Czy warto zakładać spółkę na Słowacji?

Spółka na Słowacji

Artykuł partnera.

Leżąca na południe od polskiej granicy Słowacja to częsty kierunek ekspansji dla polskich przedsiębiorców. Korzystne warunki prowadzenia działalności gospodarczej, niższy niż w Polsce podatek VAT oraz bezpośredni dostęp do klientów ze strefy euro wydaje się kuszący dla przedsiębiorców. Czy warto założyć firmę na terytorium Słowacji?

Czy prowadzenie działalności gospodarczej na Słowacji się opłaca?

Prowadzenie działalności gospodarczej na terytorium Słowacji może okazać się atrakcyjne z kilku względów.

Nasz południowy sąsiad wszedł do strefy euro już 14 lat temu, a zmiana waluty pociągnęła za sobą znaczącą poprawę wskaźników ekonomicznych. Rejestrację spółki poprzedzają łatwe w dopełnieniu formalności, a niższe podatki sprawiają, że przedsiębiorca może w prosty sposób obniżyć swoje zobowiązania podatkowe. Na uwagę zasługują także liczne udogodnienia obejmujące słowacki odpowiednik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Założenie spółki na Słowacji krok po kroku. O czym należy pamiętać?

Firmę na Słowacji można otworzyć wybierając jedną spośród kilku dostępnych form organizacyjno-prawnych spółek handlowych. Do dyspozycji przedsiębiorców oddano:

  • spółkę jawną (sł. verejná obchodná spoločnost – v.o.s.);
  • spółkę komandytową (sł. komanditná spoločnost – k.s.);
  • spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (sł. spoločnost’ s ručením obmedzeným – s.r.o.);
  • spółkę akcyjną (sł. akciová společnost – a.s.).

Jak wygląda założenie spółki s.r.o. na Słowacji?

Decydując się na działalność gospodarczą, należy w pierwszej kolejności wybrać odpowiedni rodzaj spółki. Nie jest to proste, ponieważ poszczególne konstrukcje różnią się między sobą, jeżeli chodzi o wymagany kapitał początkowy, odpowiedzialność za zobowiązania spółki, czy minimalną liczbę wspólników. Wśród polskich przedsiębiorców szczególnie dużą popularnością cieszy się s.r.o., której zasady działania są mocno zbliżone do polskiej spółki z o.o.

Rejestracja spółki na Słowacji nie jest skomplikowana, ale wymaga dopełnienia określonych formalności. W pierwszej kolejności wspólnicy muszą wytypować nazwę firmy, która nie koliduje z już oznaczeniami występującymi na rynku. Następnie niezbędne jest sformułowanie dokumentu założycielskiego spółki u słowackiego notariusza. Kolejnym krokiem, aby otworzyć firmę, jest podpisanie z bankiem umowy o prowadzenie rachunku firmowego oraz wpłata kwoty odpowiadającej kapitałowi zakładowemu. Instytucja finansowa powinna wydać poświadczenie zdeponowania sumy.

Słowackie prawo wymaga także:

  • przedłożenia przez wspólników zaświadczenia o niezaleganiu z zapłatą podatków;
  • złożenia wniosku o rejestrację spółki w rejestrze handlowym;
  • wystąpienie przez spółkę o nadanie numeru podatkowego (odpowiednik polskiego NIP);
  • uzyskanie numeru VAT;
  • zgłoszenie podmiotu do ubezpieczeń.

Działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki s.r.o. wymaga wpłaty kapitału w minimalnej wysokości 5 tysięcy euro, a także utworzenia funduszu rezerwowego, którego wysokość wynosi 10% kapitału zakładowego. Kapitał zakładowy musi być w pełni opłacony, zanim spółka zostanie zarejestrowana.

Założenie firmy na Słowacji wiąże się ze zbliżonym stopniem sformalizowania, co zakładanie polskich firm i zgłaszanie ich do KRS. Cały proces przebiega jednak sprawniej z uwagi na sprzyjającą rozwojowi gospodarczemu administrację.

Większość rodzajów działalności na Słowacji może być prowadzona na zasadach ogólnych. Przed złożeniem wniosku o zarejestrowanie spółki należy jednak ustalić, czy w danym przypadku prawo nie wymaga uzyskania licencji, zezwolenia albo koncesji. Typowym przykładem działalności reglamentowanej jest uzyskanie uprawnień przewoźnika drogowego.

Czy firmy na Słowacji mogą korzystać z wirtualnego biura?

Polscy przedsiębiorcy docenią możliwość zarejestrowania spółki w siedzibie udostępnianej przez biuro wirtualne. Dzięki temu działalność gospodarczą można od razu rozpocząć w prestiżowej lokalizacji, a koszty założenia spółki są znacznie niższe, niż w sytuacji wynajmu tradycyjnego lokalu. Wspólnicy mogą też zarządzać biznesem z dowolnego miejsca na świecie.

