Co zrobić, jeżeli ktoś zarejestrował mój znak towarowy w Urzędzie Patentowym?

Znak towarowy

Rejestracja znaku towarowego to uzyskanie prawa ochronnego na oznaczenie (najczęściej nazwa lub logo). Tutaj obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Oczywiście, nie ma obowiązku rejestrowania znaków towarowych i wielu przedsiębiorców tego nie robi. To powoduje, że każdy, kto będzie chciał zarejestrować ich znak towarowy, najczęściej taką formalną ochronę otrzyma. Co zrobić, jeżeli zarejestrowany znak towarowy jest taki sam lub bardzo podobny do Twojego? Co w sytuacji, gdy ktoś próbuje zarejestrować nazwę lub logo, który od dawna wykorzystujesz w swoim biznesie?

Jakie są prawa do marki przed i po rejestracji znaku towarowego?

W świetle obowiązującego prawa znak towarowy to każde oznaczenie, które wyróżnia towary lub usługi na rynku. W praktyce najczęściej jest to nazwa lub logo, którym posługuje się dany przedsiębiorca w celach komercyjnych.

Znak towarowy można zastrzec w Urzędzie Patentowym. Wielu przedsiębiorców to jednak lekceważy głównie ze względu na kwestie formalne oraz koszty z tym związane. W rzeczywistości kwota wpłacana raz na 10lat jest nieduża w przeliczeniu na rok. Ponadto polskie prawo nie nakłada na każdego obowiązku formalnej ochrony marki. Wiele firm odkłada więc zabezpieczenie swojego znaku towarowego na później, przez co nie tylko wiele traci, ale również naraża się na niebezpieczeństwo ze strony nieuczciwej konkurencji.

Rejestracja znaku towarowego gwarantuje swoisty monopol handlowy na dane towary i usługi na rynek zarówno krajowy, jak i zagranicznym w zależności od urzędu, w którym zdecydujemy się zgłosić oznaczenie. Zastrzeżenie znaku towarowego oznacza prawo do wyłącznego posługiwania się konkretnym oznaczeniem przez osobę lub podmiot do tego uprawnione. Rejestracja znaku towarowego to możliwość czerpania z niego korzyści zarobkowych, a także sposobność do udzielenia licencji na korzystanie ze znaku osobom trzecim.

Jedną z korzyści wynikających z zarejestrowania znaku towarowego jest prawo do stosowania symbolu ®. W ten sposób sygnalizujesz innym podmiotom, że Twój znak jest chroniony świadectwem rejestracji.

Dla porównania te prawa do marki bez rejestracji są mocno niepewne i wysoce ograniczone. Ale również nie wykluczają walki z nowo zgłoszonymi znakami, czy zwalczaniem nieuczciwej konkurencji gdy ktoś używa naszego oznaczeni. Zwlekając z ochroną znaku, dajesz m.in. możliwość działania tzw. trollom patentowym. To podmioty, które lokalizują przedsiębiorstwa, które całkiem dobrze prosperują i zastrzegają ich znaki towarowe dla siebie.

Pamiętaj! Najlepszą ochroną dla Twojej firmy jest jak najszybsze zarejestrowanie znaku towarowego.

Jeżeli ktoś próbuje zarejestrować nazwę, symbol, logo lub motyw, który wykorzystujesz w swojej firmie, zgłoś sprzeciw w terminie 3 miesięcy od publikacji zgłoszenia znaku towarowego w Biuletynie Urzędu Patentowego. Termin ten nie podlega przywróceniu.

W jaki sposób ktoś może zastrzec znak towarowy, który należy do nas?

Aby stać się faktycznym posiadaczem praw do znaku towarowego, należy go zarejestrować w Urzędzie Patentowym. Potwierdzeniem takiego zabezpieczenia prawnego jest świadectwo ochronne, które jest porównywalne z mocą aktu notarialnego. Wniosek o rejestrację znaku towarowego może złożyć:

  • osoba fizyczna nieprowadząca JDG (także obcokrajowiec),
  • osoba fizyczna prowadząca JDG (przedsiębiorca),
  • spółka cywilna,
  • osoby prawne m.in. spółki kapitałowe, jednostki samorządu terytorialnego, uczelnie i fundacje, związki zawodowe, partie polityczne),
  • organy administracji rządowej,
  • państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, działające w imieniu Skarbu Państwa.

W jaki sposób ktoś może zastrzec znak towarowy, który należy do nas

Zastrzeganie znaku towarowego w Polsce odbywa się dwuetapowo.

  1. Zgłoszenie – polega na złożeniu wniosku do Urzędu Patentowego z danymi zgłaszającego, formą znaku (np. słowna, słowno-graficzna, graficzna), klasyfikacją nicejską z właściwym wykazem towarów i usług. Niezbędne jest również uiszczenie opłaty od zgłoszenia.
  2. Rejestracja – po zgłoszeniu znaku towarowego poddawany jest on badaniu przez Urząd, podczas którego sprawdzane jest, czy znak spełnia wymogi oraz czy nie ma braków w złożonym wniosku. Następnie znak wchodzi w 3-miesięczny okres sprzeciwowy, w którym inne podmioty mogą składać zastrzeżenia do rejestracji. W przypadku ich braku Urząd przesyła decyzję warunkową, a po jej opłaceniu wydaje świadectwo rejestracji danego znaku towarowego.

Właścicielem znaku towarowego zastrzeżonego w Urzędzie Patentowym jest podmiot widniejący w rejestrze. Całą procedurą zgłoszeniową rządzi zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Rodzi to jednak zagrożenie, że znak towarowy może zostać zgłoszony przez każdą osobę fizyczną oraz firmę. Nie ma jednak możliwości, aby zastrzec znak towarowy, dla identycznych towarów i usług, który jest już zarejestrowany i widnieje w Biuletynie Urzędu Patentowego.

Jak sprawdzić, czy ktoś zarejestrował nasz znak towarowy?

Należy pamiętać, że Urząd Patentowy nie udostępnia informacji o zgłoszeniu identycznych lub podobnych znaków towarowych, ani też nie wnosi z urzędu sprzeciwu wobec takich wniosków. To na Tobie spoczywa obowiązek systematycznego sprawdzania, czy inny podmiot nie narusza praw do Twojego znaku towarowego.

Przed dokonaniem zgłoszenia znaku towarowego warto również sprawdzić „czystość” rejestrowanego oznaczenia (zbadanie, czy nie występuje podobne oznaczenie do naszego i czy znak nie będzie naruszał wcześniejszych rejestracji).

Aby to zrobić, możesz np. skorzystać z odpowiednich wyszukiwarek znaków towarowych:

  • Baza Urzędu Patentowego RP (UPRP),
  • Rejestr Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO),
  • Wyszukiwarka Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO).

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej
  • Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego
  • Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 grudnia 2016 r. w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń znaków towarowych
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 sierpnia 2001 r. w sprawie opłat związanych z ochroną wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 września 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat związanych z ochroną wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych

Źródło:

https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/599