Korzyści z zastosowania przemysłowych modemów GSM

Przemysłowe modemy GSM

Systemy automatyki w przemyśle wykorzystują wiele z dostępnych standardów transmisji danych. Wynika to przede wszystkim głównie ze specyficznych potrzeb aplikacji, które mogą być bardzo różne w zależności od branży. Z tego względu modemy GSM pozwalające na wymianę danych w sieci GSM/GPRS.

Przemysłowe modemy GSM -Ogólna zasada działania

Przemysłowe modemy GSM to nowoczesne urządzenia elektroniczne, które przede wszystkim w prosty sposób potrafią modulować, a także nadawać sygnały w celu odbioru określonych danych, takich jak na przykład wiadomości SMS czy też poczta elektroniczna. Warto zaznaczyć, że funkcjonują one zawsze w oparciu o dostęp do sieci komórkowej i wykorzystują kartę SIM oraz lokalny port szeregowy. Mogą być również podłączone do laptopów (za pomocą prostego portu USB) lub też do zaawansowanych systemów przemysłowych.

Standardowe modele mają prąd pracy około 800-900mA, moc wyjściową 1W lub 2W i czułość od -90 do -106dBm. Ważą też od 150 do 200g, obsługują kilka niezależnych pasm (zwłaszcza 850MHz, 900MHz czy też 1800MHz). Zostały zaprojektowane z kilkoma wygodnymi złączami (D-Sub 9-pin, SMA, USB B mini, itp.).

Wybór odpowiedniej technologii wymiany danych zależy między innymi od architektury samego obiektu, a także charakteru komunikacji, która ma być prowadzona. Jednym z głównych powodów, dla których klienci wybierają właśnie wymianę danych z wykorzystaniem technologii GSM, jest fakt, że odległości transmisji są bardzo duże, a tym samym mogą być wykorzystywane niemal wszędzie. Ponadto na komunikację nie ma wpływu ukształtowanie terenu ani przeszkody naziemne, nie ma też potrzeby stosowania masztów antenowych. Instalacja tego rodzaju systemów jest prosta, a koszty eksploatacji można utrzymać w akceptowalnych granicach.

Najważniejsze cechy przemysłowych modemów GSM

Modem przemysłowy GSM jest ceniony za swoją uniwersalność, a jednocześnie za bardzo dużą funkcjonalność. W związku z tym można go wdrożyć w systemie automatyzacji całego przedsiębiorstwa, aby w ten sposób uzyskać bardziej wydajny model działania. Warto zaznaczyć, że tego rodzaju urządzenie zapewnia stabilne połączenie, a tym samym płynny transfer informacji nawet podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak na przykład deszcz, śnieg czy też silny wiatr. Kolejną niewątpliwą zaletą jest zaskakująco prosta konfiguracja. Wynika to przede wszystkim z faktu, że modem wystarczy podłączyć do sterownika, a adresy i numery telefonów można wprowadzić za pomocą specjalnego oprogramowania.

Warto też podkreślić, że przemysłowe modemy GSM mogą być bezpiecznie wykorzystywane na co dzień dzięki wieloskładnikowemu systemowi alarmowemu. W związku z tym ryzyko wycieku ważnych danych poza firmę, przedsiębiorstwo jest minimalne. Na koniec warto również wspomnieć, że są one kompatybilne z wieloma komponentami jednocześnie.

Szybkie modemy zapewniają komunikację bezprzewodową dla szybkiego transferu informacji. Modemy przemysłowe przeznaczone są między innymi do sterowania procesami przemysłowymi, np. w transporcie, rolnictwie, ochronie czy też opiece zdrowotnej.

Rodzaj posiadanej karty SIM decyduje o konfiguracji połączenia VPN z urządzeniem. Jeśli na przykład chcesz, aby urządzenie było serwerem, potrzebujesz w tym przypadku karty ze statycznym adresem IP. Jeśli natomiast chcesz, aby urządzenie tego rodzaju było tylko klientem, wystarczy karta z dynamicznym adresem IP.