Zakładanie firmy na Słowacji a podatek CIT

Prowadzenie spółki na Słowacji wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku od zysków spółki (stanowi on odpowiednik CIT). Standardowa stawka podatku dochodowego wynosi 21%, ale podatnicy korporacyjni mogą skorzystać ze stawki obniżonej – 15%. Warunkiem jest nieprzekroczenie przychodów w wysokości 49.790 euro rocznie. Obniżona stawka CIT jest przeznaczona dla tzw. małych podatników. Podatek u źródła (WHT) wynosi 7%, 19% lub 35% w zależności od kategorii dochodu. Firma na Słowacji nie płaci żadnych podatków lokalnych.

Spółka na Słowacji a podatek VAT

Działając na Słowacji firma może być zobligowana do zapłaty podatku VAT. Bazowa stawka VAT wynosi 20%. Dla porównania w Polsce spółki będące podatnikami VAT co do zasady płacą VAT 23%. Oprócz stawki bazowej obowiązuje VAT obniżony w wysokości 10%. Dotyczy on m.in.:

  • sprzedaży wybranych artykułów żywnościowych i farmaceutyków;
  • sprzedaży wyposażenia medycznego dla osób niepełnosprawnych;
  • sprzedaży czasopism i książek;
  • świadczenia usług zakwaterowania.

Z kolei stawka zerowa obowiązuje m.in. na wybrane usługi pasażerskie.

Obowiązek rejestracji w VAT wygląda podobnie jak w Polsce. Każdy przedsiębiorca ma możliwość zarejestrowania się jako podatnik VAT dobrowolnie. Obowiązek w tym zakresie powstaje, jeżeli w ciągu roku podatkowego przekroczy kwotę transakcji brutto w wysokości 49.790 euro (około 215 tysięcy złotych, a więc nieco więcej niż w Polsce). Formalność rejestracji należy zrealizować w terminie 20 dni od daty przekroczenia limitu, choć w niektórych przypadkach przepisy skracają ten termin o połowę.

Należy zaznaczyć, że prawo na Słowacji przewiduje też przypadki zwolnienia z VAT. Zwolnienie nie jest jednak tym samym, co stawka zerowa, która nadal obliguje do składania deklaracji.

Czy warto założyć firmę na Słowacji? Pozostałe korzyści

Zalety prowadzenia działalności gospodarczej na Słowacji to nie tylko niższy VAT. Przede wszystkim niższy jest zakup środków transportowych, ponieważ słowackie prawo pozwala na odliczenia VAT w całości od wartości transakcji. Podatek obrotowy jest w całości zaliczany do kosztów uzyskania przychodu.

Spółka musi mieć jednego dyrektora, który nie odpowiada za jej zobowiązania podatkowe, chyba że zostanie stwierdzone umyślne uchybienie. Członkowie zarządu spółki muszą mieć pełną zdolność cywilnoprawną. Jeżeli członek zarządu jest zatrudniony przez spółkę, może płacić ZUS na Słowacji.

Osoba prawna nie płaci podatku od dywidendy wypłacanej wspólnikom. Opodatkowanie występuje na płaszczyźnie podatku dochodowego od osób fizycznych i wynosi tylko 7%.

Osoby prawne mogą skorzystać z szeregu ulg podatkowych, jak chociażby R&D związanej z badaniami, czy ulgi IP powiązanej z kapitałem intelektualnym.

Dodatkową oszczędnością jest brak konieczności posiadania kasy fiskalnej dla spółek, które działają wyłącznie w internecie (np. e-sklepy). Kasa fiskalna jest wymagana wyłącznie w przypadku oferowania sprzedaży stacjonarnej.

Na uwagę zasługują też stosunkowo niskie koszty utrzymania spółki. W skali roku będzie to kwota kilkuset euro obejmująca przede wszystkim obsługę księgową oraz korzystanie z biura wirtualnego.

Jak założyć spółkę na Słowacji? Samodzielnie czy z pomocą kancelarii prawnej?

Założenie spółki na Słowacji może okazać się strzałem w dziesiątkę dla osób, które planują dynamiczny rozwój biznesu i poszukują bezpiecznego, a przede wszystkim stabilnego środowiska prawno-podatkowego, które pozwoli na budowanie marki i dotarcie do zupełnie nowego segmentu klientów. Tak, jak w przypadku wszystkich spółek offshore, również biznes na Słowacji wymaga dobrego rozeznania. Nie chodzi wyłącznie o znajomość rynku i preferencji odbiorców, ale też niuansów systemu prawnego oraz fiskalnego.

Wspólnicy, którzy rozważają przeniesienie firmy z Polski na Słowację powinni rozważyć skorzystanie z kompleksowego wsparcia oferowanego przez kancelarię prawną. Zespół Oniszczuk & Associates od lat specjalizuje się w zakładaniu i bieżącej obsłudze prawnej spółek zagranicznych. Więcej szczegółów dotyczących rejestracji działalności na Słowacji znajdziesz pod adresem: https://oniszczuk.com/uslugi/zakladanie-spolek-za-granica/firma-na-slowacji/.