Dlaczego automatyczny system kontroli dostępu jest użyteczny na uniwersytecie?

Automatyczny system kontroli dostępu

Wszędzie tam, gdzie przechowuje się dane drażliwe należy zachować maksymalny poziom bezpieczeństwa. Dotyczy to również uniwersytetów. Dlatego też coraz więcej dyrektorów decyduje się na wprowadzenie kontroli dostępu. Warto oczywiście wybrać taki system, który zapewnia maksimum bezpieczeństwa, ale też wygodę użytkowania.

Czym jest system kontroli dostępu?

System kontroli dostępu pełni niezwykle ważną rolę. Zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale też lepszą organizację pracy. Bardzo dobrze sprawdza się na uniwersytetach. Systemy kontroli dostępu są to zespoły wzajemnie powiązanych urządzeń, których działanie ma na celu ograniczenie osobom nieupoważnionym wstępu do danych miejsc, zaś sama kontrola dostępu jest metodą opartą na urządzeniach i systemach, które pozwalają na zdalne koordynowanie nie tylko drzwi, ale też szlabanów czy bram. Przy szkołach wyższych bardzo często znajdują się małe parkingi, które przeznaczone są dla samochodów służbowych. Dzięki kontroli dostępu osoby nieupoważnione nie będą mogły wjechać na dany parking, zatem nie trzeba obawiać się, że zajmą nie swoje miejsce. Jednocześnie system kontroli dostępu wpływa na bezpieczeństwo przechowywanych dokumentów w całym obiekcie. W takim przypadku można znacząco zaoszczędzić, gdyż nie ma konieczności zatrudniania pracowników ochrony. Nie bez znaczenia jest także fakt, że mechaniczne systemy nie sprawdzają się zupełnie, gdyż klucze bardzo łatwo zgubić, a gdy któryś z pracowników zgubi swoje klucze, to nie można po prostu dorobić nowego kompletu, lecz trzeba wymienić wszystkie zamki, gdyż w przeciwnym razie bezpieczeństwo danych czy przechowywanych dokumentów jest zagrożone.

System kontroli dostępu na uniwersytecie – z jakich funkcji można skorzystać?

Efektywnie działający system kontroli dostępu zabezpiecza dane punkty przed dostaniem się do nich osób nieuprawnionych. Sprawdzi się np. w sekretariatach, ale i laboratoriach, gdzie prowadzone są badania. Jednocześnie można wykorzystać dodatkowe funkcje. Jedną z nich jest bezpieczna ewakuacja. Otóż wyobraźcie sobie, że inteligentne systemy kontroli dostępu pozwalają na szybkie przeprowadzenie ewakuacji, odbezpieczając wytyczone drogi ewakuacyjne. Ponadto można regularnie kontrolować ruch w obiekcie, ale też prowadzić ewidencję czasu pracy. Bardzo dobrze sprawdzają się dyskietki. Karta dostępu jest prostym, ale skutecznym rozwiązaniem. Można też wprowadzić PIN bądź hasło, a nawet zastosować identyfikatory biometryczne, które oparte są na odczycie linii papilarnych, czy też rozpoznawaniu tęczówki oka. 

System kontroli dostępu – rozwiązania skrojone do Waszych potrzeb

Decydując się na system kontroli dostępu, możecie zastosować różne metody, np. identyfikację biometryczną do drzwi wewnętrznych, zaś kartę dostępu do drzwi zewnętrznych. Jednocześnie karty dostępu do niektórych pomieszczeń mogą posiadać tylko osoby, które są upoważnione. Natomiast dostęp do pomieszczenia gospodarczego mogą posiadać tylko pracownicy niższego szczebla. Trzeba przyznać, że zarządzanie pracownikami jest w tym przypadku zdecydowanie łatwiejsze i efektywniejsze. W miejscach, gdzie przechowywane są prace egzaminacyjne studentów można wprowadzić kartę dostępową do identyfikacji, a następnie kod PIN. Sami możecie przyznawać uprawnienia w kontroli dostępu. Możecie też wykorzystywać różne systemy, które działają niezależnie.