Dlaczego należy przeprowadzać przegląd klap dymowych?

Strażak przeprowadza przegląd klap dymowych w budynku

Gdy mowa o pożarze, pierwszym zagrożeniem, które przychodzi do głowy, jest oczywiście ogień, jednakże to nie on jest najczęstszą przyczyną zgonów. W przypadku pożaru w budynkach znacznie groźniejszym przeciwnikiem jest dym.

Dym – przeciwnik numer jeden

Ogień i dym to zabójcze połączenie, jednakże to ten drugi jest odpowiedzialny za większość zgonów podczas pożarów. Gęste kłęby ciemnego dymu w naturalny sposób blokują pole widzenia, utrudniając nawigację wewnątrz budynku, co już samo w sobie stanowi duże utrudnienie dla ewakuujących się ludzi. Co więcej, każdy palny materiał generuje dym, który podczas wdychania powoduje szereg konsekwencji, takich jak spowolnienie procesów decyzyjnych czy problemy z oddychaniem. Proces niepełnego spalania w środowisku o obniżonej zawartości tlenu – w przypadku pożaru najczęściej tlen zostaje zużyty przez ogień – prowadzi do powstawania tlenku węgla, potocznie znanego jako czad. Ten bezbarwny, pozbawiony woni gaz jest ekstremalnie niebezpieczny, gdyż wiąże się z hemoglobiną we krwi przeszło 200 razy szybciej niż tlen. W efekcie uniemożliwia prawidłowe działanie organizmu, powoduje nudności, ból, zawroty głowy, wymioty, a w wysokich stężeniach wywołuje omdlenie, stan śpiączki oraz śmierć.

Klapy dymowe – najlepsza kontra dla dymu

Klapy oddymiające to urządzenia, które – zgodnie ze swoją nazwą – mają na celu odprowadzanie ciepła oraz dymu, gdy w obiekcie zostanie wykryty ogień. Klapy są połączone z centralnym systemem oddymiającym lub centralą systemu przeciwpożarowego, przez co ulegają one otwarciu w razie wykrycia jakiegokolwiek zagrożenia – w tym wysokiej temperatury. Klapy stanowią wyjątkowo ważny element zabezpieczeń, gdyż pozwalają odprowadzić dym z klatek schodowych, które w większości przypadków stanowią jedyne bezpieczne drogi ewakuacyjne z wyższych pięter. Ze względu na fakt, że gazy powstałe podczas procesu spalania unoszone są do góry, skutecznie działające klapy są niezbędne, aby udrożnić kanały ewakuacyjne znajdujące się ponad epicentrum pożaru.

Konserwacja klap oddymiających

Jak każdy element instalacji przeciwpożarowej, tak samo klapy wymagają stałego dozoru, aby utrzymać wymaganą przez prawo sprawność. Podstawowym dokumentem regulującym częstotliwość przeprowadzania inspekcji jest Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719), które określa, iż przegląd klap dymowych powinien odbywać się nie rzadziej, niż raz w roku. Aby wykonać inspekcję, konieczna jest obecność specjalistów, którzy zadbają o gruntowne sprawdzenie siłowników, termowyzwalaczy, systemu otwierania, regulacji klapy, skrzynki alarmowej oraz działania czujek, odpowiedzialnych za otwarcie klap. Ze względu na współdziałanie systemu oddymiania z pozostałymi elementami instalacji przeciwpożarowej warto zadbać, aby przeglądy urządzeń odbywały się w podobnym terminie.