Na co zwrócić uwagę przy zakupie powerbanku?

Mężczyzna trzyma w dłoni powerbanka

Powerbank to obecnie praktycznie niezbędne urządzenie dla każdego, kto często przebywa poza domem. Polecany do pracy, szkoły, na wycieczki czy wyjazdy służbowe. Dzięki nim w bezproblemowy i szybki sposób można naładować różnego rodzaju urządzenia, np. telefony, tablety czy nawet laptopy. Jak jednak wybrać najlepszy powerbank? Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak znaleźć idealny model do swoich potrzeb.

Ile mAh powinien mieć dobry powerbank?

Najistotniejszą cechą każdego powerbanku jest jego pojemność. To pierwsze w kolejności kryterium, na które należy zwrócić uwagę. Określa ono ilość energii, którą jest w stanie pomieścić akumulator, a następnie przekazać innym urządzeniom podłączonym do niego. Pojemność wyrażana jest w miliamperogodzinach (mAh) i najczęściej wynosi od 5000 do 10000 mAh. Na rynku można jednak znaleźć powerbanki o znacznie większe pojemności, np. 30 000 mAh, takie modele polecane są głównie osobom, które większość dnia spędzają w terenie, jednocześnie korzystając ze sprzętu elektronicznego wymagającego ładowania.

Czy jednak więcej znaczy lepiej? Niezupełnie. Powerbanki posiadające ponad 10000 mAh są dobre dla osób naprawdę potrzebujących zasilić wysoce „prądożerne” urządzenia. Takie modele charakteryzują się sporym rozmiarem i ciężarem, który przeszkadzać będzie na co dzień, np. w torebce czy w plecaku. Jeśli powerbank potrzebny jest do naładowania telefonu raz na jakiś czas albo podładowania laptopa, lepiej postawić na znacznie mniejsze pojemności.

Poleca się głównie modele posiadające 10000 mAh. Pozwalają one zazwyczaj na dwukrotne naładowanie telefonu do pełna albo znacznego podładowania laptopa, tabletu czy nawet aparatu. Takim powerbankiem można również „podtrzymać przy życiu” innego rodzaju urządzenia, np. głośniki bezprzewodowe, czytniki e-booków czy smartwatche.

Czy 10 000 mAh to dużo?

Powerbank 10000 mAh to obecnie najpopularniejszy model, który spotyka się na rynku. Urządzenia o takiej pojemności można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Skąd taka popularność? Dostępne na rynku telefony charakteryzują się akumulatorami rzędu 4 000 – 5 000 mAh, co sprawia, że kupowanie powerbanków o podobnej pojemności przestało być opłacalne. Za to powerbank 10000 mah jest w stanie bez problemu prawie dwukrotnie naładować telefon, zaczynając od 0 do 100%. Takie rozwiązanie jest praktyczne, atrakcyjne cenowo, a co równie ważne, nieokupione sporym rozmiarem czy też ciężarem.

Powerbank 10000 mAh łączy w sobie praktyczną pojemność, lekkość urządzenia i dogodny rozmiar. Modele z taką specyfikacją często mają różne kształty i wielkości. Sprawdzą się one dobrze zarówno w torebce, plecaku, jak i kieszeni. Dzięki temu urządzenie można mieć zawsze przy sobie, aby skorzystać z niego, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Warto pamiętać, że powerbank 10000 mAh to nie urządzenie o imponującej pojemności. Jest to obecnie standard, który poleca się użytkownikom.

Jaki powerbank najlepiej kupić?

Pojemność to jednak nie wszystko, na co należy zwrócić uwagę. Jest wiele innych cech urządzenia, które muszą być odpowiednio dobrane, aby zapewnić funkcjonalne użytkowanie. Jedną z nich jest ilość oraz rodzaj portów USB. Niektóre modele oferują kilka wejść, by umożliwiać ładowanie kilku sprzętów jednocześnie. Obecnie poleca się wybieranie powerbanków przede wszystkim z gniazdem USB typu C. Pozwalają one na szybkie ładowanie zarówno telefonów, tabletów, jak i laptopów – co jest niemożliwe w przypadku korzystania z modeli wyposażonych jedynie w porty USB-A.

Do istotnych cech należy również funkcja szybkiego ładowania. Poleca się zakup powerbanków z tą technologią. Znacząco poprawia ona komfort użytkowania i zapewnia o wiele szybsze naładowania konkretnego urządzenia. Warto zaznaczyć, że ta opcja nie niszczy baterii ani nie wpływa na jej wytrzymałość czy tempo zużycia.

Nadal zastanawiasz się, jaki powerbank wybrać. Skupiaj się głównie na modelach lekkich, o pojemności 10000 mAh, najlepiej z portem USB-C i funkcją szybkiego ładowania. Zwróć również uwagę na styl urządzenia. Wybierz taki, z którym będziesz czuć się dobrze i z chęcią pokażesz się z nim publicznie, czy to w pracy, pociągu czy na spacerze.