Wysyłka kurierem? Sprawdź, jak prawidłowo zabezpieczyć przesyłkę!

Kobieta pakuje przesyłkę

Odpowiednie zapakowanie przesyłki jest jednym z ważniejszych elementów, jeśli chcemy bezpiecznie dostarczyć jej zawartość do naszych bliskich, czy klientów. Musimy pamiętać, że istnieją różne rodzaje przesyłek, a co za tym idzie nie wszystkie przedmioty będziemy pakować tak samo. Czy potrzebne nam odpowiednie opakowanie? I jak zabezpieczyć przesyłkę by mieć pewność, że przejdzie ona bezpiecznie przez podróż?

Do jakiego rodzaju zalicza się nasza przesyłka kurierska – dlaczego to takie ważne

Zależnie od rodzaju przesyłki kurierskiej, będzie różnił się sposób jej prawidłowego zapakowania. Stąd takie istotne jest, aby zawczasu zidentyfikować typ przesyłki jaki będziemy wysyłać. Zazwyczaj wyróżniamy trzy rodzaje przesyłek kurierskich; kopertę, paczkę i  paletę. Zapewne najbardziej interesować nas będzie paczka, gdyż koperta kurierska odnosi się do nadawania dokumentów, czasem prasy, zaś palety używane są do transportu przedmiotów ważących więcej niż 30 kg jak np. sprzęt RTV i AGD. Jeśli zaś chodzi o paczki kurierskie powinniśmy rozróżnić paczki gabarytowe oraz niestandardowe. Do gabarytowych będziemy zaliczać takie, które przekraczają z góry narzucone przez przewoźnika parametry dotyczące wagi i rozmiaru przesyłki. Natomiast niestandardowe to wszystkie paczki, które nie są przesyłane w postaci klasycznego sześcianu – w pudełku – oraz mają wystające elementy. Należy pamiętać, o dokładnym sprawdzeniu wielkości i wagi paczki kurierskiej, gdyż od tego w dużej mierze zależy cena jaką płacimy za usługę, a co za tym idzie w razie pomyłki zapewne będzie ona wzrastać.

Kobieta otwiera przesyłkę

Elementy niezbędne do prawidłowego zapakowania przesyłki

Pierwszym niezbędnym elementem, który przyjdzie nam na myśl zapewne będzie kartonowe pudełko, do którego zapakujemy przedmiot, który chcemy przesłać. Oczywiście możemy wykorzystać już pudełka jakie mamy np. po butach, jednak wtedy musimy liczyć się z tym, że wymiary nie będą dokładnie takie jakich potrzebujemy. Jeśli chcemy uniknąć tego dylematu, rozwiązaniem jest hurtownia opakowań kartonowych Mandras, gdzie znajdziemy pudełko idealnie dopasowane do wielkości i rodzaju zawartości naszej przesyłki.

Gdy posiadamy już niezbędne opakowanie, warto zatroszczyć się o większe bezpieczeństwo paczki, zwłaszcza jeśli jej zawartość jest delikatna jak np. w przypadku kosmetyków. Dlatego powinniśmy zaopatrzyć się w elementy takie jak folia bąbelkowa, oraz wypełniacze różnego rodzaju, takie jak kartonowe wypełniacze, czy „chrupki”, które pomogą ustabilizować przedmiot, by nie poruszał się w trakcie przewozu, a tym samym, by nie nastawiał się na uszkodzenie. Przy wysyłce drobnych przedmiotów warto zakupić koperty bąbelkowe. Zaś jeśli mowa o akcesoriach przydatnych przy zabezpieczeniu paczki, przydać nam się może folia strech używana do owijania pudełek.

Jak zapakować określone przedmioty – krok po kroku

Wspomniane wcześniej delikatne przedmioty powinniśmy owinąć w folię bąbelkową, następnie włożyć delikatnie do dopasowanego rozmiarem pudełka i uzupełnić całość wypełniaczami, tak by zawartość nie miała możliwości poruszania się w czasie transportu. Przy zamykaniu przesyłki z pewnością przydatna będzie taśma klejąca. Jeśli do czynienia mamy z dużymi elementami takimi jak meble, przed wysyłką warto sprawdzić, czy nie można ich w jakiś sposób rozkręcić nie szkodząc przy tym rzecz jasna strukturze mebla. W ten sposób przesyłka może być mniejsza, bardziej ekonomiczna, a co więcej łatwiejsza do zapakowania. Nie zapominajmy o tym, że paczka kurierska musi mieć odpowiedni kształt i wymiary, by nie została ona odrzucona.

Wysłanie paczki pocztą kurierską jest łatwym zadaniem, zwłaszcza jeśli wiemy jak odpowiednio zapakować przesyłkę. Z pewnością powinniśmy pamiętać, aby przed samym nadaniem wysyłki sprawdzić, czy prawidłowo nakleiliśmy etykiety i nalepki przewozowe, gdyż w innym przypadku paczka może zostać nieprzyjęta przez firmę przewozową lub niedostarczona na miejsce. Dodatkowo musimy wiedzieć, że kurierem nie możemy wysłać wszystkiego, więc w razie jakichkolwiek wątpliwości powinniśmy sprawdzić na stronie firmy, jakich artykułów nie przewożą.