Co to jest VLAN i do czego służy?

Skonfigurowany VLAN stoi w domu

Stworzenie kilku osobnych sieci w jednej to bezpieczne rozwiązanie, które polecane jest użytkownikom sprzętu internetowego. VLAN, bo to o nim właśnie mowa, umożliwia stworzenie kilki odrębnych sieci, dzięki czemu urządzenia podpięte do osobnych gniazd będą działały zupełnie niezależnie. To bardzo korzystne rozwiązanie szczególnie w dużych firmach, w których bardzo ważną kwestią jest bezpieczeństwo wewnętrzne.

VLAN – co to jest?

Najprostszym wyjaśnieniem pojęcia VLAN jest uzyskanie odrębnych bezpiecznych połączeń w obrębie tej samej sieci. Takie rozwiązanie bardzo mocno poprawia bezpieczeństwo i pozwala na kontrolę dostępu do poszczególnych zasobów w firmie. Takie rozwiązania to bardzo korzystna opcja dla właścicieli budynków, w których z jednej sieci korzysta wiele podmiotów.

Jak można podzielić sieć? – postaw na VLAN

Bardzo często w biurowcach pracuje wiele firm, które chcą korzystać z jednej sieci internetowej. Aby żaden z podmiotów nie mógł korzystać z zasobów innej firmy ani nie miał dostępów do danych wrażliwych konieczne jest skonfigurowanie sieci VLAN i podział tak, aby każda z firm pracowała w obrębie odrębnej sieci. Do tego celu można wykorzystać router z wieloma interfejsami, z którego każdy będzie dopasowany do innej firmy, której nadawane jest osobne IP.

VLAN konfiguracja – jak zrobić to od podstaw

Posiadając router możemy samodzielnie skonfigurować osobne VLAN-y. Możemy to zrobić w kilku prostych krokach.

  1. Najpierw należy zalogować się do routera i wybieramy LAN, a następnie Switch.
  2. Prawie na samym środku u góry mamy opcję Add, w którą należy kliknąć, aby dodać nowy VLAN.
  3. Tworzymy VLAN123 i oznaczamy port LAN, którędy będzie udostępniany. Po zatwierdzeniu mamy utworzony VLAN ID.
  4. W zakładce Lan General Setup możemy utworzyć właściwą sieć dla świeżo powstałych VLAN. Dla VLAN 123 możemy stworzyć profil o nazwie lan123 i włączyć sieć przyciskając Enable.
  5. Należy pamiętać również o wpisaniu adresu IP, maski, a także włączeniu serwera DHCP i wpisaniu DNS-ów.

Choć na pozór tworzenie osobnych sieci VLAN może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości tak nie jest. Trochę praktyki i tak naprawdę każda kolejna sieć powstanie szybciej niż wcześniejsza.

Dlaczego warto postawić na VLAN?

Korzystanie ze wspólnej sieci może się sprawdzić w obrębie jednego gospodarstwa domowego lub małej firmy. W przypadku gdy z sieci korzysta więcej osób, stworzenie osobnych połączeń jest koniecznością, która zapewni bezpieczeństwo osobom z niej korzystających. Dobrym przykładem może być działalność dużej firmy, gdzie poszczególne działy nie powinny mieć dostępu do niektórych informacji, co więcej do wrażliwych danych nie powinny mieć też dostępu goście, którzy w trakcie wizyty w firmie mogą zechcieć skorzystać z łącza. W takim wypadku utworzenie osobnych sieci jest wręcz koniecznością, która pozwoli na ochronę danych i tajemnic firmowych.