzedaż okazjonalna

Skoro nie rejestrujesz działalności i nie przypisujesz żadnych kodów PKD do swojego sklepu, możesz swobodnie żonglować asortymentem. To znakomita okazja, aby spróbować swoich sił w sprzedaży okazjonalnej. Wiosną możesz handlować na przykład akcesoriami ogrodowymi, latem basenami rozporowymi, jesienią zniczami, a zimą dekoracjami świątecznymi. Zmiany towaru nie będą wiązały się z żadnymi formalnościami, a korzystając z dropshippingu, unikniesz też problemów z zalegającymi na stanie produktami, które nie zdążą się sprzedać.

Gdzie prowadzić sprzedaż bez działalności gospodarczej?

Pamiętaj, że bez działalności gospodarczej możesz sprzedawać wszystko, co nie wymaga:

  • rejestracji na kasie fiskalnej (np. biżuteria z metali szlachetnych),
  • statusu płatnika VAT (np. elektronika),
  • dodatkowych pozwoleń i koncesji (np. alkohol).

Jeśli kierując się powyższymi obostrzeniami, znajdziesz idealną kategorię produktów dla siebie, zaczniesz się prawdopodobnie zastanawiać, gdzie prowadzić ich sprzedaż. Spośród wielu różnych kanałów internetowych należy wybrać te, w których przebywają przedstawiciele Twojej grupy docelowej. Zweryfikuj też wysokość prowizji w poszczególnych serwisach i upewnij się, że opłaty te nie pochłoną zbyt dużej części Twojego przychodu.

Prowadząc sprzedaż bez działalności gospodarczej warto zainteresować się przede wszystkim:

  • Własnym sklepem internetowym — który pozwoli Ci prowadzić sprzedaż całkowicie niezależnie i bez ukrytych kosztów. Dzięki wykorzystaniu innowacyjnej platformy SaaS witrynę z łatwością uruchomisz samodzielnie.
  • Kontem w Allegro — czyli najpopularniejszym serwisie zakupowym w Polsce. Choć korzystanie z niego wiąże się z różnymi prowizjami, to portal ten posiada też sekcję przeznaczoną wyłącznie dla prywatnych sprzedawców (Allegro Lokalnie).
  • Marketplace’ami dla twórców rękodzieła — które zrzeszają fanów unikalnego designu i działają na różnych zasadach w zależności od kategorii produktów.

Prowadzenie sprzedaży bez działalności gospodarczej to znakomity pomysł na przetestowanie swojego pomysłu na biznes bez zbędnych formalności, kosztów i ryzyka. Do wyboru masz naprawdę szeroki wachlarz towarów, które w takim modelu możesz zaoferować swoim potencjalnym klientom. Nie trać więc czasu, tylko uruchom własny sklep na przykład na platformie Sky-Shop i sprawdź, czy e-commerce to branża dla Ciebie!